Tým Dr. Jacquie L. Harperové z Wellington School of Medicine z Nového Zélandu identifikovali mykobakteriální komponenty, které u živých organismů vyvolávají supresivní účinek na projevy alergického onemocnění. Vznikla tedy myšlenka vytvořit tyto látky uměle a používat v léčbě alergických onemocnění dýchacích cest.
V srpnovém vydání Journal of Allergy and Clinical Imunology vědci poznamenávají, že po expozici tepelně usmrceným mykobakteriím dochází u zvířat i u lidí k potlačení alergických projevů v dýchacích cestách. Dodávají však, že použití neporušených organismů přináší mnoho rizik vzhledem k jejich komplexnímu působení na imunitní systém.
K potvrzení hypotézy, že právě lipoglykanová buněčná stěna mykobakterií má imunosupresivní efekt, použil vědecký tým lipoarabinomannan (LAM) a fosfatidylinositol mannan (PIM), které izoloval z M. bovis a M. smegmatis a testoval je na myším modelu alergického onemocnění dýchacích cest.
Ve všech případech došlo v dýchacích cestách ke snížení eosinofilie o určitý stupeň.
DÁLE ČTĚTE: |
---|
Více článků z oboruAlergologie a imunologienajdete ZDE |
Podle dr. Harperové je protektivní účinek lipoglykanů způsoben stimulací regulačních T-buněk. Tyto pak produkují IL-10, který je znám coby regulátor imunitních odpovědí. Touto cestou lipoglykany potlačují celkovou zánětlivou odpověď v dýchacích cestách, která je spojena s alergickým astmatem.
PIM z M. bovis se jeví jako nejefektivnější a jeho komplex molekul se zdá být velmi dobrým modelem k produkci syntetických látek.
Dr. Harperová v článku dodává, že v první řadě je třeba se zaobírat možností výroby těchto lipoglykanů v aerosolové formě pro inhalační terapii. Otázkou nedaleké budoucnosti je pak možnost přípravy vakcíny k prevenci alergického astmatu.
Zdroj: J Allergy Clin Immunol 2004, 114:302-309
MUDr. Gabriela Seltenreichová, www.Zdravi.Euro.cz
Autorka je externí spolupracovnicí redakceZdraví.Euro.cz