Mýtus č. 1) Pokud mám problémy s močením, nejedná se o vážný problém
Bohužel potíže s močením bývají často bagatelizovaným problémem. Ty ale u mužů nad 50 let může vyvolat řada onemocnění. “Kromě nezhoubného zvětšení prostaty, je to rakovina prostaty, močové infekce, zúženina močové trubice, obtíže při močení způsobené poškozením nervového zásobení měchýře např. při cukrovce, roztroušené skleróze, po úrazech míchy, po výhřezu páteřní ploténky, po operacích či ozařování tlustého střeva,” vysvětluje doc. MUDr. Miloš Broďák, Ph.D. z FN Hradec Králové.
Mýtus č. 2) Potravinový doplněk mi nahradí lékaře
V řadě případů nás jako první pomoc při urologických potížích napadne užití volně dostupných preparátů. Od nich však nelze čekat zázraky – jejich úlohu nesmíte přeceňovat. Zárukou výběru vhodných léčebných prostředků je konzultace s lékařem. “Užívání fytopreparátů, tedy rostlinných přípravků, které jsou často nabízeny v reklamních akcích nebo tzv. celebritami se na první pohled může navodit zlepšení zdravotního stavu. Problém je, že riskujete nerozpoznání správné diagnózy včas. Což zvláště u rakoviny prostaty může znamenat, že promeškáte možnost léčby lokalizovaného onemocnění a to přejde do stádia metastatického (po těle rozesetého) nádoru, který již nemá šanci na úplné vyléčení. Podobně si můžete nechat i nezhoubné zvětšení prostaty pokročit do vysokého stádia, kdy např. městná odtok moče z ledvin a způsobí selhání ledvin,” varuje doc. MUDr. Miloš Broďák, Ph.D. z FN Hradec Králové.
Mýtus č. 3) Na problémy s erekcí mi pomohou pilulky a bylinky
“V posledních měsících máme stále na očích prostředky určené ke zlepšení erekce. Jedná se o preparáty obsahující směs aminokyselin, výtažků z rostlin a vitaminů. Nejedná se tak o skutečné léky, ale o potravinové doplňky. Není u nich jasné prokázaná účinnost jako u standardních léků. Ty jsou naopak velmi účinné” doplňuje Miloš Broďák. Je třeba si uvědomit, že problémy s erekcí velmi často mohou být příznakem jiných závažných i život ohrožujících onemocnění, například ischemické choroby srdeční (může předcházet infarktu myokardu), aterosklerózy, cukrovky a mnoha dalších. Cévní stěny v topořivých tělesech u muže jsou totiž velmi podobné cévním stěnám srdečním. Existuje skutečné riziko pro postiženého muže, který se rozhodne zkoušet tyto preparáty bez porady s lékařem. Nejedná se pouze o částku, kterou zaplatíte za potravinový doplněk. Cena v podobě vašeho zdraví může být mnohem vyšší.
Mýtus č. 4) Samoléčba je taky léčba
Obecně lze říci, že jakékoliv pokusy o samoléčbu nejsou nikdy tím nejlepším řešením. “Internet nabízí nepřeberné množství informací, nicméně ne vždy jsou pravdivé, někdy jsou tendenční, laik se v nich nemusí dobře orientovat a informace mohou vést k nesprávné léčbě a neúčelnému naložení s financemi. Netipujte si diagnózu, nejste na dostizích. Nesprávná samoléčba oddálí správnou diagnózu, což je závažné zvláště u nádorů, a může vám i spíše přitížit,” varuje prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D. z FN Plzeň.
Spoléhat není vhodné ani na rady vašich blízkých a přátel. Nezapomeňte, že recept na nedělní koláč je něco jiného než recept na vaši nemoc. Pokud máte zdravotní problémy, raději se poraďte se svým lékařem. Správná a včasná diagnóza je nezbytná pro kvalitní léčbu. V urologii se to týká zejména onemocnění prostaty, poruch erekce, močových infekcí.