Na virologické konference se představí více než 130 odborníků

17. 2. 2017 8:26
přidejte názor
Autor: Redakce
Více než 130 odborníků se představí na Česko-Slovenské virologické konferenci, která se koná v Českých Budějovicích.


Podle bývalého rektora Jihočeské univerzity a vědce Libora Grubhoffera se virologie v posledních letech opět stává sledovaným oborem. Účastníci konference z několika zemí se budou zabývat především výzkumem antivirotik proti klíšťové encefalitidě a viru zika. Na akci, která potrvá do pátku, se setkávají vědci základního výzkumu virů, kliničtí virologové a zástupci lékařských fakult. Novinářům to dnes řekli zástupci pořadatelů.

„Virologická problematika znovu nabrala na společenské závažnosti. Mám pocit, že na začátku tohoto tisíciletí jsme už zažehnali nebezpečí HIV, které se stalo strašákem až morového rozsahu,“ uvedl Grubhoffer. Podle něj tato hrozba ustoupila, ale následně lidstvo ohrozily epidemie typu ebola a v poslední době viru zika. „Virologie se tím opět postupně dostala do světla velkého zájmu,“ dodal Grubhoffer.

Konference podobného rozsahu se v minulosti v tehdejším Československu konaly pravidelně. Od začátku 90. let minulého století však tato tradice skončila. „Jsem rád, že moji původní žáci mi svým způsobem splnili sen. Navázali na tradici, která zde byla velmi silná,“ řekl Grubhoffer.

Pořádající českobudějovické biologické centrum patří mezi přední tuzemská pracoviště ve svém oboru. Jeho vědci se loni podíleli na objevení skupiny látek s vysokým účinkem proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika. Šlo o první popsané látky, které jsou proti viru zika účinné.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?