Návrh novely zákona: IVF jen pro muže do 40 let

10. 11. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Odborníci na asistovanou reprodukci a neplodné páry žádají změnu návrhu novely zákona o zdravotní péči, kterou poslanci již schválili v prvním čtení. Pokud by byl návrh v této podobě definitivně schválen, nesměl by například muž nad 40 let darovat spermie své vlastní ženě. O případu jako první informovaly Zdraví.Euro.cz...


V parlamentu se chystá zákon, který by výrazně omezil možnosti asistované reprodukce

Odborníci na asistovanou reprodukci a neplodné páry žádají změnu návrhu novely zákona o zdravotní péči, kterou poslanci již schválili v prvním čtení. Pokud by byl návrh v této podobě definitivně schválen, nesměl by například muž nad 40 let darovat spermie své vlastní ženě a ta by musela použít spermie ze spermabanky.

Manžel, v jehož rodině se vyskytla nějaká dědičně podmíněná choroba (například diabetes), by těmito kritérii také neprošel, a nemohl by mít se svou partnerkou vlastní dítě.

Takto explicitně formulován návrh novely sice není, ale vágní definice podmínek by tento výklad umožňovala. Návrh totiž hovoří o všech účastnících asistované reprodukce jako o dárcích.

Podmínky použití spermií manžela či jiného životního partnera pacientky legislativa nijak nedefinuje. Z toho vyplývá, že i muž, který chce mít vlastního potomka se svou ženou, je chápán jako dárce a vztahují se na něj stejně tvrdá kritéria jako na muže, který za peníze poskytne sperma do spermabanky.

Manžel = dárce

Vedoucí Centra asistované reprodukce na Gynekologicko-porodnické klinice 1.LF UK a VFN MUDr. Karel Řežábek upozornil na tento problém začátkem října několik poslanců ze zdravotního výboru parlamentu, a to zhruba čtrnáct dnů před prvním čtením. Členům zdravotního výboru tehdy napsal:

„Výbor Sekce asistované reprodukce se snažil letos na jaře návrh na MZ pozměnit, bohužel zcela marně. Máme i v hrubých rysech mnohem logičtější návrh znění zákona. Nejprve definice, kdo je přímý účastník asistované reprodukce – tedy pacient, a kdo dárce. Poté jasně popisuje výkony a stanoví povinnosti a zákonná omezení. Ministerstvo se však drží své představy, že dárce ledviny je stejný jako dárce spermatu – tedy každý, kdo něco poskytuje, je dárce. Manžel je dárce spermií pro svou manželku a ona zase pro něj, a v případě IVF jsou oba dárci pro tu zkumavku, v níž je embryo. A nakonec embryo žena dárkyně zase přijme od zkumavky coby žena zvaná v zákoně „příjemkyně“, upozornil poslance na zmatečnost zákona MUDr. Řežábek.

Upozornění dostali politici i od ostatních odborníků na asistovanou reprodukci.

„Připomínkovali jsme již asi pět verzí této plánované zákonné úpravy. Na zmatení pojmů jsme opakovaně poukazovali a byli jsme ujištěni, že se tam taková nelogičnost neobjeví. Je třeba doufat, že v definitivním znění zákona vše dobře dopadne,“ napsal MUDr. Jan Šulc z pražského centra asistované reprodukce GEST na webu Neplodnost.cz.

Veškeré snahy odborníků i pacientek však vyzněly zcela naprázdno. Poslanci vládní koalice návrh zákona schválili k projednání ve druhém čtení, i když o námitkách odborníků věděli.

“Přichází řada připomínek jednak od pacientů jednak z odborných medicínských kruhů, které si přejí některá ustanovení zákona změnit. Domnívám se ale, že tyto připomínky nejsou důvodem pro to, abychom nemohli tento návrh zákona propustit do druhého čtení,“ uvedl při projednávání návrhu novely poslanec MUDr. Vladimír Říha (KDU-ČLS), který je zpravodajem tohoto zákona.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY:
Návrh zákona o zdravotní péči - tisk 1151

Neplodnost.cz

Paragraf změníme, slibují poslanci

Změna v postoji zákonodárců byla patrná až poté, co se o tento problém začaly jako první z médií zajímat Zdravotnictví a medicína. Jako by si alespoň někteří poslanci konečně uvědomili, co vlastně v říjnu schválili a nyní to chtěli s pomocí odborníků i pacientů napravit.

Na dotazZdraví.Euro.cz, zda se vzhledem ke znění novely mají neplodné páry obávat výrazných omezení podmínek asistované reprodukce, poslanec Říha odpověděl:

„Pokud by § 40 zůstal ve znění, které bylo předloženo vládou do Poslanecké sněmovny, je tato obava správná. Z věcného hlediska nechápu důvody, které předkladatele zákona vedly k této formulaci. Připomínky odborníků na asistovanou reprodukci jsou podle mého názoru opodstatněné a požádám je o spolupráci při formulaci pozměňovacího návrhu.“

Podobně odpověděl poslanec Vladimír Říha také pacientce Renatě Š., která na protest proti tomuto zákonu organizuje mezi neplodnými páry a odborníky petici. „Vaše námitka je oprávněná a přiznám se, že nerozumím tomu, proč tvůrce zákona § 41 takto formuloval. Charlie Chaplin plodil děti i v poměrně vysokém věku, proč tedy bránit jiným otcům, aby měli děti později?“ napsal poslanec.

Sedmatřicetiletá Renata Š. z Prahy se však na tato slova spolehnout nechce a dál organizuje podepisování petičních archů.

„Příliš optimistická nejsem, ale věřím, že když předložíme petici s tolika podpisy, něco by se dít mohlo. Cílem této aktivity je, aby zákon vymezil přesná kritéria pro anonymní dárce a pro nás ostatní,“ říká pacientka, která iniciovala petiční akci v centrech po celé republice.

Touhu mít vlastní dítě může Renata naplnit jen s pomocí lékařů. „Pokud by to bylo možné, otěhotněla bych přirozenou cestou. To ale nejde, protože mám neprůchodný vejcovod po zánětech a protilátky proti spermiím. Dle těchto kritérií bych neměla šanci mít dítě s vlastním manželem. Letos v létě bu bylo čtyřicet let. Přestože má spermiogram naprosto v pořádku, podle nového zákona by mi nesměl poskytnout vlastní spermie. Jen kvůli tomu, že nesplňuje kritéria věku, “ říká pacientka.

Přirozené rozmnožování: riziková věc?

Lékaři upozorňují na to, že schválení zákona v tomto znění by velmi zkomplikovalo život nejen pacientům, ale také samotným centrům asistované reprodukce. Výrazně by totiž narostly náklady na provoz center. Každý pacient by musel podstoupit řadu zdlouhavých a nákladných vyšetření, aniž by se zvýšila pravděpodobnost úspěšného oplodnění a implantace embrya.

Doplňující vyhlášky tohoto zákona totiž uvádějí, že k darování je dárce způsobilý, jen má-li normální karyotyp, negativní serologické testy na syfilis, HIV, hepatitis B,C a negativní nález genetického vyšetření, včetně vyšetření na cystickou fibrózu.

„Tato vyšetření stojí u jednoho muže řádově 5000-30 000 korun. Nyní se provádějí jen pro skutečné dárce, kteří prostřednictvím spermabanky darují spermie ženám, jejichž manžel své poskytnout nemůže. Nový zákon ale nutí lékaře provést tato vyšetření i všem manželům a mužům, s nimiž by žena zplodila dítě bez pomoci asistované reprodukce. Jako zákonem určenou péči to zajisté budou pojišťovny muset hradit. Nárůst nákladů léčby neplodnosti může být i desetinásobný,“ upozorňuje MUDr. Karel Řežábek a dodává: „Dostáváme se tak do absurdní situace, kdy rozmnožování přirozeným způsobem je vlastně nezodpovědně rizikové.“

Na přepracování novely mají poslanci ještě dva měsíce

Na změnu znění návrhu zákona o zdravotní péči, který má nahradit zastaralou legislativu z roku 1966, budou mít poslanci zřejmě ještě dost času. Podle informací parlamentního zpravodaje tohoto zákona, poslance Vladimíra Říhy bude návrh projednáván ve výboru v polovině ledna příštího roku. Definitivní verze nového zákona má být známa nejdříve začátkem února.

CO ŘÍKÁ NÁVRH ZÁKONA v § 41 - podmínky asistované reprodukce:
(3) Dárkyní vajíček může být žena ve věku od 18 do 40 let a dárcem spermií muž ve věku od 18 do 40 let. Dárce spermií nesmí být příbuzný v řadě přímé nebo bratr, strýc, bratranec a děti bratrance nebo sestřenice ve vztahu k dárkyni vajíček nebo příjemkyni spermií.
(4) Dárkyně, dárce (dále jen „dárce“) a příjemkyně jsou povinni za účelem zjištění zdravotní způsobilosti k asistované reprodukci se podrobit potřebným vyšetřením, včetně genetických. Za posouzení zdravotní způsobilosti dárce odpovídá ošetřující lékař, který provádí odběr zárodečných buněk; posudek o zdravotní způsobilosti je platný 3 měsíce.
(6) Výkony asistované reprodukce lze provést až po vyslovení souhlasu dárcem nebo příjemkyní s jejich provedením…
(10) Zdravotnické zařízení, ve kterém se asistovaná reprodukce provádí, je povinno zajistit zachování anonymity dárce a příjemkyně a anonymity dárce a dítěte narozeného z asistované reprodukce… To neplatí v případě, kdy dárcem je manžel příjemkyně nebo se jedná o darování zárodečných buněk pro konkrétní příjemkyni.
CO Z TOHOTO ZNĚNÍ PLYNE (komentuje MUDr. Karel Řežábek):

Nikdo jiný než dárce (což obsahuje i dárkyni, viz výše) zde není zmíněn. Protože je logické, že každý člověk musí dát souhlas s provedením zdravotního výkonu – jako je výkon asistované reprodukce – a není zde zmíněn, je zřejmé, že Zákon označuje všechny poskytovatele spermií a vajíček jako „dárce“.
V odstavci 10 je již jednoznačně vyjádřeno, že za dárce je označován i manžel příjemkyně.

Více informací najdete v článku v některém z příštích čísel tištěných Zdravotnictví a medicína

Iva Bláhová-Bezděková, www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?