Istanbul -
Podle této studie existují v Evropě obrovské rozdíly v přístupu k léčbě a dostupnosti léků. „Nemluvíme tu o malých detailech týkajících se kvality péče. Jde o rozdíly, které stojí pacienty život,“ komentoval výsledky onkolog Gordon McVie.
Studie vznikla na základě dotazníkového výzkumu ve 34 evropských zemích. Její autoři připouštějí, že výsledky nejsou naprosto objektivní, přesto prý ale dobře vypovídají o stavu onkologické léčby v Evropě.
Varující je podle odborníků hlavně to, že se v jednotlivých státech liší data týkající se úmrtnosti. Způsobuje to odlišný styl péče o pacienty s rakovinou. V některých zemích se o nemocné starají specializovaná centra pro léčbu onkologických onemocnění už od chvíle, kdy je stanovena diagnóza, jinde pacient čeká před návštěvou u specialisty delší dobu.
Menší roli prý hrají finance - země, které nemají ve zdravotnictví tolik prostředků, ale předají pacienta s rakovinou ihned do péče speciality, jsou na tom lépe, než bohatší státy, kde je období mezi diagnózou a předáním do odborné léčby kvůli různým průtahům delší. Bulharsko nebo Polsko tak v tomto ohledu předčí například Británii. Větší naději na přežití prý mají pacienti také ve skandinávských zemích.
Rozdíly v dostupnosti péče podporují takzvanou lékařskou turistiku, tedy jev, kdy pacienti cestují za lepší péčí do jiných zemí. Ćím dál větší množství cizinců se léčí například ve Francii nebo v Nizozemsku.
Problém nejednotné péče o onkologické pacienty prý ale lze řešit až ve chvíli, kdy budou dostupná spolehlivá srovnatelná data.
ČTK