Posláním soutěže Zlatý záchranářský kříž je vyzdvihnout výjimečné, profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, dobrovolníků i profesionálů, neziskových organizací působících v oblasti záchranářství, stejně jako obětavé činy první pomoci laiků – dětí i dospělých – a podpořit význam záchranářské profese i stavovskou čest záchranářů všech oborů. Ojedinělá akce se značným morálním přesahem letoškem dospěla k již patnáctému ročníku.
Jejímu tradičnímu vyhlašovateli a pořadateli redakci časopisu RESCUE report dorazilo 116 nominací. Po vyloučení duplicitních návrhů posuzovali hodnotitelé v prvním kole 91 nominací. Předáno bylo celkem 7 Zlatých záchranářských křížů, 1 čestné uznání a 3 speciální ceny.
Záchrana z jezu
Zlatý záchranářský kříž za čin záchranářů laiků v subkategorii dospělých převzal Jan Tyburec a čestné uznání Karel Kubovec. V červnu loňského roku se dva mladíci ve věku 15 a 18 let koupali v Otavě rozvodněné po povodni, navíc v těsné blízkosti jezu Na Křemelce. Ocitli se tam ve vodním víru, který je stáhl přímo pod jez. Mezi lidmi, kteří topící se mladíky v tu chvíli pozorovali z břehu, byli i kamarádi Karel Kubovec a Jan Tyburec, který již jednou z jezu topícímu se člověku pomáhal a věděl, jak je jez nebezpečný. Přesto ani na chvíli nezaváhal, skočil za mladíky do vody a křičel, aby plavali k prostřednímu pilíři jezu, kde by se mu je podařilo zachytit. Jednomu se povedlo k pilíři doplavat, Jan Tyburec mu pomohl vylézt na prostřední pilíř a značně vyčerpaného jej uložil do stabilizované polohy. Druhý ale pod jezem zůstal. Po přibližně sedmi minutách tělo vyplavalo na volnou řeku, kde ho Jan Tyburec zachytil. Do vody za ním šel i jeho kamarád Karel Kubovec a společně táhli bezvládné tělo na břeh a zároveň započali s neodkladnou resuscitací, ve které pokračovali i na břehu, až do příjezdu lékařů. Jan Tyburec a Karel Kubovec v rozhodujícím okamžiku neváhali riskovat svůj život pro záchranu života druhého, projevili obrovskou duchapřítomnost a statečnost a svým úctyhodným činem zachránili život chlapcům, kteří by bez jejich pomoci neměli šanci přežít.
Syn resuscitoval otce po srdeční zástavě
Zlatý záchranářský kříž pro laiky v subkategorii děti a mládež do 18 let za svůj čin z počátku ledna 2013 dostal František Nový. Když se tenkrát Františkova maminka v noci vzbudila vedle svého muže, zjistila, že nedýchá a nejeví známky života. Vzbudila Františka, v té době studenta 1. ročníku střední školy v Rakovníku, který začal s masáží srdce svého otce a vytrval až do příjezdu rychlé záchranné služby. František Nový prokázal neskutečnou aktivní vůli k záchraně lidského života, která byla o to náročnější, že se jednalo o osobu pro něj jednu z nejbližších. Díky jeho vytrvalému zásahu je tatínek v pořádku.
Lékař oceněný za výjimečný přínos pro záchranářství
MUDr. Jiří Pudil pomohl za více než 20 let své práce v přednemocniční neodkladné péči ve Zlínském kraji vybudovat zdravotnickou záchrannou službu výborné úrovně. Od roku 1991 vedl záchrannou službu spadající pod Baťovu nemocnici, v letech 1996 až 2002 byl ředitelem Okresního střediska zdravotnické záchranné služby Zlín a v letech 2003–2005 ředitelem Územního střediska zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Od roku 2005 do roku 2013 se pak jako vedoucí lékař krizového řízení a připravenosti zaměřil na činnost ZZS za mimořádných událostí a na spolupráci složek IZS. MUDr. Pudil se věnoval i soustavnému vzdělávání zdravotnických pracovníků – stál u zrodu oboru zdravotnický záchranář na tehdejší SZŠ Zlín, kde také externě vyučoval. O své poznatky se dělil se všemi kolegy v rámci vlastní publikační a přednáškové činnosti. MUDr. Pudil získal za své pracovní výsledky, lidský přístup i morální kvality Zlatý záchranářský kříž.
Anděl, který se dokázal vrhnout na pomoc
V závěrečném proslovu prezidenta Miloše Zemana mimo jiné zaznělo, že zásadním oceněním za statečný čin není jen záchranářský kříž, ale především sebeúcta, kterou čin přináší. „Tím, co jste udělali, jste dokázali, že jste lidé. Tím nejhorším je totiž lhostejnost,“ podotkl Miloš Zeman.
Laureáti si od letošního ročníku odnášejí ocenění v novém výtvarném zpracování slovenské sochařky Jany Brisudové. Trofej má nyní podobu kříže a anděla, který se vrhá na pomoc. Tím andělem jsou sami ocenění.
O autorovi| PhDr. Jana Jílková redaktorka časopisu Zdravotnictví a medicína
Společné foto všech oceněných
MUDr. Jiří Pudil, lékař oceněný za výjimečný přínos pro záchranářství.
Cenu generálního mediálního partnera dostala šestiletá Nikolka z Plzně.
R