Nemocnicí roku 2017 byla vyhlášena Nemocnice Písek

29. 11. 2017 7:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Nemocnicí roku 2017 byla na odborné konferenci Efektivní nemocnice vyhlášena akciová společnost Nemocnice Písek.


Následovaly ji Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze, která vyhrála loni, a Vojenská nemocnice Olomouc. Hodnotilo je přes 54.000 pacientů, zaměstnanci a vliv hrála i finanční kondice. Konferenci pořádá nezisková organizace Health Care Institute (HCI).

Čtvrté místo získala nemocnice v Prachaticích, páté strakonická nemocnice. „Jihočeský kraj měl vždycky dobře organizované nemocnice. Skvěle tam funguje i spádovost,“ řekl k výsledkům končící ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Nemocnice hodnotilo téměř 54.000 hospitalizovaných pacientů, kolem 33.000 pacientů v ambulancích a asi 8000 nemocničních zaměstnanců. Auditorská firma také prohlédla účetnictví nemocnic. Pro účely žebříčku ho poskytlo 93 z celkem 155 nemocnic v zemi. Hodnocena byla například výše mezd, splatnost závazků nebo investice.

Z výsledků podle Daniela Vavřeny z HCI vyplynulo, že dlouhodobě největší rezervu mají nemocnice stále ve stravování, protože spokojeno s ním bylo jen 48 procent hospitalizovaných. Hodnocení také ukázalo, že zaměstnanci vnímají jako největší rizika syndrom vyhoření a agresivitu pacientů.

Z hlediska ekonomických ukazatelů byl nejlépe hodnocený Masarykův onkologický ústav v Brně, za ním Nemocnice České Budějovice zřizovaná Jihočeským krajem a pak Ústav hematologie a krevní transfuze v Praze.

Zaměstnanci nemocnic nejlépe hodnotí z hlediska spokojenosti a bezpečnosti mezi fakultními nemocnicemi Ústřední vojenskou nemocnici a mezi ostatními nemocnici v Písku.

V hodnocení hospitalizovaných zvítězila mezi fakultními zařízeními Fakultní nemocnice Hradec Králové, mezi ostatními Karvinská hornická nemocnice. Pacienti v ambulancích vybrali mezi fakultními nemocnicemi ÚVN a mezi nemocnicemi ostatních zřizovatelů Nemocnici Podlesí v Třinci, kterou zřizuje skupina Agel.

Nejvyšší mzdy podle auditorů platí Masarykův onkologický ústav v Brně, průměr byl přes 45.000 korun měsíčně. Nejnižší průměrnou mzdu na úrovní 19.606 korun platí tři nemocnice. Jakub Kovář z auditorské firmy ale upřesnil, že do výše mezd se promítlo i to, jestli si nemocnice například sama zajišťuje úklid nebo vaření.

Jako nejméně zadlužená nemocnice byl vyhlášen Národní ústav duševního zdraví v Klecanech, další místa obsadily Ústřední vojenská nemocnice a Vojenská nemocnice Olomouc. V pěti nejzadluženějších jsou dvě krajské, jedna městská a dvě soukromé, které ale mají po reorganizaci dluh u svého akcionáře.

1)
poznámka

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?