Odborníci radí, jak často byste si měli mýt vlasy

11. 11. 2022 7:30
3 nové názory
Autor: Unsplash

Jak často byste si měli mýt vlasy, záleží na několika faktorech, a to zejména na tom, jaký typ vlasů máte. Zatímco někteří lidé si myjí vlasy každý den, jiným stačí umýt si je jednou za dva týdny. Zajímá vás, co radí odborníci?

Nedávno zveřejněná reportáž o rakovinotvorné chemické látce, která byla nalezena v některých suchých šamponech, vás možná přinutí přehodnotit vaši rutinu péče o vlasy. Podle CNN ovšem odborníci tvrdí, že neexistuje jednoznačná odpověď na to, jak často byste si měli mýt vlasy, nebo co můžete udělat, abyste je udržovali zdravé.

„Někteří lidé jsou přesvědčení, že si musí mýt vlasy každý den, jinak je budou mít velmi mastné,“ řekl Dr. Anthony Rossi, asistent ošetřujícího dermatologa v Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku.

Pokud se ale rozhodnou vyzkoušet, jak budou vlasy jeden den vypadat bez umytí, mohou zjistit, že ve skutečnosti nemají tak mastnou pokožku ani vlasy. Na druhou stranu nemusí být schopni snášet dlouhé pauzy a nepříliš časté mytí kvůli pocitu, že se jim pokožka hlavy hodně mastí.

Jak často byste si měli mýt vlasy, závisí na mnoha faktorech, a to včetně typu vlasů, mastnoty pokožky hlavy a vaší fyzické aktivitě. Příliš časté mytí může vlasy vysušit a zmatnit, zatímco nahromadění mastnoty z nedostatečného mytí může vést ke vzniku lupů a zápachu. Měli byste proto zjistit, co nejlépe vyhovuje přímo vám.

Kdy si mýt vlasy?

Rossi svým pacientům zpravidla říká, že by si měli mýt vlasy jednou nebo dvakrát týdně. Pokud jste ale podstoupili chemické ošetření, které může způsobit, že vlasy budou sušší, jako je například odbarvení nebo trvalá, možná pro vás bude lepší mýt si vlasy méně často než jednou týdně, abyste předešli lámavosti vlasů nebo roztřepeným konečkům.

Pokud se pokožka vaší hlavy hodně mastí, možná ji budete muset mýt mnohem častěji, například jednou denně, uvádí americká profesní asociace dermatologů American Academy of Dermatology.

Během puberty pak dochází ke zvýšené produkci pohlavních hormonů, takže se mazové žlázy mohou zvětšit. To je podle Rossiho důvod, proč dospívající lidé mají akné. Mladí v pubertě mohou pociťovat mastnější pokožku hlavy, takže častější mytí vlasů by pro ně mohlo být přínosné, dodal. S tím, jak stárneme, ovšem naše pokožka produkuje méně mazu.

Vlasy mohou být náchylnější k vysoušení nebo lámání, pokud jsou kudrnaté, tvrdí asociace dermatologů. Příliš časté mytí tento problém může zhoršit, takže husté a kudrnaté vlasy obecně není nutné mýt denně a dokonce možná ani týdně. Měli byste si ovšem vlasy umýt alespoň jednou za dva týdny, abyste udržovali vaši pokožku hlavy a vlasy čisté a zdravé.

Co dělat v mezičase?

Péče o vlasy a pokožku hlavy neprobíhá pouze ve sprše. Mezi mytími můžete podniknout některé kroky, abyste udrželi jejich čistotu a ochránili je před poškozením. „Myslím, že je důležité dodržovat hygienu pokožky hlavy. Stejně jako při péči o vousy se chcete starat o pokožku, která je pod nimi,“ řekl Rossi. Měli byste proto své vlasy také česat. To uvolňuje odumřelé kožní buňky.

„Přinejmenším masírování pokožky hlavy skutečně pomůže uvolnit nečistoty. Nemusíte ji tedy nutně umývat šamponem, ale je velmi prospěšné udržovat ji v čistotě,“ dodal Rossi. Můžete také použít produkty, kam patří bezoplachový kondicionér nebo olejíčky na pokožku hlavy, které ji pomáhají zvlhčovat a vyživovat.

Pokud se pravidelně potíte při cvičení, nemusíte si podle Rossiho vlasy pokaždé mýt šamponem za předpokladu, že se na kůži nepřemnoží bakterie a nezapáchá. Pokud chcete, můžete je například opláchnout jen vodou.

Většina suchých šamponů je považována za bezpečnou pro vlasy, ale nespoléhejte se na ně příliš často. Pokud máte obzvláště mastné vlasy a nestíháte si je umýt, může být suchý šampon užitečný. Ale poté byste jej měli dle Rossiho smýt. Pokud si všimnete přebytečného mazu kolem své vlasové linie, můžete ho očistit savými kosmetickými ubrousky, dodal.

Pokud plavete v bazénu s vlasy namočenými ve vodě, chlór je může vysušit a poškodit. Chraňte své vlasy tím, že je navlhčíte, upravíte a nasadíte si přiléhavou plaveckou čepici a ihned poté vykompenzujete ztracenou vlhkost pomocí šamponu a hloubkového kondicionéru speciálně vytvořeného pro plavce, uvedla asociace dermatologů.

Pokud máte trvalé problémy s pokožkou hlavy nebo s vlasy, jako jsou lupy, vypadávání vlasů, lámavé vlasy nebo roztřepené konečky, měli byste navštívit certifikovaného dermatologa, který se těmito stavy zabývá a léčí je. Ten vám poradí, jak se o svou hřívu nejlépe starat.

Zdroj: edition.cnn.com, aad.org

MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, nejlepší by bylo najít rehabilitačního lékaře, s ním se poradit o vhodném pohybu, pokud jste po takto těžkém úrazu..
Ivana (neregistrovaný)
Teda kdybych si neměla mít vlasy každý den tak nevím jak bych je po laku na vlasy rozčesala a ještě si je fenuji a kulmuji!To,že už mám konečky díky používání tak zničené a tak pak bych je měla dvakrát tolik!Bez používání kulmy bych měla na hlavě seno a ne vlasy!????
  • Našli jste v článku chybu?