Roupi napadají děti i dospělé jedince. Jak na účinnou léčbu?

10. 11. 2022 9:00
15 nových názorů

Roupi, jedno z nejčastějších parazitárních onemocnění, postihuje pouze lidi, nejčastěji pak děti. Neubrání se mu však ani dospělí, přičemž průběh nákazy a léčby je u všech stejný. Onemocnění se projevuje zejména svěděním konečníku, které je nejsilnější v noci. Roupi jdou obvykle ruku v ruce se špatnými hygienickými návyky.  

Co jsou roupi a jak vypadají?

Roupi jsou paraziti, kteří způsobují tzv. onemocnění špinavých rukou (enterobiózu), tedy parazitární infekce vyvolané červem Enterobius vermicularis, kterému se říká roup dětský. Tento drobný asi centimetr dlouhý červ bělavé barvy parazituje u nakažených osob v konečném úseku tenkého a na začátku tlustého střeva, kde se živí bakteriemi a epitelem. Oplodněné samičky ukládají svá vajíčka do prostředí řitního otvoru, kde následně vajíčka dozrávají.

Roupi ve stolici se objevují především jako důsledek nedostatečné hygieny. Přenáší se přímým kontaktem s nakaženou osobou, popřípadě autoinfekcí, což znamená, že dotyčný jedinec se opakovaně sám nakazí. [1, 2, 3, 4, 5, 6]

Tasemnice parazitují v těle různých obratlovců. Jak se člověk může nakazit?
Přečtěte si také:

Tasemnice parazitují v těle různých obratlovců. Jak se člověk může nakazit?

Příznaky onemocnění

Jak poznat roupy? Pokud se u vás přímo neobjeví viditelní bílí červi ve stolici, projeví se dětští roupi, lidově dětské roupy, zpravidla svěděním sliznice a kůže v okolí konečníku, které se zhoršuje v noci. A co úporné svědění způsobuje? Nepříjemný projev je důsledkem toho, že samičky vylézají ze střev do oblasti řitního otvoru, kde kladou larvy, jež potřebují k životu kyslík. Toho se jim ve střevech nedostává. V důsledku silného svědění pak dochází k poruchám spánku, a tedy i vedlejším příznakům jako:

Inkubační doba u roupů se pohybuje kolem 2 týdnů, to jinými slovy znamená, že se první příznaky zpravidla objevují do 14 dnů od nákazy. Důsledkem onemocnění se mohou objevit i výtoky a záněty močových a pohlavním cest, kožní vyrážky a bolesti břicha či podráždění slepého střeva. [7, 8, 9, 10, 11]

Diagnostika

Základem diagnózy roupů je přímý průkaz vajíček roupů v oblasti konečníku. Existují dva způsoby prokázání existence roupů v těle nemocného a to tzv. Grahamovou metodou nebo Schueffnerovou odběrovou tyčinkou.

Měli jste někdy roupy?

Grahamova metoda se používá častěji u dětí a spočívá v otisknutí průhledné lepicí pásky na konečník, a to obvykle ráno ihned po stolici. Po sundání se páska přelepí na sklíčko mikroskopu, kde pracovníci laboratoře odhalí případná vajíčka. Vyšetřit se může také přímo vzorek stolice. A jelikož samička klade vajíčka do oblasti konečníku nepravidelně, může se vyšetření několikrát opakovat. [12, 13, 14, 15]

Léčba – jak se zbavit roupů?

Mikroskopické vyšetření u vás odhalilo červy ve stolici anebo snad máte podezření, že se u vás červi ve stolici vyskytují na základě úporného svědění? V obou případech neváhejte a vyhledejte lékaře, který vám diagnózu potvrdí a prokonzultuje s vámi nejvhodnější způsob léčby. Ta se neobejde bez medikamentů. Nejlépe působí na roupy léky s odčervovací funkcí.

A co na roupy bez předpisu? Na trhu existuje několik volně dostupných variant těchto léků.  Jsou jimi například:

Dále mohou pomoci preparáty jako mebendazolu nebo albendazolu, nemusí však být vhodné pro všechny. Dát pozor by si měly především těhotné ženy.

Součástí léčby jsou také režimová opatření, bez kterých nebude léčba nikdy účinná. Jedná se o dodržování hygienických zásad, tedy o:

  • důkladné mytí rukou po toaletě, před jídlem,
  • pečlivé mytí celého těla, především pak konečníku,
  • stříhání nehtů na krátko.

Důležité je též vyvařování prádla a žehlení, střídání ručníků, osobního a ložního prádla. V případě onemocnění roupy je důležité, aby léčbu podstoupili všichni členové domácnosti. Svou roli hraje během léčby také omezení konzumace cukru, který roupi potřebují k přežití. Zvýšení příjmu zeleniny a vodnaté stravy je naopak přímo žádoucí.

Dokud nedojde k uzdravení pacienta, je také nutné pravidelně utírat prach, luxovat, protože vajíčka mohou ve vnějším prostředí přežívat až tři týdny. Jsou ale zároveň citlivá na světlo a chlad, proto je dobré často větrat a pouštět do bytu dostatek denního světla. [16, 17, 18, 19, 20, 21]

Prevence proti roupům

Základní prevence je osobní hygiena, která spočívá hlavně v pečlivém mytí rukou po návštěvě toalety. Dále je důležité:

  • mytí potravin,
  • časté praní povlečení,
  • pravidelná výměna pyžama a spodního prádla. [22, 23, 24, 25]

Komplikace spojené s roupy u dětí a dospělých

Pokud se léčba roupů nezahájí včas, může se objevit celá řada komplikací, mezi které patří třeba:

Při průniku červů výš v pohlavních orgánech může dojít k zánětu močového měchýře, vzácně až zánětu ledvin[26, 27, 28, 29]

Zdroje: stefajir.cz, celostnimedicina.cz, nemoci.vitalion.cz, mayoclinic.org, healthline.com, my.clevelandclinic.org, wikiskripta.eu, pediatriepropraxi.cz, cdc.gov, kidshealth.org

Ema (neregistrovaný)
Dobrý den, několik let se mi vrací roupy, přestože je vždycky zaléčím Vermoxem. Co dělat, když léčba nepomáhá? Často se mi taky opakují záněty močových cest. Nemůže to mít spojitost? (Na hygienu dbám). Děkuji.
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, zkusila bych intenzivnější braní Vermoxu, např. á týden, dále byla přeléčena celá rodina? Doporučuji, aby všichni měli krátké nehty a všichni dodržovali důkladné mytí rukou. Na časté záněty močových cest doporučuji blokurimu a také cílenou antibiotickou terapii - tj. vždy vyšetřit kultivaci moči a dle citlivosti nasadit správná antibiotika.
Tereza Bernardová (neregistrovaný)
Dobrý den, měla bych dotaz, asi to u mého syna vypadá na roupi, ještě čekám na výsledky, které trvají. Máme střídavě průjmy, nebo stolice vypadá, že je v ní nestrávené jídlo a takový hlen a divěn zapáchá. Co mě hlavně utvrzuji je škrábání celého zadečku až skoro do krve, když ho hned neobléku. Píšete, že se nemusí hned ze stolice potvrdit, jelikož tam zrovna nemusejí byt nakladeny vajíčka. Je to tak - měla bych tedy trvat na dalších teste? proběhl teda i výtěr. moc děkuji syn je 16měsíců starý. A ještě jeden dotaz - mého syna myji a hygienu myslím dodržuji až přehnaně tak nechápu, kde bych mohla udělat chybu jak by to mohl dostat.
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, kromě sklíčka je nutné parazitologické vyšetření stolice 3x za sebou - pokaždé z jiné stolice, vyšetření je poměrně rychlé. Pokud má lékař podezření na roupy a odběr biologického materiálu už proběhl, tak bych nevyčkávala s Vermoxem (přeléčení celé rodiny). Nutné u dítěte mít krátké nehty a důkladný hygiena rukou. Vhodné jsou Fenistilové kapky na svědění. Dif. dg. svědění zadečku můžou dělat i úporné průjmy, vhodné je i vyšetření alergii, intolerancí, celiakie, vyloučení infekce (střevní panel, výtěr z rekta), sledovat, jak dítě prospívá, atd...
Stázi (neregistrovaný)
Mohu podání 1. tablety Vermoxu 5 hodin před prvním projevem následných 3 hodinových totálně průjmových (jen tekutina) stavů považovat za úspěšně zahájenou léčbu dětských roupů, nebo mám tabletu aplikovat znovu a zaznamenat ji jako první dávku?
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?