Zánět ledvin u dětí i dospělých: příznaky a léčba

Zánět ledvin odborně nazývaný pyelonefritida a laicky „nastydlé ledviny“ bývá vyvolán bakteriemi, které jsou do ledvinové pánvičky zavlečeny z močového měchýře, vzácně i krevní cestou z jiného ložiska infekce v těle. Vznik může být podpořen předchozím městnáním moči (z důvodu kamínku apod.). Toto onemocnění může být i komplikací vrozených vad ledvin nebo následkem zánětu močových cest.

Zánět ledvin je nutné léčit včas, aby nepřešel do chronického, někdy celoživotního, stadia. Chronické záněty mohou mít nespecifické příznaky, jako je například únava, ale i některé výraznější příznaky. V každém případě vedou ke změnám v organismu. Chronický zánět ledvin vede často k jejich selhání a závažný stav pacienta se musí řešit dialýzou nebo transplantací ledviny.

Nenahraditelná funkce ledvin

Ledviny jsou životně důležité, zajišťují v organismu 3 nenahraditelné funkce:

  1. filtrační a exkreční – filtrují odpadní látky, jež se nahromadily v krvi, a vylučují je v podobě močoviny, kreatininu, kyseliny močové a dalších látek. Ledviny mají schopnost krev filtrovat a vzniklou primární moč zahušťovat, eventuálně zřeďovat podle aktuální potřeby;
  2. udržují vnitřní homeostázu, tj. rovnováhu vnitřního prostředí (regulují množství tekutin v těle, soli, vápníku, fosforu, hořčíku a dalších prvků, drží stabilní pH);
  3. endokrinní – v ledvinách se vyrábějí některé hormony, typický je erytropoetin – hormon, který řídí tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. Ledviny také produkují vitamin D v aktivní podobě, který ovlivňuje metabolismus vápníku (z vitaminu D, který přijímáme v potravě, ledviny vytvoří hormon), ledviny spolupůsobí při korekci krevního tlaku (vylučují hormon renin).

Příznaky zánětu ledvin

Zánět ledvin se projevuje jak na močových cestách, tak mimo ně. Pacient pociťuje trvalé nutkání na močení, a to i v noci, močení je bolestivé a pálivé. Moč má zakalený vzhled, občas může obsahovat dokonce i hnis či krev. K těmto příznakům se připojuje vysoká teplota a tlak v břiše a v bedrech.

Zánět ledvin u dětí se projevuje tak, že dítě je bledé, má sklon k dehydrataci, trpí nechutenstvím, zvracením, průjmem, mohou být křeče a poruchy vědomí. U větších dětí se objevuje horečka, dysurie, polakisurie, bolesti hlavy a břicha, tupá bolest v bederní krajině. Typická je změna barvy a množství moči.

Chronický zánět ledvin

Vzniká z akutní, která nebyla během tří měsíců vyléčena a recidivuje. Bývá způsobena anomáliemi močových cest, konkrementy a vezikoureterálním refl uxem. Jestliže je leukocytóza bez bakteriurie, jsou příčinou TBC nebo plísně. Postupně dochází ke snižování funkce ledvin, vzniká hypertenze a rozvrat vnitřního prostředí.

Projevy nejsou charakteristické – únava, bledost, nechutenství, bolesti hlavy, sklony k infekci, pomočování (nové pomočování po suché pauze). Akutní vzplanutí se projeví horečkou, zhoršením nálezů v moči, hypertenzí, rozvratem vnitřního prostředí, objeví se známky selhání ledvin (zvýšené močení a pití, snížená schopnost koncentrace).

Prevence zánětu ledvin

Jako prevence proti onemocnění se doporučuje pravidelný pitný režim k zajištění pravidelného močení, a tedy k očišťování močových cest, důkladná hygiena v intimních partiích a posilování imunity.

Vyzkoušejte nejoblíbenější léky, které pomáhají proti zánětu ledvin a zánětu močových cest: Idelyn a Urinal Akut.

Léčba

Zánět ledvin se v počáteční fázi léčí antibiotiky. Důležitý je klid na lůžku, konzumace lehce stravitelného jídla, dostatek tekutin (2-3 litry denně, vhodný je urologický čaj), sůl se omezuje pouze při zvýšeném krevním tlaku a otocích, při snížené funkci ledvin se omezují bílkoviny. V pokročilém stádiu je nutná hospitalizace.

U nemocných dětí ošetřující sestra sleduje diurézu, příjem tekutin a stav hydratace, močení (množství, frekvenci, příměsi, dysurické obtíže), bolesti v podbřišku a v bederní krajině, vitální funkce (TK, P, D, TT), dítě pobízíme k močení, protože není vhodné zadržovat moč. Měli bychom mu také dopřát dostatek spánku a odpočinku, protože jejich nedostatek zhoršuje bolest, teplotu a vyprazdňování. Při propuštění informujeme rodiče o dalších postupech, děti nesmějí prochladnout, zadržovat moč, koupat se (pouze sprchovat), musí se dbát na dostatečný příjem tekutin (2 litry denně) a dodržovat životosprávu, zásady hygieny a vyprazdňování, varovat se dráždidel (koření).

Zánět ledvin u dětí i dospělých: příznaky a léčba
3.4 (67%) 20 hlasování

2 comments

  • Mohu užívat Wobenzym, že? Byl mi doporučen. J.B.

  • Doporučuji se obrátit přímo na výrobce. Mají i medicínskou poradnu, případně doporučí lékaře se zkušenostmi s Wobenzym.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top