“
pronesl MUDr. Vladimír Valenta, ředitel Krajské hygienické stanice, která konferenci uspořádala. Jen do onkologického centra liberecké nemocnice je z její spádové oblasti přijímáno ročně přes jedenáct set pacientů, u nichž byla nově diagnostikována rakovina. I z tohoto hlediska je důležité, že se v plánu rozvoje kraje počítá se zásadami primární prevence a podpory zdraví. Ty by měly ovlivnit v celé šíři i protinádorovou prevenci.
Česká republika drží v Evropských zemích primát v počtu nádorových onemocnění konečníku, žlučníku, ledviny, tlustého střeva, kůže a dělohy. „Záměry zdravotní politiky státu by měly vést ke zpomalení výskytu onkologických nemocí. Přes všechnu snahu jsou statistiky opačné. Dopouštíme se zřejmě chyb,“
uvedl svou přednášku MUDr. Michal Vít, hlavní hygienik České republiky. Z protinádorové prevence se daří nejlépe ovlivnit stravovací zvyklosti, na druhé straně je stále nedostatečná kontrola a regulace spotřeby tabáku a ve spotřebě alkoholu u mládeže je naše země dokonce na prvním místě v Evropě.
„Komunikace lékaře s pacientem je velmi nutná. Důležitou roli mají praktičtí lékaři, kteří pacientovi poskytují základní péči, ale mnozí z nich nemají zájem o sledování rizikových faktorů, které jeho pacienta ovlivňují v zaměstnání,“
upozornil MUDr. Vít.
Odpolední program je věnován přednáškám a diskusi. Konference pokračuje ještě dnes a to seminářem v rámci Projektu podpory zdraví „Prevence nádorových onemocnění ve 21. století“.
Jana Vokatá, Liberecký kraj, 26.04.2001