Onkologové chtějí diskusi, kdy ustat s léčbou rakoviny

3. 2. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Agresivní léčba pacienta, který má rakovinu, by měla skončit v okamžiku, kdy už mu nepomáhají žádné léčby, například chemoterapie, a naopak přitěžují mu těžkými vedlejšími účinky. Uvedl to profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti...


po zasedání vědecké rady ministerstva zdravotnictví k národnímu onkologickému programu.

„Ve společnosti je takové téma tabu a mnozí se bojí o něm mluvit snad představou, že už nechceme dál pacienta léčit. Ale to je nesmysl. Po dohodě s pacientem, když už nepomáhají onkologické léky, by měla následovat léčba zmírňující bolesti, která mu od bolesti uleví a pomůže důstojně prožít poslední dny života třeba v rodinném kruhu,“ řekl Vorlíček.

Dodal, že marná léčba znamená zbytečně vynaložené peníze, které by se mohly vydat na pacienta, který má ještě naději na záchranu života.

Profesor Vorlíček i předseda vědecké rady profesor Jan Dvořáček se domnívají, že je třeba vyvolat o tom veřejnou debatu. Jen tak se vědomí lidí i pacientů může s tímto problémem seznámit.

Profesor Dvořáček uvedl, že při léčbě rakoviny stále mnozí lidé chodí pozdě, skrývají své problémy, bojí se lékařů. „Je to k jejich škodě, protože medicína už dnes má možnosti jak jim účinně pomoct, když ale přijdou včas. Čas zde hraje rozhodující roli,“ řekl profesor Dvořáček.

Profesoři sdělili, že národní onkologický program má právě i ve formě preventivních programů vyhledávat lidi ohrožené zhoubnými nádory a včasnou léčbou jim tak zachránit život.

DÁLE ČTĚTE:
Protesty proti doporučení onkologů vznikly z neporozumění problému
Nikdo neví, kolik stojí léčba onkologických pacientů

Právo, 03.02.2004

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?