Američtí vědci provedli výzkum, který prokázal, že příliš častý záměrný váhový úbytek u žen může mít signifikantní a dlouhotrvající škodlivý účinek na jejich imunitní systém.
Vyplývá to z článku publikovaného v červnovém vydání časopisu Journal of the American Dietetic Association. Studii provedl tým doktorky Cornelie M. Ulrichové z Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattlu.
Studie prokázala, že příliš častý záměrný váhový úbytek u žen může mít signifikantní a dlouhotrvající škodlivý účinek na imunitu člověka, zejména pak snižuje cytotoxicitu tzv. „natural killer“ (NK) buněk.
Výsledky studie
Studie se účastnilo 114 zdravých žen po menopauze, které vedly sedavý způsob života a měly nadváhu.
U žen, které záměrně zhubly 10 liber (cca 5 kg) nebo více, byla pozorována výrazně nižší cytotoxická aktivita NK buněk než u žen, které zhubly méně.
Nejnižší cytotoxicita NK buněk a také jejich nejnižší absolutní počet byly pozorovány u těch žen, které měly nejvyšší frekvenci epizod hubnutí.
Naproti tomu udržování stabilní váhy po dobu několika let bylo spojeno s výrazně vyšším počtem NK buněk a jejich vyšší cytotoxicitou.
Závěr
Studie potvrzuje škodlivý vliv výraznějších váhových výkyvů a diet s jo-jo efektem na imunitní funkce a zdůrazňuje výhody pozvolného úbytku tělesné hmotnosti u obézních.
Zdroj: J Am Diet Assoc 2004, 104:892-894, 903-912
MUDr. Gabriela Seltenreichová, www.Zdravi.Euro.cz
Autorka je externí spolupracovnicí redakce Zdravotnictví a medicína
DÁLE ČTĚTE: |
---|
Dieta s nízkým obsahem karbohydrátů Komplexní terapie obezity |