"Když se rozhoduje mezi životem a smrtí, pak může být rozhodující přítomnost zkušeného zdravotníka, který v době porodu matce a novorozenci pomůže, ale také zdroj čisté vody, přiměřená výživa, základní léky a očkování," uvedla ředitelka UNICEF Henrietta Foreová. Ta zároveň vyzvala vlády, aby do zdravotnictví více investovaly, protože právě to může pomoci zachránit další životy.
Zpráva upozornila zejména na propastné rozdíly, které v dětské a mateřské úmrtnosti panují mezi jednotlivými zeměmi. Zatímco v rozvinutých západních zemích včetně evropských umírá do pěti let věku pouze jedno dítě ze 199, v subsaharské Africe je to jedno dítě ze 13, což je zhruba šestnáctkrát více, uvádí zpráva. Těhotné ženy v subsaharské Africe čelí riziku 1 ku 37, že zemřou u porodu, v Evropě toto riziko organizace vyčíslily na 1 ku 6500.
Celkem 80 procent úmrtí dětí a nastávajících matek lze přičíst státům v subsaharské Africe a jižní Asii. Právě v jižní Asii se ale situace proti roku 1990 nejvíce zlepšila: úmrtí dětí do pěti let tam za posledních téměř 30 let ubylo o 80 procent.