Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) ve zprávě uvedla, že mezi 11. březnem a 23. květnem zaznamenala 12 případů záměrných násilných činů. Osm z nich provedlo povstalecké hnutí Tálibán, tři spáchaly jednotky afghánské armády. Nejkrvavější incident, kterým byl květnový útok na porodnici v metropoli Kábulu, zůstává neobjasněný.
"V době, kdy byla potřeba akutní humanitární pomoc na ochranu každodenního života v Afghánistánu, provedly Tálibán i afghánské bezpečnostní síly cílené násilné činy, které ohrozily zdravotnické programy," řekla šéfka mise UNAMA Deborah Lyonsová. "Pro takové činy není omluvy; bezpečí a zdraví civilního obyvatelstva musí být prioritou," dodala.
V Afghánistánu bylo potvrzeno 28.833 pozitivních případů koronaviru, 581 lidí s covidem-19 zemřelo. Skutečné číslo je však podle mezinárodních humanitárních organizací s ohledem na nedostatečný přístup k testování mnohem vyšší.
V důsledku útoku na kábulskou porodnici se mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) minulý týden rozhodla ukončit činnost v tomto lékařském zařízení. Bez bližšího upřesnění nicméně uvedla, že její další projekty v Afghánistánu budou pokračovat.
Při útoku na porodnici z 12. května zahynulo 25 lidí, včetně 16 matek a dvou dětí. Více než deset osob utrpělo zranění. Tálibán jakýkoliv podíl na incidentu popřel. Spojené státy uvedly, že útok má nanejvýš pravděpodobně na svědomí odnož teroristické organizace Islámský stát (IS) v Afghánistánu. Podle nich cílil na menšinové šíity v kábulské čtvrti, kde již radikálové z IS v minulosti útočili.
Zpráva OSN zdůrazňuje, že cílené útoky na zdravotnická zařízení zakazuje mezinárodní právo a že je lze považovat za válečné zločiny. "Spáchání cílených útoků na zdravotnictví během pandemie covidu-19 v době, kdy jsou zdravotnické zdroje již tak napjaté a jsou životně důležité pro civilní obyvatelstvo, je obzvláště zavrženíhodné," řekla Fiona Frazerová, šéfka sekce pro lidská práva v UNAMA.