Osobnosti varují před zneužitím pandemie, WHO podpoří Němci

26. 6. 2020 7:20
přidejte názor
Autor: zdroj: wikimedia
Přes 500 osobností a institucí politického a veřejného života z celého světa podepsalo otevřený dopis na podporu demokracie, v němž varují před zneužitím pandemie covidu-19 vládami k prosazení nedemokratických kroků. Koronavirus se nadále ve světě šíří, ačkoli v Evropě se situace podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse již zlepšila. Mezitím Německo s Francií oznámily, že WHO po výpadku amerických finančních příspěvků politicky i finančně podpoří.


Za dopis, ve kterém osobnosti upozorňují na zneužívání krize autoritářskými režimy k umlčení kritiků a k posílení své politické moci, se postavilo 13 nositelů Nobelovy ceny včetně bývalého polského prezidenta Lecha Walesy, někdejší šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové nebo šachové legendy a ruského opozičníka Garriho Kasparova či amerického herce Richarda Gerea.

Z českých představitelů výzvu podepsali bývalý premiér Jan Fischer, primátor Prahy Zdeněk Hřib, europoslanec a bývalý ministr zahraničí či obrany Alexandr Vondra, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, někdejší ministr financí a viceprezident Evropské investiční banky Ivan Pilip, šéf neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, bývalý český velvyslanec v USA a při OSN a nynější vedoucí programu pro lidská práva a diplomacii Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě Martin Palouš a také bratr Václava Havla, vědecký pracovník Ivan Miloš Havel.

Zatímco svět stále čeká na účinnou vakcínu, Evropská léková agentura (EMA) dnes po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila, aby byl přípravek remdesivir podmínečně schválen k léčbě pacientů s nemocí covid-19. Přípravek budou moci pod názvem Veklury předepisovat lékaři v Evropské unii, jakmile to odsouhlasí Evropská komise (EK). Remdesivir, který v Gilead Sciences vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, už pro nouzové a omezené použití pro nemocné se závažným průběhem nemoci covid-19 schválily Spojené státy, Indie a Jižní Korea. V Česku byl lék použit k experimentální léčbě.

Počet nakažených ve světě se blíží deseti milionům, podle Tedrose bude tento milník překonán v příštím týdnu, kdy počet mrtvých s covidem-19 dosáhne 500.000. Infekce se nyní nadále naplno šíří v některých státech USA, například v Texasu či na Floridě. V karanténě je nyní také několik desítek příslušníků Tajné služby USA, která je ochrankou amerického prezidenta, a dalších ústavních činitelů. Do dvoutýdenní izolace členové tajné služby museli preventivně nastoupit po víkendovém předvolebním mítinku prezidenta Donalda Trumpa v Tulse v Oklahomě poté, co se nákaza koronavirem potvrdila u dvou jejich kolegů.

V Německu, které dnes ohlásilo dalších 630 případů, což bylo více než ve středu, pokleslo reprodukční číslo opět pod úroveň jedné. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný.

Na rychlosti nabírá pandemie v Africe, kde se dosud nakazilo více než 336.000 lidí. Oproti středě tak přibylo na kontinentě téměř 10.000 nakažených

V rakouském alpském středisku Ischgl, které bylo ohniskem nákazy v zemi, byly protilátky na koronavirus zjištěny u více než 42 procent obyvatel. Jen zlomek byl přitom již dříve pozitivně testován na covid-19, uvádí rozsáhlá studie Lékařské univerzity v Innsbrucku.

Francie a Německo přislíbily politickou a finanční podporu WHO v boji proti koronaviru. Berlín uvedl, že letos přispěje rekordní půl miliardou eur (13,4 miliardy korun). Spojené státy v dubnu oznámily zastavení financování organizace kvůli její údajně příliš pomalé reakci na pandemii a přílišné příchylnosti k Číně. Někdejší bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton přitom řekl, že Trump původně nad propuknutím koronaviru v Číně přivřel oči, protože nechtěl slyšet špatné věci o svém "kamarádovi", čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?