Otec u porodu: jaká je jeho role?
Přestože otec u porodu na první pohled příliš nápomocný není, pro mnohé ženy může pouhá jeho přítomnost být velkou oporou. Hlavní rolí muže u porodu je psychická podpora své partnerky, které se snaží pomoci lépe zvládnou bolest, ať už slovním povzbuzováním, společným dýcháním, držením za ruku, nebo jen pouhou přítomností.
Matka dítěte se v takovéto náročné životní situaci díky svému partnerovi jednoduše nemusí cítit sama mezi cizími lidmi. Dalším přínosem otce u porodu může být zprostředkování komunikace mezi rodící ženou a lékařským personálem v případě, že něco potřebuje nebo je nutné si vyměnit potřebné informace.
Pro mnoho otců navíc tento okamžik může být tzv. „aha momentem“, kdy si poprvé uvědomí, že se stali otcem. Pro spoustu párů může následné sdílení emocí z příchodu jejich potomka na svět také znamenat prohloubení jejich dosavadního vztahu. [1], [2]
Otec u porodu: ano, nebo ne?
Přítomnost otce u porodu je v dnešní době pro mnoho žen samozřejmostí, nicméně ne pro každého to musí být vhodné. Každý pár má právo se rozhodnout pro to, co mu nejlépe vyhovuje, přičemž hlavní slovo by v tomto případě měla mít nastávající matka.
Pokud si ovšem partnerka přeje, aby otec dítěte byl u porodu, ale on sám cítí, že to nezvládne, pravděpodobně není dobré, aby byl na sále přítomen. Často také záleží na podmínkách porodnice, zda pustí muže k celému porodu, nebo jen k určité části.
Pokud váháte, která varianta pro vás bude nejlepší a podle čeho se rozhodnout, je dobré si v první řadě odpovědět na několik zásadních otázek, jako jsou tyto:
- Chce partnerka, aby byl muž u porodu?
- Ví muž, jakým způsobem chce žena rodit, aby vše sdělil personálu, pokud na to partnerka nebude mít dost sil?
- Bude partner pro ženu přínosem a nebude mu zle z toho, co uvidí?
- Jak bude partner snášet bezmoc, že nemůže nějak přímo pomoci?
- Jak zvládne muž pocit, že jeho partnerka trpí?
- Bude mít muž pochopení, když bude žena náhle chtít, aby odešel?
- Bude partner schopen se matce svého dítěte po celou dobu věnovat?
- Ví toho muž o porodu dost, aby nebyl na místě vyděšený?
- Bude partner schopen ženě aktivně pomáhat, např. s dýcháním a držením za ruku po celou dobu?
Podle toho, jaké budou vaše odpovědi, pravděpodobně zjistíte, co je pro vás nejlepší. Je totiž dobré si uvědomit, že žena si na základě podmínek konkrétní porodnice zpravidla může vybrat za doprovod i někoho jiného než svého partnera, a to z rodinných příslušníků nebo přátel. Jako podporu je také možné často využít zkušenou porodní asistentku nebo dulu, které mohou být pro ženu skutečně nápomocné. [3], [4]
Na co by se měl otec u porodu připravit?
Součástí přípravy otce (či jiného doprovodu) na porod bývá edukační pohovor, během kterého lékař a sestra podávají páru potřebné informace o tom, jak porod probíhá. Na to, co partnera čeká, je důležité se předem psychicky připravit, aby nebyl na místě zaskočen a porodní personál nemusel pečovat o otce místo o matku dítěte.
Zásadní je, aby v případě, že dojde ke komplikacím, muž nebyl na sále překážkou a nenarušil průběh porodu. Je tedy důležité vzít na vědomí, že porod může být skutečně syrový zážitek, na který je potřeba se obrnit pevnými nervy.
Dále je nezbytné být flexibilní a nebránit se změnám. Jestliže matka dítěte při začínajícím porodu zjistí, že nechce, aby ji partner v této situaci viděl, otec dítěte by to měl pochopit.
Stejně tak se může stát, že porod na muže bude příliš silné sousto a bude potřebovat odejít. Ve chvíli, kdy partner nedokáže být oporou, může jeho přítomnost být naopak na škodu. [5], [6]
Otec u porodu: volno v práci
V současné době má otec dítěte nárok na placené volno v době porodu na dobu nezbytně nutnou. V praxi to tedy znamená, že muži bude proplacena náhrada mzdy z doby převozu ženy do porodnice a také zpět. Od února 2018 mají navíc otcové možnost využít otcovskou poporodní péči, čili vzít si na 14 dní volno v práci, které jim stát proplatí stejně jako peněžitou pomoc v mateřství. [7], [8]
Zdroje: m.nemji.cz, fnmotol.cz, idnes.cz, nutriklub.cz, aktualne.cz, vimvic.cz