Následné bolesti mohou trvat roky, někdy jsou tak silné, že pacienti uvažují o sebevraždě. V ČR je od dubna dostupná vakcína, lékaři ji radí i těm, kteří už pásový opar měli, protože se může opakovat.
Ročně je v ČR hlášeno zhruba 6000 nemocných. Vzhledem k tomu, že hlášení není povinné, skutečný počet onemocnění je podle předsedy České vakcinologické společnosti profesora Romana Prymuly několikanásobně vyšší.
„V podstatě všem nad 50 let bych doporučoval očkování, protože pásový opar je opravdu zatěžující onemocnění, které se špatně léčí a zanechává třeba i dlouhodobou bolestivost. Očkování není zatěžující, možná trošku cenově, ale lidé mohou využít od své zdravotní pojišťovny příspěvek z paušálu na prevenci,“ řekl ČTK přednosta kožní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesor Petr Arenberger.
Pásový opar způsobuje virus varicella-zoster, může poškodit nervy, proto je spojen s tak silnými bolestmi. Virus v těle má většina lidí, zůstává po odeznění planých neštovic z dětství ve shlucích nervových buněk v páteřním kanálu. Při oslabení zasáhne některý konkrétní nerv a způsobí pásový opar. Dopředu se ale neví, u koho se virus aktivuje. Očkování blokuje aktivaci.
Podle registrační studie snižuje očkování u lidí mezi 50 až 79 lety počty onemocnění o 70 procent, o zhruba stejná procenta klesají i počty těch, kdo následně trpí silnými bolestmi.
Arenberger doplnil, že kožní obtíže přetrvávají zhruba měsíc, pak ale i řadu let mohou trvat silné bolesti, na které běžná analgetika nezabírají. „Méně častou komplikací je poškození oční rohovky, naštěstí to není tak časté, nejvíce zatěžující pro pacienta je právě bolestivost,“ shrnul.
Prymula připomněl, že v posledních letech lze očkovat děti proti planým neštovicím, vakcína je chrání i proti pásovému oparu, proočkovanost ale je nízká. Starší populace, která je pásovým oparem nejvíc ohrožena, toto očkování vůbec nemá.