Placenta umožňuje dítěti přijímat kyslík a živiny. Jaké stavy mohou být nebezpečné?

16. 3. 2022 10:00
přidejte názor
Zdroj: Shutterstock
Placenta je orgán, který vašemu miminku umožňuje přijímat veškeré živiny a kyslík pupeční šňůrou. Její správný vývoj je tedy pro zdravé těhotenství klíčový. Výjimečně se však mohou vyskytnout zdravotní stavy, jako placenta praevia či abrupce placenty, které mohou matku i dítě ohrozit na životě. Víte, jak se projevují?


Co je placenta a jaká je funkce placenty?

Placenta neboli plodové lůžko je orgán, který vzniká v ženské děloze ve chvíli, kdy dojde k početí dítěte. Placenta představuje zásobárnu kyslíku a živin, které nenarozené miminko potřebuje k životu, a zároveň odvádí odpadní produkty a oxid uhličitý z krve plodu.

Placenta je připevněna ke stěně dělohy a vychází z ní pupeční šňůra, kterou je připojena k miminku. Jak těhotenství postupuje, placenta se postupně vyvíjí, roste a také mění svůj tvar a tloušťku.

Plně vyvinutá placenta měří v průměru 15 až 25 cm a v době porodu váží 600 až 800 gramů. Tento orgán však mohou postihnout jisté nepravidelnosti, které mohou v těhotenství nebo během porodu vést ke komplikacím. [1], [2]

Placenta na přední stěně

Připevnění placenty vpředu, tedy na přední stěně dělohy, nepředstavuje zdravotní problém, jelikož se jedná o fyziologické umístění, které miminko nijak neomezuje a nebrání v porodu. Nezáleží tedy na tom, zda je placenta na zadní stěně, boční či přední části dělohy. Problém může nastat tehdy, je-li umístěna placenta nízko. [3]

Nízko položená placenta

Placenta je k děloze typicky připojena v horní, přední, zadní či boční části, nicméně v ojedinělých případech se může stát, že se uchytí ve spodní části dělohy. Nízko položená placenta je prvním stádiem vcestného lůžka (placenta praevia), které může pro ženy představovat zdravotní problém, dojde-li k překrytí děložního čípku, a to zejména při porodu. [4]

Placenta praevia

Placenta praevia, také známá jako vcestné lůžko či vcestná placenta, znamená, že placenta částečně nebo úplně překrývá děložní branku. Toto netypické umístění způsobuje, že prostor, kterým má dítě přijít na svět, se zmenšuje. Nejenže tento stav znesnadňuje možnost přirozeného vaginálního porodu, ale rovněž představuje riziko, že žena začne krvácet.

Právě krvácení či špinění během těhotenství může být signálem této komplikace. Přestože šance na výskyt vcestného lůžka je u žen přibližně 1 ku 600, v případě krvácení vždy neprodleně vyhledejte lékaře. Placentu praeviu lze diagnostikovat pomocí ultrazvukového vyšetření již v první polovině těhotenství. Typickými příznaky mohou být:

Vcestná placenta a léčba

Tento zdravotní stav jako takový bohužel nelze zvrátit. Jedinou možností léčby je zabránit krvácení a předčasnému porodu, abyste se co nejvíce přiblížily vašemu plánovanému termínu. Dále je také možné ženě podat kortikosteroidy, které mohou urychlit vývoj plic dítěte.

Jakmile lékaři usoudí, že dítě je donošeno a připraveno na porod, naplánují císařský řez. V případě, že by nebylo možné krvácení zastavit, musí žena podstoupit nouzový císařský řez nehledě na týden těhotenství, ve kterém se právě nachází. [7]

Abrupce placenty

Abrupce placenty je poměrně vzácnou komplikací během těhotenství, která ale může být pro matku i dítě velmi nebezpečná. Abrupce placenty znamená, že dochází k předčasnému odloučení od stěny dělohy. Co tento jev způsobuje, není zcela jasné, nicméně zpravidla začíná poruchou placentární funkce.

Jakmile je narušena filtrační funkce placenty, může začít vytékat krev mezi placentu a stěnu dělohy a způsobit vznik hematomu, který postupně začne odtlačovat jednu od druhé. V momentě, kdy krev prosákne do dělohy, ženy si mohou všimnout gynekologického krvácení. V takovém momentě je opět potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud by se totiž placenta oddělila úplně, mohlo by dojít k masivnímu krvácení, šokovému stavu a celotělové nitrocévní poruše srážlivosti (DIK), což jsou život ohrožující stavy. Kromě matky je tak na životě ohroženo i dítě kvůli nedostatečnému přísunu kyslíku. Příznaky abrupce placenty zahrnují:

  • gynekologické krvácení, zejména v druhé polovině těhotenství,
  • bolest a křeče v podbřišku.

Diagnostika a léčba abrupce placenty

Diagnostiku stavu provede lékař pomocí ultrazvukového vyšetření a prostřednictvím kardiotokografu stanoví situaci plodu. Dále je nutné monitorovat základní životní funkce nastávající matky. Léčba pak vždy závisí na aktuálním stavu matky, v akutních případech může být nutné těhotenství přerušit císařským řezem. [8]

Porod placenty

Pokud rodíte dítě přirozenou (vaginální) cestou, stejným způsobem budete rodit také placentu. To se rovněž označuje jako třetí doba porodní, přestože proces porodu placenty začíná již s porodem dítěte.

Poté, co dítě vyjde ven, se placenta nejprve smrští. Jakmile se začne odlučovat od stěny dělohy, může dojít k mírnému krvácení. Kontakt mezi matkou a dítětem spouští další dávku oxytocinu, čili hormonu, který vyvolává kontrakce. Tyto kontrakce umožňují dostat placentu z těla ven.

Pokud by tomu tak nebylo, může vám lékař či sestra podat syntetický oxytocin, který vaše kontrakce k porození placenty povzbudí a zároveň sníží intenzitu krvácení, případně vám může pomoci jemnou masáží břicha. Nejspíš tedy budete muset tlačit ještě jednou i poté, co porodíte vaše dítě. V případě císařského řezu lékaři placentu vyjmou spolu s novorozencem. [9], [10]

Placenta po porodu

Jakmile se placenta dostane ven z vaší dělohy, lékaři ji musí zkontrolovat, zda je neporušená, jelikož i drobné zbytky placenty by mohly způsobit infekci a krvácení. Ultrazvukové přístroje umožňují zkontrolovat, zda se v děloze nějaké vyskytují, případně zda se jedná o zbytky placenty či krevní sraženiny.

Zbylé fragmenty je tedy potřeba co nejdříve odstranit. Přestože placenta může být venku celá, v děloze může zůstat tzv. přídatná placenta.

Placentu si můžete ponechat

Některé ženy si placentu po porodu chtějí ponechat. Zatímco některé novopečené maminky chtějí placentu pohřbít v rámci duchovního rituálu, jiné se rozhodnou pro její konzumaci. Možné je také zpracování placenty za účelem vyhotovení přírodních léků.

Je dobré zmínit, že ponechání si zbytků z nemocnice oficiálně podléhá tzv. sanitárním zákonům, což znamená, že by se měly biologicky likvidovat. Existuje ovšem vyhláška, která umožňuje si placentu ponechat za určitých podmínek se speciálním souhlasem. [11], [12]

Zdroje: webmd.com, porodnice.cz, mayoclinic.com, verywellhealth.com, unipa.cz, babyonline.cz, stefajir.cz, zpracovaniplacenty.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?