Většina z nás tráví velkou část času v interiéru. Kvalita provedení stavby se pak může odrazit i na tom, zda jsou zdi náchylné k růstu plísní. Plísně na zdech se často objevují tam, kde je hodně vlhko. Mnozí z nás si hned vybaví plísně ve sklepech. Problém je, pokud budete mít plísně v bytě za nábytkem, a nebudete o nich vědět. Dlouhodobé vdechování plísňových spor totiž rozhodně není zdravé.
Co se dozvíte v článku
Proč vznikají plísně na zdech?
- Nadměrná vzdušná vlhkost: plísním se daří tam, kde je vzdušná vlhkost nad 60 %. Proto se objevují často ve sklepech, koupelnách či kuchyních.
- Vlhké zdivo: v zimě jsou velké teplotní rozdíly mezi exteriérem a interiérem. V obvodovém zdivu se pak kumuluje vlhkost.
- Nedostatečné větrání: pára z koupelny a z kuchyně obohacuje vzduch o další vlhkost. Dokonce i vydechováním se do vzduchu dostávají další páry. Navykněte si proto na pravidelné větrání.
- Teplotní mosty: za vznikem plísní mohou stát stavební chyby. Ke vzniku tzv. teplotních mostů stačí špatně zvolený stavební materiál nebo nedostatečná izolace.
- Nábytek blízko u zdi: pokud máte stěny náchylné ke vzniku plísní, rozhodně jim neprospějete, pokud k nim přirazíte nábytek. Mezi nábytkem a stěnou by měla být mezera aspoň 5–10 centimetrů. [1, 2, 3, 4]
Typy plísní a jejich dopady na zdraví
Pokud objevíte plísně na zdech, neměli byste s jejich odstraněním otálet. Plísně totiž uvolňují do ovzduší spory, jejichž dlouhodobé vdechování vede ke zdravotním problémům. U astmatiků a alergiků mohou ještě prohloubit již existující potíže. Pokud člověk vdechuje spory, má podrážděné sliznice a dýchací cesty.
Mezi nejčastější problémy, se kterými se pak lidé potýkají, patří dráždivý kašel, rýma a slzení očí. Jestliže je byt plísněmi opravdu hodně zamořený, mohou způsobit bolesti hlavy, závratě, nevolnost a problémy se soustředěním. Některé plísně jsou dokonce karcinogenní a mohou opravdu závažně poškozovat zdraví.
Mezi plísně patří různé druhy hub. Podle odborníků jich existují vyšší desítky tisíc. Pouhým pohledem se tak nedá jasně určit, jaký se vám na zdi právě objevil. Na druhou stranu barva a množství pigmentu pomohou alespoň orientačně určit, jak moc je daná plíseň škodlivá a jakým způsobem ji odstranit.
- Bílá plíseň na zdi: problematická je především v tom, že ji na první pohled neodhalíte. Bílé plísně rostou často ve výklencích, za nábytkem nebo ve sklepě. Než ji člověk zaznamená vizuálně, může ji poznat podle zápachu. Časem ale ztmavne. Tento typ plísně způsobuje hlavně dýchací a kožní problémy.
- Černá plíseň na zdi: tento typ plísně je hodně rozšířený a odolný. Kromě omítek postihuje často tapety a spáry mezi dlaždicemi. Černá plíseň je vysoce toxická a může přispět k rozvoji mnoha onemocnění.
- Zelená plíseň na zdi: zeleně zbarvené plísně se často vyskytují v kombinaci s jinými druhy. Najdete je ve spárách, za obklady stěn a jiných místech. Způsobují především plicní infekce. U některých jedinců mohou vyvolávat alergie a astma.
- Žlutá plíseň na zdi: jde o mimořádně nebezpečný typ plísně, který se v našich klimatických podmínkách ale prakticky nevyskytuje. Žlutá plíseň produkuje aflatoxin, který je pro člověka karcinogenní. [5, 6, 7, 8, 9]
Jak se zbavit plísně na zdi?
Plísně často vznikají v důsledku stavebních chyb a nedostatečného zateplení, což se nevyřeší lusknutím prstů. Pokud není možné provést stavební úpravy, doporučuje se po odstranění plísně nanést barvu s fungicidní složkou, která působí preventivně. V interiéru je důležité vytvořit takové prostředí, které plísním neprospívá. To znamená:
- často větrat,
- dostatečně topit,
- nevěšet v bytě mokré prádlo,
- nedávat nábytek těsně ke zdi,
- používat digestoř, ventilátor nebo odvlhčovač vzduchu.
Při odstraňování plísní dbejte na používání ochranných pomůcek, jako jsou respirátor a rukavice. Ochrana dýchacích cest je důležitá hlavně proto, abyste se zbytečně nenadýchali plísňových spor a dezinfekce.
Mechanické odstranění plísní
Prvním krokem je ošetření zdi dezinfekcí. Přípravek nastříkejte na zeď a nechte ho působit 24 hodin. Poté se můžete pustit do odstraňování plísně. Nejprve dbejte na namočení zdi. Pokud byste se snažili plíseň seškrábat mechanicky za sucha, rozvíříte tím velké množství spor. K namočení plísně můžete použít klidně jen obyčejnou vodu, případně vodu s dezinfekcí. Pomocí špachtle či kartáče pak plíseň seškrábejte. Pokud je vrstva plísně hodně silná, doporučuje se odstranit i zasaženou omítku.
Po zaschnutí zdi byste měli výše uvedený postup ještě jednou či dvakrát zopakovat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Když je plíseň odstraněna, naneste na zeď penetrační nátěr. Penetrace zjistí, že bude zničena i ta plíseň, která pronikla hlouběji do zdiva. Nakonec aplikujte termoizolační nátěr nebo fungicidní barvu.
Proces likvidace plísně byste měli uzpůsobit také tomu, o jaký typ plísně se jedná. Například černá plíseň je velice odolná, takže je vhodné použít na její likvidaci agresivnější chemické prostředky na bázi chloru.
Chemické prostředky v boji s plísněmi
- Savo proti plísním: jde o nejpopulárnější přípravek proti plísním, který obsahuje chlor. Má silné dezinfekční účinky a poradí si i s odolnou plísní. Při používání Sava či jiné chlorové dezinfekce je používejte ochranné pomůcky a dejte si pozor, aby se vám nedostala na kůži, sliznice či do očí.
- Bezchlorový přípravek proti plísním na zdi: na trhu dnes existují také dezinfekční spreje bez chloru. Práce s nimi je bezpečnější a pro osoby, které mají hodně citlivé dýchací ústrojí, mnohem příjemnější. Na druhou stranu ale vyžadují opakovanou aplikaci. Počítejte také s tím, že ze zdi neodstraní nežádoucí zabarvení. [10, 11, 12, 13, 14]
Chytrá houba proti plísni na zdi
Pokud nechcete sahat po dezinfekcích, Savu a jiných chemických přípravcích k likvidaci plísně, můžete zkusit nechemickou cestu. Tzv. chytrá houba (Pythium oligandrum) se živí buňkami jiných hub. Pokud ji tedy natřete na zdivo, zkonzumuje veškeré plísně. Když nemá přísun potravy, přejde do útlumu na další 2–3 roky.
Jak jste se doma zbavili plísně na zdi?
Jestliže se během této doby objeví další plíseň, chytrá houba se probudí k životu a zárodky plísně hned zklikviduje. Jedná se tedy o šikovný způsob boje s plísní, který působí i preventivně. Chytrá houba ale neodstraní nežádoucí zabarvení.
Babské rady na plíseň na zdi
Kromě chemických přípravků, které jsou určeny vyloženě na plíseň, můžete zkusit i některé babské rady. Některé z těchto ingrediencí máte určitě doma:
- Jedlá soda: smíchejte jedlou s vodou v poměru 1 : 1. Směs naneste na zasažená místa a nechte působit. Po zaschnutí sodu setřete.
- Citronová šťáva: koncentrovanou citronovou šťávu natřete na plíseň a nechte působit. Poté místo opláchněte a znovu aplikujte citronovou šťávu.
- Modrá skalice: nejprve zeď umyjte vodou a nechte ji po dobu 24 hodin vyschnout. Poté si připravte roztok modré skalice ze 100 gramů modré skalice a 2 litrů vody. Roztok natřete na zeď, nechte uschnout a aplikujte další nátěr. Po zaschnutí roztoku lze aplikovat barvu.
- Hašené vápno: 2–3 vrstvy hašeného vápna nanášejte na zeď, ze které jste předtím seškrábali plíseň (za mokra). [15, 16, 17, 18]
Zdroje: gov.au, epa.gov, goodhousekeeping.com, bbc.com, safeguardeurope.com, medicalnewstoday.com, rozhlas.cz, cpzp.cz, gov.cz