BRNO -
„Jenže v pravidelných gynekologických prohlídkách české ženy pokulhávají a
do péče onkologů přichází často až v pokročilém stadiu onemocnění,“ řekl Alfréd Dörr z brněnské onkologie.
Z nádorových gynekologických onemocnění je dlouhodobě na prvním místě s 38 procenty výskytů rakovina děložního těla, s 29 procenty následuje rakovina vaječníků, na čtvrtině zhoubných nádorů se podílí rakovina děložního hrdla.
Některým z gynekologických nádorů trpí 21 Češek ze 100.000, průměr v EU je 9,3 nemocných na každých 100.000 žen. Všechna tato onemocnění jsou přitom snadno odhalitelná a také jejich přesná diagnostika není pro ženy příliš zatěžující.
Včasný chirurgický zákrok vede k uzdravení. Takřka dvě třetiny žen ale přichází na brněnskou onkologii s plně rozvinutou nemocí. „Následkem je nemožnost operace, dlouhodobé ozařování a chemoterapie a výrazně snížená kvalita života,“ uvedl Dörr.
Naděje na přežití v takových případech klesá až na 48 procent. Mezi příčiny, které gynekologické zhoubné nádory mohou vyvolat patří například kouření, obezita nebo nadměrný a brzy zahájený pohlavní život. Během něj se mohou dívky a ženy nakazit takzvanými papillomaviry (HPV viry), které způsobují mutace zdravých buněk zevních rodidel, pochvy a čípku.
„Čím jsou pohlavní orgány méně zralé nebo více poraněné, tím je riziko onemocnění vyšší,“ uvedl onkolog. Podle lékařů by situaci s gynekologicko-onkologickými onemocněními mohla zlepšit větší odpovědnost žen, ale i sjednocení preventivních screeningových programů a jejich doplnění o pravidelné testování žen na přítomnost HPV virů.
ČTK