Více lidí se spalničkami nakazilo ve všech částech světa. Vážná je situace především v Konžské demokratické republice, Etiopii, Gruzii, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, na Madagaskaru, v Barmě, na Filipínách, v Súdánu, Thajsku a na Ukrajině, kde onemocnění "způsobilo mnoho úmrtí, především mezi malými dětmi". Odhady počtu mrtvých ale WHO nezveřejnila.
Organizace zároveň varovala, že se v poslední době začaly případy onemocnění spalničkami množit i v zemích s relativně vysokou mírou proočkovanosti, například ve Spojených státech, Izraeli či Thajsku. Celkem letos výskyt spalniček nahlásilo WHO už 170 zemí světa. Skutečný počet nemocných je podle organizace ale mnohem vyšší. Předpokládá se, že nahlášen je jen každý desátý případ nákazy.
Spalničky jsou infekční onemocnění, které se šíří kapénkami vzduchem, například při kašli. Začínají horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. Zvýšený počet případů spalniček zaznamenala v poslední době i Česká republika. Od začátku roku do začátku dubna v Česku spalničkami onemocnělo 424 lidí.
Před nakažením spalničkami se lze chránit podáním dvou dávek očkovací látky. Podle WHO ale jen 85 procent lidí na celém světě dostalo první a jen 67 procent druhou dávku. Aby se zabránilo šíření nemoci, je třeba dosáhnout proočkovanosti nejméně 95 procent populace.