Spalničky jsou velice nakažlivé. Jak vypadají?

Spalničky jsou velice nakažlivé virové onemocnění, které může mít těžký průběh. Neexistuje pro ně léčba, lze však zmírňovat jejich příznaky, dokud zcela nevymizí. Díky očkování nicméně v současnosti onemocní spalničkami pouze malé procento dětí.

Obsah článku

Spalničky jsou virové infekční onemocnění, které doprovází horečka, rýma, kašel, slzení a vyrážka. Šíří se vzdušnou cestou a postihuje nejčastěji děti do 5 let. Mohou jimi ale onemocnět i starší děti nebo dospělí, především však ti, kteří nebyli v minulosti očkováni. Po prodělání onemocnění či po očkování zůstává jedinci celoživotní imunita.

Virus spalniček se přenáší kapénkovou infekcí – kašlem a kýcháním. Nejprve se dostane na sliznici nosohltanu a spojivek a následně i do lymfatického systému. Inkubační doba spalniček je v průměru 13 dní. Jeden až dva týdny po nákaze se u dítěte objeví příznaky podobné nachlazení. V tomto období je nemoc nejvíce nakažlivá.

Příznaky spalniček

Jak poznáte spalničky? Hlavní příznaky jsou:

  • Vysoká horečka (rektální až 42°, v podpaží 41,5°)
  • Příznaky nachlazení
  • Vodnatý výtok
  • Suchý kašel
  • Zduřelé uzliny
  • Červené oči
  • Nechutenství
  • Bolest ve svalech
  • V ústech nebolestivé malé šedé nebo bílé pupínky jako zrnka soli s červeným okrajem

Jako další projevy spalniček se později objeví malé červené skvrnky, které můžete nejprve pozorovat na obličeji a na krku, následně se šíří po celém těle a slévají se ve velké skvrny.

Léčba

Ačkoli proti spalničkám neexistuje přímá léčba či lék, můžeme zmírňovat příznaky nemoci do té doby, než se jich zcela zbavíme. Při léčbě spalniček nemocnému podávejte dostatek tekutin, udržujte ho v klidu, dopřejte odpočinek očím a zvlhčujte vzduch v ložnici pomocí zvlhčovačů vzduchů. Při horečkách podávejte pacientovi Paracetamol. Průběh nemoci zlepšíte i podáváním vitamínu A. Pokud nemoc nedoprovází komplikace, zmizí zhruba do týdne.

Očkování

Nejúčinnější ochranou neboli prevencí proti spalničkám je očkování, které je v České republice povinné. Díky tomu se výskyt nemoci omezil na minimální počet – kolem dvaceti případů ročně. V zemích, kde lidé stále nezavedli na spalničky očkování, se jedná o velmi nebezpečné, život ohrožující onemocnění. Spalničky patří z celosvětového hlediska mezi nejčastější příčinu úmrtí dětí do 5 let.

Spalničky u dospělých

Ačkoliv je toto onemocnění typicky spojováno s dětmi, mohou se objevit i spalničky v dospělosti. Příznaky u dospělých jsou velice podobné jako u malých pacientů.

Lidé s podezřením na spalničky by se měli vyvarovat kontaktu s okolím. Při léčbě je nutná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od vzniku vyrážky. Vyšetřeni musejí být také všichni lidé, kteří s postiženým přišli do kontaktu.

Komplikace

Nemoc může být doprovázena komplikacemi v podobě infekce ucha, zápalu plic, bronchitidy, laryngitidy nebo velmi vzácně zánětu mozku – encefalitidy. V poslední době se též hovoří o rozvoji pomalé virové choroby, při níž spalničkový virus pomalu napadá centrální nervový systém dítěte. Takové onemocnění končí vždy úmrtím pacienta.

Nejen v rozvojových zemích mohou vyvolat spalničky epidemie, které se rychle šíří a ohrožují především novorozence a děti. Od roku 2016 se v Evropě podle Státního zdravotního úřadu nakazilo více než 44 000 lidí. Zatímco Česká republika v roce 2018 zaznamenala 203 nakažených, během roku 2019 je to již necelých šest stovek případů.

Spalničky v těhotenství

Spalničky v těhotenství mívají horečnatý průběh a mohou způsobit předčasný porod či dokonce potrat. Matka může přenést infekci na plod a během prvního trimestru může toto onemocnění způsobit dítěti rozštěp rtu, mentální postižení, hluchotu či srdeční vady.

Spalničky foto

Spalničky jsou velice nakažlivé. Jak vypadají?
3.9 (78%) 10 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top