Spalničky jsou velice nakažlivé. Jak vypadají?

Spalničky jsou kožní virové onemocnění


Spalničky jsou velice nakažlivé virové onemocnění, které může mít těžký průběh. Neexistuje pro ně léčba, lze však zmírňovat jejich příznaky, dokud zcela nevymizí. Díky očkování však v současnosti onemocní spalničkami pouze malé procento dětí.

Obsah článku

Spalničky jsou virové infekční onemocnění, které doprovází horečka, rýma, kašel, slzení a vyrážka. Šíří se vzdušnou cestou a postihuje nejčastěji děti do 5 let. Můžou jimi ale onemocnět i starší děti nebo dospělí, především však ti, kteří nebyli v minulosti očkováni. Po prodělání onemocnění či po očkování zůstává jedinci celoživotní imunita.

Virus spalniček se přenáší kapénkovou infekcí – kašlem a kýcháním. Virus se dostane nejprve na sliznici nosohltanu a spojivek a následně i do lymfatického systému. Inkubační doba spalniček je v průměru 13 dní. Jeden až dva týdny po nákaze se u dítěte objeví příznaky podobné nachlazení. V tomto období je nemoc nejvíce nakažlivá.

Příznaky spalniček

Jak poznáte spalničky? Hlavní příznaky jsou:

  • vysoká horečka (rektální až 42°, v podpaží 41,5°),
  • příznaky nachlazení,
  • vodnatý výtok,
  • suchý kašel,
  • zduřelé uzliny,
  • červené oči,
  • nechutenství,
  • bolest ve svalech
  • v ústech nebolestivé malé šedé nebo bílé pupínky jako zrnka soli s červeným okrajem

Jako další projevy spalniček se později objeví malé červené skvrnky, které můžete nejprve pozorovat na obličeji a na krku, následně se šíří po celém těle a slévají se ve velké skvrny.

Léčba

Ačkoli proti spalničkám neexistuje přímá léčba či lék, můžeme zmírňovat příznaky nemoci do té doby, než se jich zcela zbavíme. Při léčbě spalniček nemocnému podávejte dostatek tekutin, udržujte ho v klidu, dopřejte odpočinek očím a zvlhčujte vzduch v ložnici pomocí zvlhčovačů vzduchů. Při horečkách podávejte dítěti Paracetamol. Průběh nemoci zlepšíte i podáváním vitamínu A. Pokud nemoc nedoprovází komplikace, zmizí zhruba do týdne.

Očkování

Nejúčinnější ochranou neboli prevencí proti spalničkám je očkování, které je v České republice povinné. Díky tomu se výskyt nemoci omezil na minimální počet – kolem dvaceti případů ročně. V zemích, kde očkování stále nebylo zavedeno, jsou spalničky nebezpečným, život ohrožujícím onemocněním. Spalničky patří z celosvětového hlediska mezi nejčastější příčinu úmrtí dětí do 5 let.

Komplikace

Nemoc může být doprovázena komplikacemi v podobě infekce ucha, zápalu plic, bronchitidy, laryngitidy nebo velmi vzácně zánětu mozku – encefalitidy. V poslední době se též hovoří o rozvoji pomalé virové choroby, při níž spalničkový virus pomalu napadá centrální nervový systém dítěte. Takové onemocnění končí vždy úmrtím pacienta.

Spalničky v těhotenství mohou způsobit předčasný porod či dokonce potrat, v prvním trimestru gravidity pak rozštěp rtu, mentální postižení, hluchotu či srdeční vady.

 


Spalničky jsou velice nakažlivé. Jak vypadají?
4.3 (85%) 8 votes

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top