Zánět průdušek patří k nejčastějším onemocněním dýchací soustavy. Jak ho poznáte?

Zánět průdušek neboli bronchitida často doprovází běžné nachlazení. Jedná se o zánět výstelky dýchacích cest v plicích, který může mít buď akutní nebo chronickou formu. V obou případech se onemocnění projevuje nepříjemným kašlem, každý z těchto dvou typů má však odlišné příčiny a způsob léčby.

Co je bronchitida?

Zánět průdušek, který lékaři odborně nazývají bronchitida, je respirační onemocnění, jež se řadí mezi záněty dolních dýchacích cest. Tento zdravotní problém představuje jeden z nejčastějších patologických jevů, které postihují dýchací soustavu. U pacientů nejprve dochází ke vzniku zánětlivého edému a později se tvoří také exsudát (hlen), což vyvolává silný kašel.

Za rozvoj bronchitidy mohou být v první řadě zodpovědné různé mikroorganismy, jako jsou například respirační viry, bakterie, chlamydie, plísně a kvasinky. Obtíže ale může zapříčinit také inhalace dráždivých par a plynů a svou roli vždy hrají i další faktory, jako je prochlazení, suchý okolní vzduch nebo zdravotní stav pacienta. Bronchitida se pak vyskytuje ve formě akutní i chronické.

Akutní bronchitida

Akutní zánět průdušek se rozvíjí náhle, obvykle po předchozím nachlazení. Na vzniku tohoto onemocnění se podílí virová nebo bakteriální infekce, která má za následek hromadění hlenů a způsobuje neustálý kašel. Inkubační doba akutního zánětu průdušek je zhruba 1‒3 dny.

Příznaky akutní bronchitidy:

Největší problém představuje akutní bronchitida u dětí a starších lidí. Ohrožení jsou ale také lidé, kteří trpí srdeční chorobou, onemocněním plic nebo astmatem. Léčba obvykle trvá 7‒10 dnů, může to být však i několik týdnů. V ojedinělých případech může akutní zánět průdušek přejít až v chronickou formu.

Chronická bronchitida

Jak poznat zánět průdušek, pokud se nejedná o jeho akutní formu? Chronický zánět průdušek vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest nebo když se zánět opakovaně vrací, sliznice dýchacích cest je podrážděná a infekce se tím pádem do těla dostane rychleji.

Většinou je na vině kouření cigaret, prach nebo znečištěné ovzduší. V krajním případě může tato forma vyvolat zápal plic a trvale poškodit plíce i průdušky. Muži jsou přitom chronickou bronchitidou postiženi dvakrát častěji než ženy a mezi další rizikové faktory patří také individuální predispozice, jako jsou poruchy imunity nebo atopie.

A jaké má zánět průdušek příznaky, pokud se u pacienta rozvine ve své chronické podobě? Hlavním symptomem chronické bronchitidy je produktivní kašel, který trvá déle než 3 měsíce ve dvou po sobě jdoucích letech. Dále má bronchitida příznaky, jako je například tzv. bolest průdušek (bolest při kašli) či hlen na průduškách.

Další příznaky chronické bronchitidy

 • Dlouhotrvající kašel a bolest na hrudi
 • Vykašlávání žlutého hlenu
 • Vykašlávání zeleného hlenu
 • Nechutenství
 • Dušnost
 • Velká únava

Chronická bronchitida často bývá považována za běžný kuřácký kašel. Může však způsobit i vážné komplikace v podobě CHOPN, což je chronická obstrukční plicní nemoc. Ta zhoršuje průtok plícemi, objevují se otoky nohou a cyanóza (namodralá kůže a sliznice), dochází k zadýchávání, viditelnému hubnutí, zvětšení jater nebo také k selhání pravé srdeční komory.

Prodělali jste někdy zánět průdušek?

Diagnostika

Aby lékař věděl, jak léčit průdušky, je nejprve nutné zjistit, zda se skutečně jedná o bronchitidu a s jakým typem onemocnění se pacient potýká. Z toho důvodu by měl provést fyzikální vyšetření, které spočívá v poslechu plic, kde je slyšet chropy velkých, středních a malých bublin, ale také vrzoty. Mezi další prováděné testy se pak řadí laboratorní vyšetření, funkční vyšetření plic nebo rentgen srdce a plic.

Jak léčit zánět průdušek?

Pacienty obvykle zajímá hlavně to, jak rychle vyléčit průdušky, jaká existuje pro pro bronchitidu léčba a co na průdušky nejvíce pomáhá. Terapie vždy záleží na konkrétním typu onemocnění a také na individuálním zdravotním stavu daného pacienta, ale většinou spočívá v podávání vhodných medikamentů a dodržování lékařem doporučených opatření.

Léčba akutní bronchitidy spočívá především v dodržování klidového režimu. Na suchý dráždivý kašel pomáhají antitusika, pacientům se ale podávají také léky na potlačení horečky a podporu vykašlávání (expektorancia a mukolytika). Pokud má infekce bakteriální původ, lékaři předepisují antibiotika, což platí také v případě pacientů trpících cukrovkou, srdečním onemocněním nebo chronickou plicní chorobou.

V případě chronické bronchitidy je nejdůležitější vyhnout se kouření, pobytu v zakouřených místnostech a všem látkám, které průdušky dráždí. Léčba chronického zánětu průdušek spočívá v podávání speciálních bronchodilatačních léků, které rozšiřují dýchací cesty a usnadňují dýchání. U pacientů trpících dechovou nedostatečností se podává také kyslík.

Zánět průdušek a domácí léčba

Pokud dáváte přednost přírodním metodám, jistě vás zajímá, jaká existuje pro zánět průdušek domácí léčba. Pacienti by měli dbát hlavně na dodržování pravidelného pitného režimu. Na nějaký čas je nutné vyhnout se používání různých sprejů a deodorantů a z jídelníčku vyřadit mléčné výrobky, rafinované cukry, pečivo z bílé mouky nebo třeba nadýmavé druhy zeleniny. Naopak můžete vyzkoušet některé osvědčené babské rady.

Co na zánět průdušek pomáhá?

 • Bylinkové čaje a směsi
 • Inhalace výluhu z heřmánku
 • Cibulová šťáva s medem
 • Sirup z medu a jablečného octa

Zánět průdušek u dětí a kojenců

U malých pacientů se většinou projeví zánět průdušek v akutní formě. Ke vzniku bronchitidy jsou navíc náchylnější děti, které trápí také další onemocnění dýchacích cest, jako je například astma, senná rýma nebo některé druhy alergií.

Dále jsou ohrožené:

 • Předčasně narozené děti
 • Děti, které nikdy nebyly kojené
 • Děti často vystavené tabákovému kouři
 • Děti, jejichž sourozenci navštěvují školu nebo školku

Příznaky bronchitidy u dětí jsou podobné jako u dospělých. Malí pacienti velice obtížně dýchají, trápí je suchý kašel a bolest na hrudi a jejich průdušky se plní hlenem. Může se objevit horečka, častý je však i zánět průdušek bez teplotKromě toho je typické i hvízdání při výdechu a děti bývají celkově velmi unavené.

Jaká je tedy léčba bronchitidy a co pomáhá na zánět průdušek v případě malých pacientů? Kromě předepsaných léků můžete vyzkoušet do dětského pokoje umístit zvlhčovač vzduchu. Dále pomáhá klidový režim, dostatečný přísun tekutin a med na zmírnění kašle.

Pokud jde o zánět průdušek u kojenců a batolat, často se vyskytuje obstruktivní bronchitida. Tu vyvolávají zánětlivé změny v oblasti dolních cest dýchacích. Děti může trápit dráždivý kašel, únava, horečky i dušnost. Jelikož je v průduškách usazený hlen, který působí překážku proudícímu vzduchu, typické je také hvízdání při výdechu. Někdy je tuto nemoc těžké rozlišit od astmatu.

Bronchitida v těhotenství

Pokud se jedná o běžný zánět průdušek s mírným průběhem, nastávající maminky se nemusí ničeho obávat, protože pro plod není nebezpečný. Těhotné ženy by se však o vhodné léčbě měly důkladně poradit se svým praktickým lékařem, protože ne všechny obvykle předepisované přípravky jsou pro ně vhodné.

Opakované a silné záchvaty dráždivého kašle však mohou ve vyšších stádiích těhotenství způsobit nastávající mamince i jejímu dítěti velké problémy a v nejhorším případě také mohou vyvolat předčasný porod. Zánět průdušek v těhotenství proto vyžaduje speciálně upravenou léčbu.

2 comments

 • Sabina Rakášová /

  Dobrý den, mám jednou za čas záchvaty kašle trvá i deset až patnáct minut stalo se mi to dnes po druhé ráno kolem 7-8 hodiny až mi chrci na hrudníku

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   nechte se vyšetřit u praktického lékaře, ten vás případně doporučí na pneumologii. Jste kuřák?

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top