Zánět průdušek patří k nejčastějším onemocněním dýchací soustavy. Jak ho poznáte?

Zánět průdušek neboli bronchitida často doprovází běžné nachlazení. Jedná se o zánět výstelky dýchacích cest v plicích, který může mít buď akutní nebo chronickou formu. V obou případech se onemocnění projevuje nepříjemným kašlem, každý z těchto dvou typů má však odlišné příčiny a způsob léčby.

Akutní bronchitida

Akutní zánět průdušek se rozvíjí náhle, obvykle po předchozím nachlazení. Na vzniku tohoto onemocnění se podílí virová nebo bakteriální infekce, která má za následek hromadění hlenů a způsobuje neustálý kašel. Inkubační doba akutního zánětu průdušek je zhruba 1‒3 dny.

Příznaky akutní bronchitidy

 • Dráždivý suchý kašel
 • Později také vlhký kašel
 • Bolest za hrudní kostí
 • Vykašlávání žlutých nebo zelených hlenů
 • Horečka či zimnice
 • Rýma a bolest v krku
 • Bolest hlavy
 • Dušnost či dýchací obtíže
 • Nadměrná únava a slabost

Největší problém představuje akutní bronchitida u dětí a starších lidí. Ohrožení jsou ale také lidé, kteří trpí srdeční chorobou, onemocněním plic nebo astmatem. Léčba obvykle trvá 7‒10 dnů, může to být však i několik týdnů. V ojedinělých případech může akutní zánět průdušek přejít až v chronickou formu.

Chronická bronchitida

Chronický zánět průdušek vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest nebo když se zánět opakovaně vrací, sliznice dýchacích cest je podrážděná a infekce se tím pádem do těla dostane rychleji. Většinou je na vině kouření cigaret, prach nebo znečištěné ovzduší. V krajním případě může tato forma vyvolat zápal plic a trvale poškodit plíce i průdušky.

Prodělali jste někdy zánět průdušek?

Muži jsou chronickou bronchitidou postiženi dvakrát častěji než ženy. Mezi další rizikové faktory patří také individuální predispozice, jako jsou poruchy imunity nebo atopie. Hlavním příznakem chronického zánětu průdušek je produktivní kašel, který trvá déle než 3 měsíce ve dvou po sobě jdoucích letech.

Další příznaky chronické bronchitidy

 • Vykašlávání žlutého až zeleného hlenu
 • Nechutenství
 • Dušnost
 • Velká únava

Chronická bronchitida často bývá považována za běžný kuřácký kašel. Může však způsobit i vážné komplikace v podobě CHOPN, což je chronická obstrukční plicní nemoc. Ta zhoršuje průtok plícemi, objevují se otoky nohou a cyanóza (namodralá kůže a sliznice), dochází k zadýchávání, viditelnému hubnutí, zvětšení jater nebo také k selhání pravé srdeční komory.

Jak léčit zánět průdušek?

Léčba akutní bronchitidy spočívá především v dodržování klidového režimu. Na suchý dráždivý kašel pomáhají antitusika, pacientům se ale podávají také léky na potlačení horečky a podporu vykašlávání (expektorancia a mukolytika). Pokud má infekce bakteriální původ, lékaři předepisují antibiotika.

V případě chronické bronchitidy je nejdůležitější vyhnout se kouření, pobytu v zakouřených místnostech a všem látkám, které průdušky dráždí. Léčba chronického zánětu průdušek spočívá v podávání speciálních bronchodilatačních léků, které rozšiřují dýchací cesty a usnadňují dýchání. U pacientů trpících dechovou nedostatečností se podává také kyslík.

Zánět průdušek a domácí léčba

Pacienti by měli dbát hlavně na dodržování pravidelného pitného režimu. Na nějaký čas je nutné vyhnout se používání různých sprejů a deodorantů a z jídelníčku vyřadit mléčné výrobky, rafinované cukry, pečivo z bílé mouky nebo třeba nadýmavé druhy zeleniny. Naopak můžete vyzkoušet některé osvědčené babské rady.

Co na zánět průdušek pomáhá?

 • Bylinkové čaje a směsi
 • Inhalace výluhu z heřmánku
 • Inhalace éterických olejů (eukalyptový)
 • Cibulová šťáva s medem
 • Sirup z medu a jablečného octa

Zánět průdušek u dětí a kojenců

U malých pacientů se většinou projeví zánět průdušek v akutní formě. Ke vzniku bronchitidy jsou navíc náchylnější děti, které trápí také další onemocnění dýchacích cest, jako je například astma, senná rýma nebo některé druhy alergií.

Dále jsou ohrožené:

 • Předčasně narozené děti
 • Děti, které nikdy nebyly kojené
 • Děti často vystavené tabákovému kouři
 • Děti, jejichž sourozenci navštěvují školu nebo školku

Příznaky bronchitidy u dětí jsou podobné jako u dospělých, malí pacienti velice obtížně dýchají, trpí suchým dráždivým kašlem a jejich průdušky se plní hlenem. Může se objevit horečka, častý je však i zánět průdušek bez teplot. Kromě předepsaných léků můžete vyzkoušet zábal z eukalyptového a kokosového (nebo olivového) oleje. Do dětského pokoje je vhodné umístit také zvlhčovač vzduchu.

Pokud jde o zánět průdušek u kojenců a batolat, často se vyskytuje obstruktivní bronchitida. Tu vyvolávají zánětlivé změny v oblasti dolních cest dýchacích. Děti může trápit dráždivý kašel, únava, horečky i dušnost. Jelikož je v průduškách usazený hlen, který působí překážku proudícímu vzduchu, typické je také hvízdání při výdechu. Někdy je tuto nemoc těžké rozlišit od astmatu.

Bronchitida v těhotenství

Pokud se jedná o běžný zánět průdušek s mírným průběhem, nastávající maminky se nemusí ničeho obávat, protože pro plod není nebezpečný. Těhotné ženy by se však o vhodné léčbě měly důkladně poradit se svým praktickým lékařem, protože ne všechny obvykle předepisované přípravky jsou pro ně vhodné.

Opakované a silné záchvaty dráždivého kašle však mohou ve vyšších stádiích těhotenství způsobit nastávající mamince i jejímu dítěti velké problémy, v nejhorším případě také mohou vyvolat předčasný porod. Léčbu je proto nutné speciálně upravit.

Zánět průdušek patří k nejčastějším onemocněním dýchací soustavy. Jak ho poznáte?
4 (79.13%) 23 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top