Zarděnky patří k typickým dětským nemocem, ohrožují ale hlavně těhotné ženy. Jak se projevují?

Zarděnky neboli rubeola patří k virovým infekčním onemocněním, která se přenáší kapénkovou infekcí. Jsou vysoce nakažlivé a projevují se charakteristickou nepříjemnou vyrážkou po celém těle. Tato nemoc je typická zejména pro dětský věk, onemocnět však mohou také dospívající a dospělí lidé.

Zarděnky patří mezi dětské nemoci, které se v naší zemi již podařilo dostat pod kontrolu. Ještě před několika desítkami let lékaři zarděnky považovali za běžné dětské onemocnění, které v průběhu života prodělá většina dětí. V současné době se ovšem setkáváme pouze s několika ojedinělými případy za rok.

Zdroj nákazy

Zarděnky se šíří prostřednictvím kapénkové infekce, tedy vzdušnou cestou. Virus se do těla nejčastěji dostane sliznicí nosohltanu, odkud proniká také do přilehlých mízních uzlin. Po týdnu následně dochází k rozšíření viru do kůže, spojivek, dýchacích cest a dalších orgánů.

Zarděnky se přenášejí z člověka na člověka. Inkubační doba nemoci je zhruba 10-20 dní, nemocný je infekční již týden před prvními příznaky této nemoci a také během ní. Člověk, který zarděnky jednou prodělá, se stává celoživotně imunní.

Dlouhodobým zdrojem infekce může být také dítě s vrozenými zarděnkami, které vylučuje virus ještě řadu měsíců či let po jeho narození. Tyto děti jsou nebezpečné zejména pro těhotné ženy v jejich okolí.

Jak vypadají zarděnky?

Na počátku onemocnění pacient většinou nezaznamená žádné charakteristické projevy. Poté dochází ke zduření krčních lymfatických uzlin, objeví se zvýšená teplota či zimnice. Hlavním příznakem zarděnek u dětí i dospělých je makulopapulózní vyrážka (exantém), která začíná většinou na obličeji a odtud se šíří po celém těle.

Vyrážka je růžová a nesvědí, na končetinách může být méně výrazná. Kromě toho ji mohou doprovázet také další obtíže, které zahrnují kašel, rýmu a zánět spojivek. Mezi další komplikace patří:

  • Artritida postihující drobné klouby
  • Encefalitida
  • Trombocytopenie
  • Myokarditida

Zarděnky u dětí mají většinou lehký průběh, u dospělých toto onemocnění představuje nebezpečí hlavně pro neočkované těhotné ženy.

Vyšetření

U zarděnek je velmi důležitá návštěva lékaře, toto onemocnění totiž kvůli epidemiologickým důvodům podléhá povinnému hlášení. Nemocný musí zůstat v izolaci od zbytku populace, a hlavně nesmí přijít do kontaktu s těhotnými ženami.

Praktický lékař potvrdí podezření na zarděnky na základě příznaků, které jsou patrné na první pohled. Dále se využívá vyšetření krve na protilátky proti zarděnkám, které se objeví relativně brzo po vzniku infekce.

Léčba zarděnek

Specifická léčba zarděnek neexistuje a vzhledem k mírnému průběhu tohoto onemocnění není ve většině případů ani nutná. Pokud se vyskytnou komplikace (například vyšší horečka nebo zánět kloubů), lékaři volí tzv. symptomatickou léčbu, která spočívá ve zmírňování příznaků.

Pacienti mohou ke snížení obtíží užívat běžné léky proti horečce a rýmě. Kromě toho na rýmu pomáhá také čaj z heřmánku, čaj z meduňky je zase vhodný na uklidnění. Nemocní mohou vyzkoušet i květ černého bezu.

Očkování proti zarděnkám

V České republice je očkování proti zarděnkám povinné. Podává se jako součást kombinované MMR vakcíny, která obsahuje oslabené viry spalniček, příušnic a zarděnek.  Pojmenování této vakcíny vychází z anglických názvů jednotlivých onemocnění – Measles, Mumps, Rubella.

První dávka se podává ve chvíli, kdy je dítě starší než 15 měsíců. Přeočkování se poté provádí za 6 až 10 měsíců po provedení prvotního očkování.

Zarděnky v těhotenství

Zarděnky jsou nebezpečné především pro neočkované těhotné ženy v prvních měsících gravidity, protože virus může způsobit potrat nebo poškodit plod a zanechat na něm závažné trvalé následky. Pro vrozené zarděnky je typická rubeolová embryopatie (tzv. Greggův syndrom), která zahrnuje srdeční vadu, kataraktu a percepční nedoslýchavost.

Dále se může projevit také:

  • Postižení CNS
  • Anomálie zubů
  • Purpura či petechie na kůži
  • Mentální retardace
  • Autoimunitní diabetes mellitus
  • Rubeolová panencefalitida (PRP)

Plod je nejvíce ohrožen, když matka onemocní rubeolou v prvním trimestru. Riziko poškození poté postupně klesá s délkou gravidity. U těhotných, které se vědomě dostaly do kontaktu s nemocným, je třeba laboratorně ověřit, zda mají dostatečné protilátky a jsou proti zarděnkám chráněny.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

top