Příušnice: příznaky, inkubační doba a léčba

Příznaky a léčba příušnic

Infekční onemocnění, příušnice, se objevuje většinou v dětském věku. Pokud jej člověk prodělá, vytvoří si tělo protilátky, které zabrání tomu, aby příušnice ještě někdy dostal. V posledních letech však řada dětí podstupuje proti tomuto onemocnění očkování.

Příušnice se řadí ke kapénkovým infekcím, tedy přenášejí se vzduchem – kašlem nebo kýcháním. K nákaze dochází často tím, že lidé nedodržují řádná opatření, které by měli, takže se klidně napijí ze stejné skleničky jako nemocný člověk nebo kouří společně jednu cigaretu.

Příznaky příušnic

Inkubační doba příušnic je 14 až 23 dní. a projevují se zduřením a bolestí příušních žláz a horečkou (38 – 40 °C). Zduření se většinou projeví nejprve jednostranně, po 2-3 dnech postihne i druhou žlázu.

Dalšími příznaky jsou: zvýšená teplota, bolest hlavy, nechutenství, únava, občas bolest ucha, nucení na zvracení a zvracení. V závažnějších případech se přidá k onemocnění i zánět mozkových blan (meningititida).

O něco horší průběh mívají příušnice u dospělých. Ti se potýkají s velmi bolestivými příznaky jako: zánět varlat u mužů a zánět vaječníků či slinivky u žen.

Příušnice léčba

Na příušnice neexistuje žádný konkrétní lék. U dětí se příušnice léčí klidem na lůžku,  dostatkem tekutin a měkkou stravou – polévky, vařená zelenina a ovoce. Nevhodné je kyselé ovoce, potraviny nebo nápoje. Po nich se otoky slinných žláz horší. Ke zmírnění otoků použijte studených obkladů (například sáček mražené zeleniny). Ke zmírnění bolesti a snížení horečky dejte dítěti Paracetamol, Ibalgin, ParalenIbuprofen.

Dospívajícím jsou předepsána antibiotika, aby se předešlo zánětům. Léčba trvá přibližně 5 – 14 dní. Komplikace se léčí v nemocnici.

Prevence onemocnění

Základem každé prevence je správná životospráva. Ta spočívá v pestré stravě, otužování, přiměřené fyzické aktivitě, čistém vzduchu a kvalitním spánku. Dále je potřeba vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, dodržovat hygienu (mýt si ruce mýdlem pod teplou vodou, používat dezinfekční gely na ruce), při kašli a kýchání si zakrývat ústa a nos, nemnout si oči špinavými rukami, a posilovat imunitní systém dostatečným příjmem vitamínů.

Existujte i účinné očkování proti příušnicím. Injekce se obvykle dává mezi 12. a 18. měsícem, posilovací dávka mezi 4. a 6. rokem věku dítěte.

Příušnice: příznaky, inkubační doba a léčba
2.2 (43.53%) 34 hlasování

4 comments

 • Jessica Bieske /

  Dcera 30let má priusnice. Po 5 dni otok i na pravé straně mírný. Leva strany se zhoršila. Otok šel až do ucha. Le bolestivý. Teploty nema. Vnímavý zánět na stěnách hrtanu. Co máme dělat!? K doktorů teď nemůžeme jit.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Bieske,

   kontaktujte svého praktického lékaře telefonem. Pokud stav není komplikovaný, tak stačí léčba ibalgin/paralen na bolest, studené obklady na otok a hlavně klid.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Soukupová /

  Dobrý den, je mi 48 let a vypadá to,že mám příušnice, je to v mém věku možné? První den se mi udělala hrča pod jedním uchem(velmi bolestivá), druhý den už to nebylo tak bolestivé a rozešlo se to na celou stranu pod čelist (velký otok) a teď je to čtvrtý den, mám oteklé obě strany pod čelistí, bolí mne hlava a mám zvýšenou teplotu”jen” 37.5. Mám strach ze zánětu mozkových blan. Je můj strach na místě? Děkuji za odpověď. Soukupová

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Soukupová,

   příušnicemi nejčastěji trpí děti a mladiství, ale dospělý člověk je může chytit také. Příušnice jsou velmi nakažlivé a pokud pacientovi vyvanul ochranný účinek příušnicových protilátek vytvořených po vakcinaci nebo dokonce došlo k selhání očkovací látky v příušnicové složce, pacient onemocní. Komplikace ve formě meningitidy jsou vyšší u dospělých než u dětí. Proto prosím sledujte, jestli přetrvávají teploty, stupňují se bolesti hlavy, objevuje se zvracení, bolesti břicha, počíná malátnost. Poté hned kontaktujte svého lékaře. Nekomplikovaný průběh onemocnění trvá 5-14 dní. Léčba je pouze symptomatická.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top