Příušnice: příznaky, inkubační doba a léčba

Příznaky a léčba příušnic

Infekční onemocnění, příušnice, se objevuje většinou v dětském věku. Pokud jej člověk prodělá, vytvoří si tělo protilátky, které zabrání tomu, aby příušnice ještě někdy dostal. V posledních letech však řada dětí podstupuje proti tomuto onemocnění očkování.

Příušnice se řadí ke kapénkovým infekcím, tedy přenášejí se vzduchem – kašlem nebo kýcháním. K nákaze dochází často tím, že lidé nedodržují řádná opatření, které by měli, takže se klidně napijí ze stejné skleničky jako nemocný člověk nebo kouří společně jednu cigaretu.

Příznaky příušnic

Inkubační doba příušnic je 14 až 23 dní. a projevují se zduřením a bolestí příušních žláz a horečkou (38 – 40 °C). Zduření se většinou projeví nejprve jednostranně, po 2-3 dnech postihne i druhou žlázu.

Dalšími příznaky jsou: zvýšená teplota, bolest hlavy, nechutenství, únava, občas bolest ucha, nucení na zvracení a zvracení. V závažnějších případech se přidá k onemocnění i zánět mozkových blan (meningititida).

O něco horší průběh mívají příušnice u dospělých. Ti se potýkají s velmi bolestivými příznaky jako: zánět varlat u mužů a zánět vaječníků či slinivky u žen.

Příušnice léčba

Na příušnice neexistuje žádný konkrétní lék. U dětí se příušnice léčí klidem na lůžku,  dostatkem tekutin a měkkou stravou – polévky, vařená zelenina a ovoce. Nevhodné je kyselé ovoce, potraviny nebo nápoje. Po nich se otoky slinných žláz horší. Ke zmírnění otoků použijte studených obkladů (například sáček mražené zeleniny). Ke zmírnění bolesti a snížení horečky dejte dítěti Paracetamol, Ibalgin, ParalenIbuprofen.

Dospívajícím jsou předepsána antibiotika, aby se předešlo zánětům. Léčba trvá přibližně 5 – 14 dní. Komplikace se léčí v nemocnici.

Prevence onemocnění

Základem každé prevence je správná životospráva. Ta spočívá v pestré stravě, otužování, přiměřené fyzické aktivitě, čistém vzduchu a kvalitním spánku. Dále je potřeba vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, dodržovat hygienu (mýt si ruce mýdlem pod teplou vodou, používat dezinfekční gely na ruce), při kašli a kýchání si zakrývat ústa a nos, nemnout si oči špinavými rukami, a posilovat imunitní systém dostatečným příjmem vitamínů.

Existujte i účinné očkování proti příušnicím. Injekce se obvykle dává mezi 12. a 18. měsícem, posilovací dávka mezi 4. a 6. rokem věku dítěte.

Příušnice: příznaky, inkubační doba a léčba
1.7 (34.29%) 28 votes

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top