Na klíšťovou encefalitidu lék neexistuje. Účinnou obranu je očkování

Klíšťová encefalitida a její príznaky

Klíšťová encefalitida je nebezpečné virové onemocnění, které může zapříčinit ochrnutí, někdy dokonce i smrt. Nejúčinnější ochranou proti viru je očkování, které provádí praktický lékař. Zdravotní pojišťovna jej sice neproplácí, o nijak závratnou částku se nicméně nejedná.

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění způsobené virem patřící mezi tzv. flaviviry. Vir je přenášen nejčastěji infikovaným klíštětem, který se zakousne člověku do kůže a saje jeho krev. Vir se přenáší již po 2 hodinách po zakousnutí klíštěte do kůže a přibližně po týdnu se dostavují příznaky onemocnění. U každého člověka probíhá nemoc různě, někdy samovolně vymizí, jindy končí ochrnutím, v nejhorších případech až smrtí. Onemocnění postihuje mozek a mozkové blány, proto se též někdy nazývá klíšťový zánět mozku.

Inkubační doba

Stejně jako u většiny jiných onemocnění také v případě klíšťové encefalitidy inkubační doba začíná okamžikem vstupu inkriminovaného viru do organismu. První příznaky nemoci se dostavují po 7-14 dnech. Po uplynutí této doby dochází k rozvinutí nemoci a projevům příznaků nemoci.

Příznaky klíšťové encefalitidy

Nemocný projde obvykle dvěma fázemi onemocnění. V rámci té první se nejčastěji objevují příznaky typu:

 • Bolesti hlavy
 • Vysoké teploty
 • Únavy
 • Bolesti svalů a kloubů

U některých pacientů po skončení první fáze dojde k úplnému uzdravení. V opačném případě se opět po 7-14 dnech dostaví fáze druhá.

Příznaky druhé fáze jsou:

 • Nesnesitelné bolesti hlavy
 • Vysoké teploty
 • Světloplachost
 • Nevolnost a zvracení
 • Ztuhnutí svalů
 • Svalový třes
 • Nervové obrny
 • Závratě
 • Poruchy spánku
 • Poruchy paměti a dezorientace.

Druhá fáze se může v některých případech objevit ihned po nakažení virem, tzn. je zcela vynechána fáze první.

Diagnostika

V případě podezření na nakažení virem je důležité navštívit lékaře, který provede krevní odběr. Pokud se prokáže přítomnost protilátek na vir, je pacientovi diagnostikována klíšťová encefalitida a musí být neprodleně hospitalizován a svěřen do rukou odborníků.

Léčba klíšťové encefalitidy

Bohužel ale stále neexistuje lék proti viru klíšťové encefalitidy, a proto léčba spočívá v potlačování jednotlivých příznaků. Dále je nutné, aby pacient dodržoval klid a omezil veškeré fyzicky i psychicky náročné aktivity. V případě nedodržování instrukcí od lékařů může mít nemoc fatální následky.

Trvalé následky nemoci

Kolem jedné čtvrtiny nemocných se potýká s následky nemoci. Patří k nim obrny horních končetin, dlouhotrvající bolesti hlavy, poruchy koncentrace nebo spánku, únava a deprese.

Klíšťová encefalitida u dětí

Stejně jako u dospělých i u dětí může mít onemocnění klíšťovou encefalitidou závažný průběh a trvalé následky. U dětí je nejčastějším projevem onemocnění zánět mozkových blan – meningitida. Častěji jsou virem nakaženi chlapci v poměru 7:3. Nejčastějšími příznaky onemocnění u dětí jsou vysoké teploty nad 38 °C, bolesti hlavy, únava a zvracení.

Ochrana a prevence

Základem by vždy mělo být chránit se před stykem s klíštětem. Do přírody proto nosíme světlé oblečení, aby klíště bylo viditelné, oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi a aplikujeme repelent jak na oblečení, tak na kůži. Nejspolehlivější ochranou proti klíšťové encefalitidě je nicméně očkování.

Volně prodejné léky

Nejoblíbenější volně prodejné léky, které ulevují od svědění a bolesti po kousnutí jsou: Fenistil, Boiron a Jodisol.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Kdy očkovat proti klíšťové encefalitidě? Tuto otázku si lidé kladou poměrně často. Jde-li o ty nejmenší, očkovat je možné děti již od 1 roku. K očkování proti encefalitidě se používá inaktivovaná vakcína. Základní očkování se skládá ze tří injekcí, které se aplikují do svalu ramene. Po prvním očkování se po 1 – 3 měsících provádí druhé a následně třetí 5 – 12 měsíců po druhé dávce. Vakcína proti klíšťové encefalitidě začíná působ přibližně za 14 dní po druhé dávce a ochrana trvá 3 roky. K zachování obranyschopnosti je důležité nechat se po 3 – 5 letech přeočkovat.

Cena očkování

Očkovat se můžete nechat u svého praktického lékaře nebo v očkovacích centrech. A jaká že je u očkování proti encefalitidě cena? Očkování jako takové sice pojišťovnou hrazeno není, žádných závratných částek se nicméně bát nemusíte. Cena vakcíny se pohybuje kolem hranice 800 Kč.

Na klíšťovou encefalitidu lék neexistuje. Účinnou obranu je očkování
5 (100%) 2 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top