Příznaky a léčba lymské boreliózy

Příznaky a léčba lymské boreliózy


Vrátili jste se z procházky v lese a objevili jste na svém těle zakousnuté klíště? Pak se ho pokuste co nejrychleji odstranit. Čím déle na vašem těle bude, tím větší je pravděpodobnost, že vás nakazí bakteriemi boreliózy. Onemocnění, které nezabíjí, ale ničí život.

Lymská (někdy též lymeská) borelióza, je infekční onemocnění přenášené klíšťaty i jiným hmyzem na člověka. Onemocnění je vyvolané bakteriemi zvanými Borrelia burgdorferi, které se dostanou přes zakousnuté klíště do krve. Aby ale k přenosu bakterií došlo, musí klíště zůstat určitou dobu zakousnuté.

Přívlastek lymská získalo onemocnění v 80. letech minulého století podle městečka Lyme ve státě Connecticut (USA), kde bylo zjištěna několik případů onemocnění s příznaky vyrážky a otoků kloubů. Zjistilo se, že byli nakaženi bakteriemi rodu borrelia a proto je dnes užíván název Lymská borelióza.

Příznaky

Příznaky boreliózy se dostaví 2 dny až 1 měsíc po napadení bakterií. Na kůži se objeví kulaté, oválné, nebo ostře ohraničené, tmavě červené skvrny se světlým středem. Nemocný cítí bolest v kloubech a ve svalech, malátnost, a potýká se s horečkou, zimnicí a s bolestí v krku a hlavy. Vážnějšími příznaky jsou pak ochrnutí obličejových svalů, ztuhlý krk, světloplachost, nepravidelný tep a mdloby.

 • červené skvrny na kůži
 • bolest kloubů a svalů
 • malátnost
 • horečka a zimnice
 • bolest krku a hlavy
 • ochrnutí obličejových svalů
 • ztuhlý krk
 • světloplachost
 • mdloby

Nepřítomnost příznaků však neznamená, že nejste nakaženi, a proto je dobré nepodceňovat výskyt klíštěte na těle. Neléčení boreliózy může vést k závažnému poškození nervového systému.

Víte, jak správně sundat přisáté klíště?

Léčba boreliózy

Dobrou zprávou je, že v počátečním stadiu onemocnění reaguje dobře na léčbu a že borelióza někdy odezní sama od sebe. Špatnou zprávou naopak je, že diagnóza lymské boreliózy bývá obtížná. Její příznaky připomínají i jiná onemocnění a na krevní testy se nedá vždy spoléhat.

Jako u jiných bakteriálních onemocnění spočívá léčba boreliózy v užívání antibiotik a kortikostereoidů, jestliže nemoc zasáhne klouby. Doba trvání je 14, někdy i 21 dní, především pak dokud zcela nevymizí veškeré příznaky onemocnění.

Jak onemocnění předejít

Základem pro vyhnutí se onemocnění boreliózou je znemožnit kontakt s klíštětem či jiným hmyzem. Proto pokud se vydáte do přírody, noste světlé oblečení, na kterém je všechen hmyz dobře vidět, noste uzavřenou obuv, dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy. Ponožky si přetáhněte přes okraj nohavic. Oděv a lehce i pokožku postříkejte prostředkem proti klíšťatům.

Po návratu z přírody, především pak z vysoké trávy a vlhkých míst, pečlivě zkontrolujte, zda nemáte nikde na těle klíště. Pamatujte, že čím kratší dobu klíště zůstane přisáté na těle, tím větší je pravděpodobnost, že bakterie Borrelia se nedostane do vaší krve.

Klíště odstraňujte pomocí pinzety. Uchopte ho co nejblíže ke kůži a pomalu vytahujte. Klíště nikdy nemačkejte ani nekruťte. Místo kousnutí potřete lihem a umyjte si ruce.

Proti lymské borelióze bohužel v současnosti neexistují žádné očkovací látky.


Příznaky a léčba lymské boreliózy
3.2 (64.71%) 17 votes

5 comments

 • Přemysl Konečný /

  Dobrý den,
  v článku Příznaky a léčba lymské boreliózy uvádíte v závěru, že “… V neposlední řadě poslouží jako prevence proti borelióze očkování.” Domnívám se, že tato informace není správná. V souvislosti s nákazami přenášenými klíšťaty se očkuje proti klíšťové encefalitidě, zatímco očkování proti lymské borelióze existuje v současnosti pouze pro zvířata (registrovaná vakcína pro psy).
  S pozdravem,
  P.Konečný

  • Zdravi.euro.cz /

   Dobrý den Přemysle,
   děkujeme za upozornění. Prověříme to a případně informace upravíme.

 • Blanka Čiháčková /

  Dobrý den, cca před 7 lety v únoru jsem nečekaně skoro ochrnula- bolesti všech kloubů, nemohla jsem vstát, hýbat rukama atd… Lékař mi nechal vyšetřit krev a měla jsem CRP 40 a pozitivní test na borelie. Od té doby beru 4mg denně lék Metypred. Už několikrát se situace zlepšila a lékař mi doporučil přerušení léčby. Ovšem po čase se bolesti opět ozvaly, je to vždy ve vlnách. Nyní již bolí pouze ramena a kyčle a to tak, že nemohu pořádně spát. Existuje něco, co by mi pomohlo?

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top