Neléčená lymská borelióza může vést až k ochrnutí. Zásadní je včasná diagnóza

Vrátili jste se z procházky v lese a objevili jste na svém těle zakousnuté klíště? Pak se ho pokuste co nejrychleji odstranit. Čím déle na vašem těle bude, tím větší je pravděpodobnost, že vás nakazí bakteriemi boreliózy.

Lymská (někdy též lymeská) borelióza, je infekční onemocnění postihující klouby, kůži, srdci i nervovou soustavu. Na člověka ji nejčastěji přenáší klíště obecné, výjimečně ho může nakazit i komár, moucha, ovád či blecha. Přenos z člověka na člověka je možný jen z matky na nenarozené dítě.

Přenos boreliózy

Onemocnění je vyvolané bakteriemi zvanými Borrelia burgdorferi, které přežívají ve střevech klíšťat a v okamžiku přisátí k lidské pokožce se přemisťují do slinných žláz. Odtud se pak dostanou až do krve poškozeného. Přenos bakterie vyžaduje delší čas. To jednoduše znamená, že čím déle bude klíště přisáté, tím je vyšší pravděpodobnost, že svého hostitele infikuje.

Příznaky a inkubační doba

Na kůži se v místě kousnutí objeví kulatá, oválná, nebo ostře ohraničená, tmavě červená skvrna ohraničená světlým kruhem. Nemocný cítí bolest v kloubech a ve svalech, malátnost, a potýká se s horečkou, zimnicí a s bolestí v krku a hlavy. Vážnějšími příznaky jsou pak:

 • Ochrnutí obličejových svalů
 • Ztuhlý krk
 • Světloplachost
 • Nepravidelný tep
 • Mdloby

U některých jedinců může lymeská borelióza probíhat zcela nenápadně a bez přítomnosti většiny příznaků. To však neznamená, že nejsou nakaženi. Obecně se doporučuje výskyt klíštěte na těle nepodceňovat. Neléčení boreliózy může vést k závažnému poškození nervového systému, srdce i pohybového aparátu.

A jakou má lymská borelióza inkubační dobu? Její příznaky se obvykle dostaví 2 dny až 1 měsíc po napadení bakterií. V některých případech se nemoc rozvine i několik měsíců po kousnutí klíštěte.

Víte, jak správně sundat přisáté klíště?

Komplikace a následky boreliózy

Jaké může mít lymská borelióza následky a komplikace? Pokud není nemoc včas a řádně léčena, může se z ní rozvinou takzvaná chronická borelióza. Co to znamená? U pacientů, kteří včas nezahájí léčbu antibiotiky, se ve více než polovině případů objeví příznaky artritidy, tedy zánětlivého onemocnění, které postihuje klouby. Nejpostiženějším kloubem bývá v tomto případě koleno.

Tyto příznaky u většiny pacientů do několika měsíců odezní, zhruba u pětiny z nich však přetrvávají i nadále. Někteří mohou kvůli borelióze i zcela ochrnout. Dříve, než je pacientům diagnostikována lymeská borelióza, často vyhledávají pomoc kvůli problémům s hybností.

Kromě pohybového aparátu může lymská borelióza postihnout také centrální nervový systém. V takovém případě pak lékaři mluví o neuroborelióze, která může způsobit:

 • Velmi silné bolesti hlavy
 • Záněty nervů, mozkomíšních plen a mozku (meningitidu)
 • Ztuhlý krk

V případě, že napadne periferní nervový systém, může se dostavit také nedoslýchavost, poruchy vidění nebo závrať. Obecnými příznaky neuroboreliózy pak jsou:

 • Problémy s pamětí
 • Deprese
 • Ospalost během dne
 • Bdělost v nočních hodinách
 • Poruchy pozornosti

Poruchy nervového systému se však rozvíjejí až po mnoha týdnech, měsících či letech neléčené infekce. V dalších stádiích může bakterie napadnu i kůži, což se projevuje vyrážkou kdekoli na těle. Dalšími komplikacemi, které onemocnění doprovází, jsou: zánět očí, hepatitida a velmi silná únava. Bakterie někdy napadá i srdce.

Test na boreliózu

Zda skutečné trpíte boreliózou, určí pouze lékař. Napovědět vám však může již zmíněná skvrna, která se objeví v místě, kde bylo klíště přisáto. Flek je typicky červený a ohraničený bílým kruhem. Ne vždy se však musí jednat o příznak boreliózy. Může jít také o zánětlivou reakci na kousnutí.

Místo je nutné sledovat ještě několik dní po odstranění klíštěte a v případě zhoršení navštívit lékaře, který provede test na boreliózovou infekci. Klíště si také můžete nechat vyšetřit v laboratoři, kde během několika dní zjistí, jestli bylo nakažené. Vy tak můžete předejít zdravotním komplikacím zahájením včasné léčby.

Léčba boreliózy

Dobrou zprávou je, že v počátečním stadiu onemocnění reaguje dobře na léčbu a že borelióza někdy odezní sama od sebe. Špatnou zprávou naopak je, že diagnóza lymské boreliózy bývá obtížná. Její příznaky připomínají i jiná onemocnění a na krevní testy se nedá vždy spoléhat.

Jako u jiných bakteriálních onemocnění spočívá léčba boreliózy v užívání antibiotik a kortikostereoidů, jestliže nemoc zasáhne klouby. Doba trvání je 14, někdy i 21 dní, především pak dokud zcela nevymizí veškeré příznaky onemocnění.

Přírodní léčba boreliózy

K vyléčení boreliózy je sice nutné nasadit antibiotika, jako podpůrnou léčbu však můžete použít i některé bylinky. Sáhnout můžete například po pupenech z topolu, jalovce či břízy. K regeneraci a očistě organismu pak pomůže černý rybíz a borovice.

Borelióza v těhotenství

Pokud se nakažené klíště přisaje na těhotnou ženu, je nutné jej co nejrychleji odstranit, aby se potencionální infikaci zabránilo. Jestliže se ale na místě přisátí i přesto vytvoří červená skvrna lemovaná vybledlým kruhem nebo dotyčná náhle bojuje s příznaky podobnými chřipce, měla by bez zbytečného odkládání navštívit lékaře. Neléčená lymská borelióza totiž může ohrozit ji i nenarozené dítě.

Pokud bude těhotné ženě nemoc diagnostikována, lékař jí předepíše antibiotika. Toho, že by jimi ohrozila plod, se ale bát nemusíte. Existují speciální antibiotika, která jsou určena přímo pro těhotné ženy. Ty je zpravidla berou 2 až 4 týdny. Pokud jste onemocněli během kojení, nemusíte s ním přestávat. Lymská borelióza se do mateřského mléka nedostane.

Borelióza u dětí

Stejně jako u těhotných, i v případě dětí platí, že čím dříve je nemoc diagnostikována, tím lehčí je průběh nemoci a snazší léčba. Ta probíhá velmi podobně jako u dospělých. Zpočátku je dítě léčeno doma pomocí antibiotik, a pokud nezabírají nebo se u dítěte rozvine neuroborelióza, zvyšuje se jejich dávka. Pacient je hospitalizován a léky mu jsou podávány intravenózně, a to přibližně po dobu dvou až čtyřech týdnů.

Zda dojde k úplnému vyléčení, se dopředu říci nedá. Zatímco někteří se vyléčí úplně, u jiných přetrvávají některé projevy, jako jsou bolesti kloubů. Další potíže se navíc mohou projevit i několik let po infekci.

Obecně bývají u dětí častější kožní projevy. Často se vyskytuje i obrna lícního nervu. Nedostatečná léčba může vést k pozdějšímu rozvoji chronického onemocnění, které už nemusí být spojováno s původcem nákazy.

Jak onemocnění předejít

Základem pro vyhnutí se onemocnění boreliózou je znemožnit kontakt s klíštětem či jiným hmyzem. Proto pokud se vydáte do přírody, noste světlé oblečení, na kterém je všechen hmyz dobře vidět, uzavřenou obuv, dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy. Ponožky si přetáhněte přes okraj nohavic. Oděv i pokožku postříkejte prostředkem proti klíšťatům.

Po návratu z přírody, především pak z vysoké trávy a vlhkých míst, pečlivě zkontrolujte, zda nemáte někde na těle klíště. Pamatujte, že čím kratší dobu klíště zůstane přisáté na těle, tím větší je pravděpodobnost, že se bakterie nedostane do vaší krve.

Klíště odstraňujte pomocí pinzety. Uchopte ho co nejblíže ke kůži a pomalu vytahujte. Klíště nikdy nemačkejte ani jím nekruťte. Místo kousnutí potřete lihem a umyjte si ruce.

Očkování proti borelióze

Na rozdíl od klíšťové encefalitidy, která se v Česku vyskytuje v daleko nižším počtu, se proti lymské borelióze nedá chránit očkováním. Lékaři umějí léčit až nastalou situaci.

Borelióza fotogalerie

Neléčená lymská borelióza může vést až k ochrnutí. Zásadní je včasná diagnóza
3.7 (74.81%) 54 hlasování

17 comments

 • Přemysl Konečný /

  Dobrý den,
  v článku Příznaky a léčba lymské boreliózy uvádíte v závěru, že “… V neposlední řadě poslouží jako prevence proti borelióze očkování.” Domnívám se, že tato informace není správná. V souvislosti s nákazami přenášenými klíšťaty se očkuje proti klíšťové encefalitidě, zatímco očkování proti lymské borelióze existuje v současnosti pouze pro zvířata (registrovaná vakcína pro psy).
  S pozdravem,
  P.Konečný

  • Zdravi.euro.cz /

   Dobrý den Přemysle,
   děkujeme za upozornění. Prověříme to a případně informace upravíme.

 • Blanka Čiháčková /

  Dobrý den, cca před 7 lety v únoru jsem nečekaně skoro ochrnula- bolesti všech kloubů, nemohla jsem vstát, hýbat rukama atd… Lékař mi nechal vyšetřit krev a měla jsem CRP 40 a pozitivní test na borelie. Od té doby beru 4mg denně lék Metypred. Už několikrát se situace zlepšila a lékař mi doporučil přerušení léčby. Ovšem po čase se bolesti opět ozvaly, je to vždy ve vlnách. Nyní již bolí pouze ramena a kyčle a to tak, že nemohu pořádně spát. Existuje něco, co by mi pomohlo?

 • Dana Helekalová /

  Známá tvrdí, že už je na trhu vakcína proti borelióze. Údajně jí nechala naočkovat svoji dcerku, školačku na prvním stupni základní školy. Po deseti dnech se v místě očkování vytvořil pravidelný červený kruh a měla příznaky podobné chřipce. Šla s ní tedy k lékařce a ta zjistila, že holčička MÁ LYMSKOU BORELIÓZU. Prý to ale není vakcínou proti borelióze, ale klíštětem, které holčička před nějakou dobou měla. Holčička prý zatím nemá nákazu v krvi. Dostala antibiotika, po využívání nyní dostala k užívání další dvoje, které má užívat současně. Je možné, že by se u dítěte projevila lymská borelióza po aplikaci vakcíny proti lymské borelióze?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Helekalová,

   momentálně neexistuje žádné očkování proti lymské borelióze. Je možné, že si ji vaše známá spletla s očkováním proti klíšťové encefalitidě. Pak je pravděpodobné, že malá slečna byla nakažena boreliózou, jelikož očkování proti klíšťové encefalitidě před tímto onemocněním nechrání.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Karolína Tučková /

  Dobrý den,

  před dvěmi lety jsem měla lymskou boreliózu, zjistilo se to včas díky objevení se typického červeného fleku uprostřed bílého. Po léčbě antibiotiky se cítím v pohodě, nic se mi nevrací, léčba byla nasazena včas. Co by mě však zajímalo jsou ty typické fleky. Někomu se objeví, někomu ne. S tím je to spojené? Na čem to závisí? Je nějak prokázané, že když se objeví flek jednou, objeví se pak pokaždé při dalším nakažení dalším klíštětem?

  Děkuji za odpověď
  Karolína Tučková

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Tučková,

   popisovaný kožní příznak, tzv. erytema migrans, se vyskytuje pouze cca u 65 % pacientů. K rozvinuté borelióze patří další příznaky, k jejich nástupu může přispět oslabenenější imunita.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Fialová Hana /

  Dobrý večer, dcera měla před 8 měsíci klíště. Nebyla léčena. Nyní je v 5 měsíci těhotenství. Asi 3 týdny má problémy s bolestmi kloubů. Máme obavy z boreliozy. Jaká jsou rizika pro dítě?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Fialová,

   ne každé klíště hned znamená boreliózu. Bolest kloubů je velmi nespecifický příznak, spíše bychom se přikláněli k tomu, že by vaše dcera měla při borelióze kožní červený flek s centrálním vyblednutím. Každopádně určitě navštivte lékaře k vyloučení jakéhokoliv možného ohrožení miminka.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dvořáčková Jana /

  Dobrý den,
  mám po vyšetření krve pozitivní test na boreliozu CRP 29,4 lékař mě však nijak neléčí a poslal mě z nemocmice, kde jsem ležela se skřípnutým nervem a vybředlou plotynkou. Nemusí se takto nízká hodnota léčit ? Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Dvořáčková,

   pokud nemáte žádné příznaky Lymské borreliózy, léčba antibiotiky se neindikuje. Pokles protilátek lze očekávat za několik měsíců, někdy i let.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Vladimíra Zatloukalová /

  Prosím o radu. V roce 2018 po klíštěti se mi udělala mapa na stehně.Praktická lékařka mi odmítla udělat test na boreliozu s tím, že musím mít příznaky. Žádné jsem neměla. V roce 2019 začala bolest kolene. Užívala jsem Biofenak bolest přešla. Pak přišla bolest malíčku na rentgenu zánětlivé změny. Malíček se zkřivil a přestal bolet.Od března 2020 napadám na nohu.Noha je strašně slabá. Bolest ramene od podzimu 2019.Test na boreliozu 17.dubna 2020 S Borrelia burgdorfeiri s.I.CLIA igM 32.3 hraniční hodnota. Nasazena antibiotika Doxy Hexal 200 mg. užívat 3 týdny. Přerušeno po 7 dnech kvůli alergii. 18.kvetna 2020 další odběr opět ty samé hodnoty hraniční hodnoty. Závratě, únava , špatná paměť. Postup praktické lékařky se mi zdá neadekvátní čekat 6 měsíců na další kon.odběr. Na koho se mám obrátit.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Zatloukalová,

   doporučujeme navštívit infekční oddělení nemocnice. Zavolejte si tam a zjistěte, jestli vás vyšetří bez doporučení praktického lékaře.

   Redakce Zdravíeuro.cz

  • Paní Zatloukalová, já bych měla přímo strach z Vaší lékařky, buď to neumí léčit nebo jsou jí pacienti ukradení, divím se, že ji ještě nikdo nezažaloval za ublížení na zdraví s takovým přístupem. Příznaky evidentní byly a klíště taky – proč Vás tedy nechtěla léčit. Kdyby Vám ihned nasadila antibiotika na dostatečně dlouhou dobu, byla by jste s velkou pravděpodobností za 4 týdny přeléčena. Jděte na neurologii nebo změňte praktickou lékařku, nebo jděte na pohotovost, volejte na Vaši pojišťovnu a řekněte, jak Vás neúspěšně léčí a zda vám mohou doporučit jiného lékaře. Ale dělejte s tím něco a rychle. Někde Vás musí okamžitě začít systematicky léčit.

  • Nechat přešetřit postup Revizním lékařem a podle výsledku podat stížnost případně podat žalobu.
   Pro kontrolu pohybového ústrojí a nervů navštivte FNKV Praha Neurologii.
   Hodně štěstí.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top