Laryngitida ohrožuje hlavně děti. V čem je nebezpečná a jak ji léčit?

Laryngitida neboli zánět hrtanu patří mezi onemocnění, která trápí především kojence a předškolní děti. Postihuje hlasivky a horní dýchací cesty a jedním z hlavních projevů je suchý dráždivý kašel. Většinou probíhá bez vážnějších komplikací, v některých případech ale může znamenat i ohrožení života.

Co je laryngitida?

Laryngitida je onemocnění, které obvykle vzniká v důsledku virové infekce horních cest dýchacích. Patří sice mezi běžné choroby, ale její průběh může být velice kritický. Obzvlášť nebezpečná je tato nemoc pro malé pacienty, kteří se kvůli otokům dýchacích cest mohou začít dusit.

Příčiny vzniku laryngitidy

Mezi hlavní příčiny laryngitidy patří virové infekce horních dýchacích cest, tedy chřipka nebo nachlazení. Často ovšem doprovází jiná onemocnění průdušek či plic, někdy propukne při alergii a výjimečně se může zkombinovat také s bakteriální infekcí. Nejčastěji se objevuje v chladnějších měsících a u pacientů někdy způsobí i dočasnou ztrátu hlasu.

Zánět hrtanu může vyvolat i nadměrné namáhání hlasivek při dlouhém hlasitém mluvení, křičení nebo zpívání. Dalším rizikovým faktorem je pobyt v zakouřeném a prašném prostředí nebo na místech, kde je vzduch suchý a často kolísají teploty.

Typy laryngitidy

Lékaři rozlišují dvě hlavní formy laryngitidy, a sice laryngitidu akutní a laryngitidu chronickou.

Akutní laryngitida

Akutní forma má rychlý nástup, rozvíjí se z plného zdraví a zpravidla odezní během 2 týdnů. Většinou ji vyvolá kapénkový virus, může být ale způsobena i alergií či náhlým namáháním hlasivek. V takovém případě se často objevuje třeba po sportovních utkáních či koncertech, kde se fanoušci snaží překřičet hlasitou hudbu.

Chronická laryngitida

Chronická forma bývá často spojena s nervovou poruchou, mohou ji ale způsobit i uzly na hlasivkách, které vznikají při vleklé virové infekci nebo kvůli poranění. Na vině však může být také vdechování kouře a chemických výparů. Důsledkem je obvykle trvalé poškození okolní tkáně, tvorba polypů a nádorů.

Inkubační doba laryngitidy

Inkubační doba tohoto onemocnění závisí na jeho konkrétním typu, ale u akutní laryngitidy se pohybuje v rozmezí 1-3 dnů. Právě v tomto období také pacient představuje pro své okolí největší hrozbu. Až polovinu případů má na svědomí virus parainfluenzy, který se přenáší vzduchem, a kromě zánětu hrtanu může způsobit i běžné respirační choroby. U jednoho tak vyvolá laryngitidu, jiný člověk však může onemocnět chřipkou.

Příznaky onemocnění

Klasickým příznakem laryngitidy je suchý dráždivý kašel. Onemocnění se typicky projevuje také chrapotem, bolestmi v krku nebo ztíženým polykáním. Doprovází ho i celková slabost, horečky nad 39 °C, bolest na hrudi a obtíže s mluvením. Někdy může dojít až k úplné ztrátě hlasu. V případě akutní formy se objevuje štěkavý až kokrhavý kašel.

Typické příznaky laryngitidy:

 • Dráždivý kašel
 • Bolest v krku
 • Chrapot
 • Ztížené polykání a mluvení
 • Horečky
 • Bolest na hrudi
 • Celková slabost

Laryngitida u kojenců a malých dětí

Laryngitida představuje největší riziko pro kojence a děti do 6 let. Jejich dýchací cesty jsou velmi úzké, a i menší otok může znamenat velké potíže. Malé pacienty trápí především na jaře a na podzim. V chladnějších měsících bývá výskyt častější, což souvisí s celkově oslabenou imunitou.

Průběh laryngitidy bývá u každého dítěte jiný. Někdy může vypadat pouze jako běžné nachlazení, které laryngitidě často předchází. Nástup nemoci je ovšem často spíše dramatický a mnohé rodiče zaskočí nepřipravené.

Onemocnění se většinou projeví v nočních hodinách a kašel může znít hrozivě, malého pacienta ale na životě neohrožuje. Hluboké nádechy doprovází chraplavý a sípavý zvuk, který se označuje jako inspirační stridor a je důsledkem zúžení dýchacích cest. Postupně se objevuje také dušnost. Důležité je zachovat klid a uklidnit také dítě, protože pláč nemoc ještě zhoršuje. Pokud jste se s laryngitidou dříve nesetkali, je dobré vyhledat lékaře, který doporučí vhodné léky.

U dětí hrozí také zánět hrtanové příklopky neboli epiglotitida. Ta se už dnes díky povinnému očkování prakticky nevyskytuje, ale je stále velmi nebezpečná. Projevuje se vysokou horečkou a pacient se může kvůli zúžení hrtanu začít dusit. V tom případě je nutné okamžitě zavolat záchrannou službu.

Laryngitida u dospělých

Nemoc se může projevit také u starších dětí a u dospělých. Vzhledem k jejich prostornějším dýchacím cestám ale bývá vzácnější. Projevy jsou většinou také mírnější, například lehká infekce horních dýchacích cest nebo chrapot.

Mnohem více jsou na zdraví ohroženi alergici. Jejich sliznice je náchylnější k otokům způsobeným různými vnějšími podněty. Výskyt laryngitidy může být v takovém případě snížen pravidelným užíváním léků proti alergii.

Léčba laryngitidy

Laryngitida se většinou neléčí antibiotiky a terapie je zaměřená spíše na tlumení příznaků. Nejdůležitější je klid hlasivek a celkový odpočinek organismu. Doktor předepisuje léky, které tlumí suchý kašel (Sinecod, Tusin), přípravky usnadňující vykašlávání (Bromhexin, Mucosolvan) či antipyretika na snížení teploty (Paralen, Ibalgin). Pokud má laryngitida vážnější průběh, podávají se antibiotika, kortkikoidy nebo sedativa. Někdy je dokonce nutné pacienta intubovat.

Co můžete udělat sami?

V akutních případech, kdy se dítě dusí, je potřeba otevřít okna, do místnosti dostat chladný vzduch a zavolat záchrannou službu. Často může jít i o život, proto se nebojte dítě posadit k otevřenému mrazáku, kde bude studený vzduch moci vdechovat. Kromě toho lékaři doporučují také Priessnitzův obklad, konzumaci teplých čajů a bylinky, jako je šalvěj, máta, eukalyptus či lékořice.

Laryngitida a prevence

Nemoc se u dětí často opakuje, a to zejména na jaře a na podzim. Z toho důvodu lékaři doporučují dodržovat několik základních opatření, která mohou jejich organismus posílit. Jedná se například o tyto rady:

 • Pravidelně doma větrejte.
 • Zvlhčujte vzduch pomocí speciálních čističek.
 • Děti často berte na čerstvý vzduch a otužujte je.
 • Udržujte dětský pokoj čistý a pravidelně zde utírejte prach.
 • Často vysávejte a perte nejoblíbenější dětské hračky.
 • V přítomnosti dětí nekuřte.
 • Dbejte na dostatečný příjem vitamínů.

Zdroje: www.mojezdravi.cz, www.ulekare.cz

Laryngitida ohrožuje hlavně děti. V čem je nebezpečná a jak ji léčit?
3.3 (65%) 4 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top