Zahlenění může mít celou řadu příčin. Na vině bývají hlavně infekce dýchacích cest

4. 3. 2023 7:30
3 nové názory
check
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku
„Zahlenění nás trápí hlavně v zimě, kdy je sezóna respiračních infekcí. Pokud dlouhodobě přetrvává, je potřeba navštívit lékaře.“

Trápí vás neustálé zahlenění krku, průdušek nebo plic, které doprovází také další nepříjemné zdravotní komplikace? Mezi nejčastější příčiny těchto obtíží se řadí nachlazení, chřipka, alergie, podráždění dýchacích cest nebo onemocnění plic. Poradíme, jak se zbavit zahlenění co nejrychleji a kdy je nutné pro jistotu vyhledat lékaře.

Co se dozvíte v článku
 1. Co je hlen?
 2. Zahleněný organismus
 3. Příznaky zahlenění
 4. Příčiny zahlenění
 5. Diagnostika
 6. Jak se zbavit zahlenění?
 7. Kdy vyhledat lékaře?

Co je hlen?

Jako hlen se označuje hustá, rosolovitá tekutina, kterou produkují hlenové žlázky na sliznicích různých orgánů lidského těla. Jedná se především o sliznice dýchacího ústrojí (nosní dutina, ústa, hrdlo, vedlejší nosní dutiny, průdušky a plíce) a mezi původce se dále řadí také sliznice trávicího systému (jícen, žaludek a střeva).

Aby toho nebylo málo, hlen samozřejmě vzniká také na sliznicích vylučovací soustavy nebo na sliznicích pohlavního ústrojí. Z toho důvodu najdete hlen například v pohlavních orgánech, v močovém měchýři a v močových cestách. U těhotných žen se navíc tvoří hlenová zátka v krčku dělohy, která většinou před porodem sama odejde.

Ačkoliv je některým lidem už samotné pomyšlení na hleny nepříjemné, ve skutečnosti jsou pro člověka nezbytné. Zabraňují vysychání sliznic, čistí dýchací cesty od prachu, alergenů a jiných nečistot a v neposlední řadě slouží jako bariéra proti bakteriím, virům a dalším mikroorganismům.

V případě těhotných žen hraje hlen také velice důležitou roli, protože utěsňuje děložní čípek a chrání plod před vnějším prostředím, které by ho mohlo ohrozit. Společně s plodovými obaly tedy představuje jakousi ochrannou bariéru. K tvorbě hlenu pak dochází také během menstruačního cyklu (na začátku brání průniku spermií, později zvyšuje jejich životnost). [1, 2, 3, 45]

Zahleněný organismus

Za normálních okolností si pacient tvorbu hlenu na sliznicích neuvědomuje nebo ji nepovažuje za zvláštní. Teprve ve chvíli, kdy se konzistence nebo množství hlenu změní, pak člověk začíná jeho přítomnost vnímat. V některých případech je přitom na vině běžné nachlazení nebo podráždění dýchacích cest, ale jindy může za rozvojem obtíží stát závažné onemocnění.

O zahlenění organismu lékaři hovoří ve chvíli, kdy tělo začne produkovat nadbytečné množství této rosolovité tekutiny, což se stává hlavně při respiračních infekcích nebo alergiích, které postihují dýchací ústrojí. Zahlenění ovšem může ovlivnit také činnost trávicí soustavy, kdy pacient pozoruje přítomnost hlenu ve stolici, nebo močové cesty. [6, 7, 8, 9, 10]

Přípravek Ambrobene slouží k léčbě akutních a chronických onemocněních dýchacích cest spojených s obtížným vykašláváním, infekčních onemocněních dýchacích cest...
89
Hedelix je tradiční rostlinný léčivý přípravek, který se užívá při kašli provázejícím nachlazení. Usnadňuje vykašlávání hlenu z dýchacích cest...
119
Oblíbené kapky pro léčbu dýchacích cest, které přispívají ke zkapalňování a rozpouštění hlenu. Dopřejte sobě nebo svým dětem úlevu při obtížích...
109
Přípravek Ambrobene slouží k léčbě akutních a chronických onemocněních dýchacích cest spojených s obtížným vykašláváním, infekčních onemocněních dýchacích cest...
89
Hedelix je tradiční rostlinný léčivý přípravek, který se užívá při kašli provázejícím nachlazení. Usnadňuje vykašlávání hlenu z dýchacích cest...
119
Oblíbené kapky pro léčbu dýchacích cest, které přispívají ke zkapalňování a rozpouštění hlenu. Dopřejte sobě nebo svým dětem úlevu při obtížích...
109

Příznaky zahlenění

Co se týče charakteristických projevů, kromě zvýšené tvorby hlenu pacienti většinou pozorují také celou řadu dalších nepříjemných zdravotních komplikací. Rozvoj těchto symptomů pak samozřejmě souvisí s původcem obtíží, přičemž nejčastěji si nemocní stěžují na:

Příčiny zahlenění

Ať už vás trápí zahleněný krk, zahleněné hlasivky, zahleněný nosohltan, zahleněné průdušky nebo třeba zahleněné plíce, jistě byste rádi znali příčinu svých obtíží a zároveň i způsob, jak se jich zbavit. Hromadění hlenu samozřejmě není pro lidský organismus nic příjemného, a proto je nutné co nejrychleji odhalit původce komplikací a zahlenění efektivně vyřešit.

Sliznice slouží jako ochranná bariéra před okolními patogeny. Ať už se jedná o částice prachu, nebo jde o bakterie, ve vrstvě hlenu, jež chrání sliznice, mohou tyto škodlivé látky uvíznout. Tím je jim znemožněno poškozovat sliznice a pronikat dále do těla.

Dojde-li u pacienta k zahlenění, může to znamenat, že jste v nadměrném kontaktu s těmito patogenními částicemi. Tvorba hlenu dále souvisí s životním stylem člověka a faktory okolního prostředí. Zvyšovat ji může například:

 • dehydratace (nedostatečný příjem tekutin),
 • přílišná konzumace kávy, čaje nebo alkoholu,
 • užívání některých léků,
 • kouření,
 • smog,
 • suchý vzduch v bytě.

Pokud jde o neinfekční zahlenění, zde bývá na vině nejčastěji dietní chyba. Zahlenění po jídle se ale objevuje také u alergiků a jedinců s laktózovou intolerancí, a to hlavně vlivem konzumace mléka a mléčných výrobků. K nadměrné tvorbě hlenu ovšem přispívají také další potraviny, jako jsou cukry, bílá mouka, proteinové nápoje, pšenice nebo přemíra masných výrobků.

Jak se zbavit rýmy? Základem je teplo, cibule i lokální léčiva
Přečtěte si také:

Jak se zbavit rýmy? Základem je teplo, cibule i lokální léčiva

Dlouhodobé zahlenění u dětí (ale často i v případě dospělých) mohou mít na svědomí recidivující infekce, přičemž na vině bývá třeba celkově oslabená imunita a ke zhoršování příznaků dochází hlavně v průběhu podzimních měsíců, což je období respiračních infekcí. Zahlenění a chronická rýma pak mohou být také důsledkem přítomnosti parazitů v čelních a vedlejších dutinách nebo také na plicích.

Jestliže pacienta trápí zahlenění v krku, zahlenění nosohltanu, zahlenění průdušek či zahlenění plic, původcem obtíží může být samozřejmě také méně či více závažná choroba. Mezi onemocnění, která mohou být za zvýšenou tvorbu hlenu zodpovědná, se pak řadí především:

Na přítomnost většího množství hlenu si stěžují hlavně pacienti trpící akutní laryngitidou (zánět hrtanu) či zánětem vedlejších nosních dutin. Hlen v tomto případě může zatékat do dýchacích cest, což nemocné dráždí a způsobuje nepříjemný vlhký kašel.

Zahlenění mohou způsobit také další typy infekcí v dýchacích cestách. Jedná se především o různé záněty průdušek nebo třeba o zápaly plic, které doprovází vykašlávání hlenu, horečky, celková schvácenost a dušnost.

Poměrně vzácnou infekční příčinou zahlenění je pak tuberkulóza, pro kterou je typické vykašlávání hlenu s příměsí krve. To samé ovšem platí i pro rakovinu plic, která může způsobovat nadprodukci hlenu v postižené části plíce a záchvaty kašle. U pacientů trpících cystickou fibrózou je pak hlen abnormálně hustý a lepivý. [16, 17, 18, 19, 20, 21]

Diagnostika

Ať už si pacient stěžuje na chronické zahlenění, které s sebou přináší celou řadu zdravotních obtíží, nebo ho naopak trápí zahlenění krku bez kašle i bez bolesti, vždy je nutné vysledovat příčinu těchto komplikací. Lékaře proto bude zajímat hlavně to, jaká je barva a konzistence hlenu, jak dlouho potíže trvají, zda se dostavily i jiné doprovodné příznaky a jestli hleny obsahují také příměs krve.

Hleny je poté možné vyšetřit na přítomnost bakterií, které mohou být zodpovědné za rozvoj infekce dýchacích cest. Lékaře bude dále zajímat, zda je pacient kuřák a v jakém prostředí se běžně pohybuje. Pokud dochází k dlouhodobému vykašlávání hlenu, provádí se rentgen plic nebo také funkční vyšetření plic, kdy se hodnotí kapacita a funkční schopnost plic nemocného. Obecně je doporučeno provést rentgen plic u všech dospělých pacientů, které trápí kašel (i suchý) po dobu delší než tři týdny.

Dále je nutné si uvědomit, že zahlenění může souviset i se srdečními chorobami. Například pacienti s chronickým srdečním selháním mohou dlouhodobě trpět na vlhký kašel. [22, 23, 24, 25]

Zaznamenali jste někdy přítomnost hlenu ve stolici?

Jak se zbavit zahlenění?

Léčba zahlenění se samozřejmě vždy odvíjí od toho, co nepříjemné zdravotní komplikace způsobilo. Jelikož mezi nejčastější příčiny obtíží patří podráždění dýchacích cest, nachlazení, chřipka nebo třeba alergie, většinou není nutné nasazovat žádnou speciální terapii a symptomy by měly samy v dohledné době odeznít. Je-li však na vině závažnější onemocnění, situaci je třeba řešit za pomoci lékaře.

Dostatečná hydratace

Pokud marně přemýšlíte, co na zahlenění pomáhá, pamatujte především na dodržování pitného režimu. Hlenu se rozhodně nezbavíte, pokud budete tekutiny odmítat, ale ani v případě, že do sebe budete lít jednu kávu či limonádu za druhou. Místo toho sáhněte po horkém čaji nebo dejte přednost vodě s citronem. Pomáhá ovšem i konzumace čisté vody nebo třeba teplé polévky (silný kuřecí a hovězí vývar nebo česnečka).

Zvlhčování vzduchu

Vzhledem k tomu, že za zvýšenou tvorbu hlenu může být zodpovědný suchý vzduch v bytě, ideální je dbát také na dostatečné zvlhčování vzduchu, a to ideálně prostřednictvím zvlhčovačů pracujících na principu studené páry. To napomáhá zmírnit pacientovy obtíže, protože vlhčí vzduch hlen uvolňuje, snižuje jeho viskozitu a usnadňuje vykašlávání.

Kloktání slanou vodou

Dalším způsobem, jak bojovat proti zahlenění, je kloktání vlažnou slanou vodou. To pomáhá uvolnit zahlenění v krku a zbavit tělo některých škodlivých mikroorganismů. Slaný nálev, který by měl obsahovat zhruba 250 ml vlažné vody a větší polovinu kávové lžičky soli, se ke kloktání používá několikrát denně, a to zhruba po dobu 30–60 sekund.

Přírodní prostředky

Jestliže je původcem zahlenění respirační infekce, doporučuje se konzumovat celou řadu potravin a nápojů, které pomáhají průběh onemocnění alespoň částečně zmírnit. Jedná se například o čaj ze zázvoru či kardamonu, který uvolňuje dýchací cesty, ale pomoci může i obyčejná voda s citronem.

Antibakteriální účinky se ovšem přisuzují i cibuli a česneku, které skvěle působí proti nachlazení, snižují hustotu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání nebo vysmrkávání. Podle některých lidí pak může mít příznivé účinky také med přidaný do teplé vody s citronem, kořen lékořice, ženšen, echinacea, jablečný ocet nebo třeba čaj z mateřídoušky.

Abyste se rychle a účinně zbavili zahlenění organismu, vyzkoušet můžete také kvalitní rostlinné esenciální oleje (ideálně po konzultaci s lékařem). Tyto přípravky uvolňují dýchací cesty, zmírňují kašel a pomáhají pacientům zbavit se nepříjemných obtíží. Snížit tvorbu hlenu může například inhalace par s eukalyptovým olejem a úlevu přináší také balzám s eukalyptem.

Léky na zahlenění

Pokud vás trápí nepříjemné zahlenění, sáhnout můžete samozřejmě také po některých medikamentech. Jedná se především o dekongestiva, která snižují otoky nosní sliznice, ředí přítomné hleny a pomáhají uvolnit ucpané dýchací cesty. Dostupná jsou například ve formě nosních sprejů a kapek, přičemž vhodné přípravky vám doporučí v lékárně. Nikdy byste je ovšem neměli užívat dlouhodobě.

Vhodná jsou také expektorancia, což je heterogenní skupina léčiv, která usnadňují odstranění hlenu z dýchacích cest. U infekčních onemocnění dýchacích cest, která doprovází zahlenění, u chronické bronchitidy nebo třeba u chronické obstrukční plicní nemoci se nejčastěji používají mukolytika. Jedná se například o přípravky ACC, Mucobene, Erdomed, Bromhexin, Ambrobene, Ambrosal či Mucosolvan.

%
%
%
%
%
%

Pokud je zahlenění způsobeno bakteriální infekcí, lékař může předepsat antibiotika, která sice nepůsobí přímo proti nadměrné tvorbě hlenu, ale zabíjí bakterie, jejichž činnost tyto obtíže způsobuje. Je-li pak na vině závažnější onemocnění, je nutné konzultovat situaci s ošetřujícím lékařem a soustředit se na léčbu primárního zdravotního problému. [26, 27, 28, 29, 30, 31]

Kdy vyhledat lékaře?

Ačkoliv ve většině případů není nutné nasazovat žádnou speciální léčbu, může nastat situace, kdy by pacient měl neodkladně vyhledat lékařskou pomoc. Okamžitě byste měli navštívit svého ošetřujícího lékaře v momentě, kdy zahlenění ani po jednom měsíci neodezní, nebo pokud se objeví další nepříjemné komplikace, kam patří například:

Zdroje: stefajir.cz, cs.medlicker.com, ncbi.nlm.nih.gov, byliny.vitalion.cz, healthline.com, my.clevelandclinic.org, verywellhealth.com, medicalnewstoday.com, health.com

Vlasta Kralova (neregistrovaný)
Dobrý den,prodělala jsem 2krat zápal plic,teď už 9mesicu vykašlávám hlen,mám záchvaty kašle,i v noci.Na ORL I PLICNIM je vše v pořádku.Uz jsem vyzkoušela od kapek po babské rady vše ale nic nepomáhá.Rymu ani jiné problémy nemám.Uz je mi to velmi nepříjemné.Dekuji.
Jaroslav C HROUST (neregistrovaný)
Antibakteriální učinky cibule a česneku,nikde se však neuvádí jakým způsobem je třeba toto užívat.
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, za mě je nejlepší na zahlenění a kašel nakrájet cibuli na plátky, prosypat cukrem. Šťáva, která se spustí, je dobrá na perorální použití.
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?