Chřipka: virové onemocnění, které může pacienta ohrozit na životě

17. 3. 2023 9:00
přidejte názor

Bolest hlavy, únava, horečka a slabost tak velká, že vám téměř nedovolí vstát z postele. S běžnými příznaky chřipky se pravděpodobně alespoň jednou za život potýkal každý z nás. A někteří „šťastlivci“ tímto onemocněním trpí i opakovaně. Není se čemu divit, koneckonců jde o jedno z nejnakažlivějších virových onemocnění vůbec, které každoročně potrápí statisíce Čechů, přičemž zhruba dva tisíce z nich nemoci podlehnou.

Co je chřipka?

Chřipka je virové onemocnění, které navzdory tomu, že je považováno za běžné, v Česku ročně zabije tisíce lidí. Velice snadno se šíří v kolektivech a nejaktivnější bývá především během podzimu a zimy. Ačkoli se úmrtí na chřipku v ČR týká zpravidla pacientů starších 65 let a osob s oslabenou imunitou, průběh chřipky se rozhodně nevyplatí podceňovat ani v případě dětí a dospělých. Je velmi nevyzpytatelná a podlehnout jí mohou všechny věkové skupiny.

Nejčastěji se s chřipkou setkáváme v období zimy, kdy hodně topíme, čímž snižujeme vlhkost vzduchu a vytváříme dokonalé podmínky pro množení virů. K jejich přenosu pak v případě chřipky dochází pomocí kapének, tedy především kašláním a kýcháním. Nebezpečné jsou v tomto ohledu však i kontaminované předměty, kterých se nemocný dotkl. Virus chřipky na nich totiž může ulpět a zůstat až po dobu několika hodin.

Do těla pak chřipkový virus vniká zpravidla nosem nebo rty a následně se zachytí na sliznici krku nebo nosu. Dále se šíří v horních cestách dýchacích a může napadnout i plíce. Podle statistik chřipka nejčastěji postihuje mladé dospělé, obecně však na věku pacienta vůbec nezáleží. Nevyhýbá se totiž ani dětem či seniorům. Nejlépe se viru daří v kolektivech, kam patří například školy.

Typy chřipky

Původcem chřipkového onemocnění jsou ve většině případů dva typy RNA viru, a to typ A a B. Celkem ale existují hned čtyři typy chřipky, přičemž každý z nich má lehce odlišné vlastnosti. Z lékařského hlediska jsou pak rozděleny následujícím způsobem:

  • Chřipka typu A je typická tím, že vyvolává onemocnění převážně u lidí, problémy však může způsobit také savcům a ptákům. Důsledkem tohoto typu bývá velká chřipková epidemie a pandemie (španělská chřipka, ptačí chřipka, prasečí chřipka).
  • Chřipka typu B postihuje prakticky jen lidi a stojí za epidemiemi menšího rozsahu.
  • Chřipka typu C způsobuje lehké záněty dýchacích cest, a to jak u lidí, tak u prasat. Na rozdíl od typu A a B však nevyvolává epidemie.
  • Chřipka typu D postihuje primárně skot. Nákaza člověka tímto typem viru zatím nebyla zjištěna.

Chřipka – rozcestník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?