Co je chřipka?
Chřipka je virové onemocnění, které navzdory tomu, že je považováno za běžné, v Česku ročně zabije tisíce lidí. Velice snadno se šíří v kolektivech a nejaktivnější bývá především během podzimu a zimy. Ačkoli se úmrtí na chřipku v ČR týká zpravidla pacientů starších 65 let a osob s oslabenou imunitou, průběh chřipky se rozhodně nevyplatí podceňovat ani v případě dětí a dospělých. Je velmi nevyzpytatelná a podlehnout jí mohou všechny věkové skupiny.
Nejčastěji se s chřipkou setkáváme v období zimy, kdy hodně topíme, čímž snižujeme vlhkost vzduchu a vytváříme dokonalé podmínky pro množení virů. K jejich přenosu pak v případě chřipky dochází pomocí kapének, tedy především kašláním a kýcháním. Nebezpečné jsou v tomto ohledu však i kontaminované předměty, kterých se nemocný dotkl. Virus chřipky na nich totiž může ulpět a zůstat až po dobu několika hodin.
Do těla pak chřipkový virus vniká zpravidla nosem nebo rty a následně se zachytí na sliznici krku nebo nosu. Dále se šíří v horních cestách dýchacích a může napadnout i plíce. Podle statistik chřipka nejčastěji postihuje mladé dospělé, obecně však na věku pacienta vůbec nezáleží. Nevyhýbá se totiž ani dětem či seniorům. Nejlépe se viru daří v kolektivech, kam patří například školy.
Typy chřipky
Původcem chřipkového onemocnění jsou ve většině případů dva typy RNA viru, a to typ A a B. Celkem ale existují hned čtyři typy chřipky, přičemž každý z nich má lehce odlišné vlastnosti. Z lékařského hlediska jsou pak rozděleny následujícím způsobem:
- Chřipka typu A je typická tím, že vyvolává onemocnění převážně u lidí, problémy však může způsobit také savcům a ptákům. Důsledkem tohoto typu bývá velká chřipková epidemie a pandemie (španělská chřipka, ptačí chřipka, prasečí chřipka).
- Chřipka typu B postihuje prakticky jen lidi a stojí za epidemiemi menšího rozsahu.
- Chřipka typu C způsobuje lehké záněty dýchacích cest, a to jak u lidí, tak u prasat. Na rozdíl od typu A a B však nevyvolává epidemie.
- Chřipka typu D postihuje primárně skot. Nákaza člověka tímto typem viru zatím nebyla zjištěna.
Chřipka – rozcestník
Čtěte k tématu:
-
Chřipka typu A a B se od sebe liší četností výskytu. Příznaky jsou v obou případech většinou stejné
-
Inkubační doba chřipky trvá jen několik dnů. Léčba nemoci se však může protáhnout i na několik týdnů
-
Mezi příznaky chřipky patří vedle horečky i suchý kašel. U dětí se může vyskytnout také nevolnost a zvracení
-
Chřipka u dětí může způsobit vážné komplikace. Těhotné ženy by si měly dát pozor na některé léky
-
Léčba chřipky vyžaduje hlavně klidový režim. Někdy vám lékař může předepsat antivirotika