Zánět středního ucha trápí především malé pacienty. Jak ho léčit?

Zánět středního ucha patří mezi nejčastější dětské nemoci. Jedná se o bolestivé onemocnění sluchového ústrojí, které se projevuje především bolestí ucha, horečkami či dočasným zhoršením sluchu. Pokud jde pouze o mírný zánět, léčí se pomocí nosních kapek a přípravků na zmírnění bolesti, jestliže se však jedná o zánět hnisavý, musí lékaři nasadit antibiotika nebo pacientovi propíchnout ušní bubínek.

Zánět středního ucha (otitida) může mít dvě různé formy, a to akutní a chronickou. Akutní zánět středního ucha bývá spojený s infekcí horních cest dýchacích, má obvykle rychlý a nečekaný nástup, ale trvá pouze několik dní a poté odezní. Chronický zánět středního ucha naopak nebývá tolik bolestivý, ale trvá mnohem delší dobu nebo se často opakuje.

Jak zánět středního ucha vlastně vzniká?

Zánět středního ucha má obvykle na svědomí virová infekce, přidat se ale mohou i bakterie, jako je například Streptococcus pneumoniae. Za ušním bubínkem se nachází prostor označovaný jako střední ucho, kde jsou tři důležité kůstky (kovadlinka, kladívko, třmínek). Odtud vede také Eustachova trubice, která spojuje středoušní dutinu s nosohltanem, vyrovnává mezi nimi tlak a odvádí případnou nežádoucí tekutinu ven ze středního ucha.

Zánět ucha obvykle bývá spojený s infekcí horních cest dýchacích (rýma). Zánět Eustachovy trubice pak způsobuje pocit zalehlých uší, nepříjemnou bolest a motání hlavy, ale pacienti si často stěžují také na praskání, klikání nebo šumění v uchu. Léčba těchto komplikací vždy závisí na tom, co zánět vyvolalo. Jedná se například o manévry ke zprůchodnění Eustachovy trubice, nosní kapky nebo antibiotika.

Infekce se dále může rozšířit přes Eustachovu trubici do středoušní dutiny. Pokud je navíc trubice zúžená, ve středním uchu může vzniknout podtlak a dochází k hromadění tekutiny, ve které se snadno uchytí bakteriální infekce. Když nemůže nahromaděná tekutina ze středního ucha odtékat, začne tlačit na bubínek a pacient proto pociťuje silnou bodavou bolest.

Ačkoli se toto onemocnění nevyhýbá ani dospělým, nejčastější je zánět středního ucha u dětí. Jejich Eustachova trubice je totiž kratší a méně sklopená směrem k nosohltanu, takže se infekce tímto prostorem šíří mnohem snáze. Kromě dětského věku však existují také další rizikové faktory, které mohou mít na rozvoj nemoci vliv.

Rizikové faktory

 • Infekce horních dýchacích cest
 • Zvětšená nosní mandle
 • Snížená obranyschopnost
 • Alergie
 • Poranění či výrony krve ve středoušní oblasti
 • Porušení ušního bubínku

Zánět středního ucha se častěji objevuje během zimního období, kdy si lidé stěžují na velké změny teplot, nebo když dítě pobývá ve větším kolektivu (školka). Zároveň také platí, že čím dříve se u pacienta první zánět středního ucha vyskytne, tím častěji se u něj bude objevovat také v budoucnu.

Zánět středního ucha: nakažlivost

Lidé se někdy ptají, jestli je zánět středního ucha nakažlivý. Odpověď je ale samozřejmě záporná, nakažlivá je totiž pouze samotná infekce, která tento zánět v uchu vyvolala.

Příznaky zánětu středního ucha

Jak poznat zánět středního ucha? Akutní forma u dětí propukne nejčastěji v nočních hodinách, protože poloha vleže napomáhá přesunu infekce do středouší. Zánět může postihnout pouze jedno ucho, obvykle ale bývá oboustranný. Má rychlý nástup a projevuje se celou řadou typických symptomů.

Jaké má zánět středního ucha příznaky?

Co se týče chronické formy, ta se obvykle odejde bez teplot nebo horeček. Pacienti většinou nepociťují tak silnou bolest jako při akutní formě, ale zánět se projevuje pálením či svěděním v uchu. Kromě toho si lidé stěžují na zalehlé ucho nebo také na šumění, praskání či nepřirozený tlak v uchu. Chronický zánět středního ucha u dospělých, ale i u dětí pak způsobuje mimo jiné také nedoslýchavost.

Jak léčit zánět středního ucha?

Pacienty obvykle nejvíce zajímá, jaká je pro zánět středního ucha léčba a co v rámci terapie opravdu pomáhá. Jelikož zánět středního ucha nejčastěji propukne v noci, první kroky pacientů často vedou na pohotovost. Lékaři se poté obvykle zaměřují na zmírnění bolesti, postupné odstranění zánětu z ušní dutiny a samozřejmě také na prevenci. Toto onemocnění se totiž může často opakovat, jelikož narušená sliznice středního ucha je náchylnější k dalšímu zánětu.

Léčba zánětu středního ucha vždy závisí na věku pacienta a na tom, jak je onemocnění závažné. Pokud se nejedná o hnisavou variantu, podávají se na zánět středního ucha kapky do nosu. Na zmírnění bolesti se doporučuje také přikládání studených obkladů, zatímco horečku je možné snížit pomocí vhodných léků (Ibuprofen, Paracetamol).

Jedná-li se o hnisavý zánět středního ucha, lékaři v počátečním stádiu obvykle nasazují antibiotika na zánět středního ucha nebo antibiotické kapky do uší. Jestliže hnis v uchu zevnitř tlačí na ušní bubínek, zánět je nutné odstranit prostřednictvím propíchnutí bubínku a odsátí zánětlivé tekutiny (píchání ucha), což se odborně označuje jako paracentéza. Tento zákrok může být sice pro pacienta nepříjemný, rychle však přináší značnou úlevu od bolesti.

Prodělali jste někdy zánět středního ucha?

Zánět středního ucha a možné komplikace

Neléčený zánět středního ucha může pacientům způsobit velmi vážné komplikace. Jednou z nich je například protrhnutí ušního bubínku v důsledku hnisu, což může vést k ohluchnutí. V některých případech se také projeví zánět kostí za uchem, který může přejít až v zánět mozkových blan. Jelikož se v blízkosti středouší nachází také lícní nerv, může dojít k jeho dočasné obrně.

Z těchto důvodů není radno toto onemocnění podceňovat. Lékaři proto důsledně radí, aby pacienti vždy dobrali předepsaná antibiotika, a to i v případě, že příznaky zánětu po několika dnech vymizí.

A jak dlouho trvá zánět středního ucha? Doba hojení tohoto onemocnění je velice individuální. Vždy totiž záleží na tom, zda je zánět středního ucha podchycen včas, nebo již došlo k rozvoji dalších komplikací. U pacientů s perforací bubínku může hojení trvat klidně i několik týdnů a často souvisí s bolestivostí nebo zalehnutím ucha.

Zánět středního ucha a domácí léčba

Jak ovlivňuje zánět středního ucha domácí léčba? Lékaři se shodují, že je v průběhu onemocnění nutné udržovat zvukovod neustále čistý. Přebytečný sekret, který z něj může po dobu několika dní vytékat, byste tedy měli rozřeďovat a odplavovat. K tomu se využívá třeba borová voda. Existují ale také další věci, které můžete doma udělat.

Co pomáhá na zánět středního ucha?

 • Kloktání eukalyptu, heřmánku či pelyňku
 • Důsledné smrkání
 • Studené obklady za ucho
 • Zvýšená poloha hlavy při spánku

Zajímá vás, co říkají na zánět středního ucha babské rady? Podle některých pomáhá vložit do ucha stroužek česneku nebo si dovnitř nakapat šťávu z netřesku. Lékaři ale před těmito metodami důrazně varují, protože tak můžete celou situaci akorát zhoršit. Česnek vám může poleptat sliznici nebo ho zastrčíte příliš hluboko a nepůjde poté vyndat ven.

Pokud se snažíte vyzkoumat, jaká existuje pro zánět středního ucha přírodní léčba, je možné vyzkoušet i další rady našich babiček. K léčbě zánětu středního ucha se někdy používaly také různé teplé obklady z cibule či soli nebo dokonce přírodní ušní výplach z jablečného octu a alkoholu. Začínající zánět středního ucha mohou zmírnit i obklady z tvarohu zabaleného do utěrky, kterou následně přiložíte na bolavé ucho.

Zánět středního ucha u dětí

Poznat na malých pacientech, že je trápí právě zánět středního ucha, může být někdy značně obtížné. Děti totiž neumí dostatečně vyjádřit, co přesně je trápí, a často bývají nervózní nebo podrážděné. Jak tedy poznáte, že by se mohlo jednat o zánět středního ucha?

 • Děti si neustále sahají na ouško
 • Okolí oušek mají nateklé a horké
 • Neklidně se převalují v posteli a nemohou spát
 • Projevují svou bolest neutišitelným pláčem
 • Odmítají jíst a pít
 • Jejich bolesti se zhoršují vleže nebo v průběhu noci

Zánět středního ucha u dospělých

Ačkoli je zánět středního ucha typický spíše pro dětské pacienty, potrápit může i dospělé. U těch se může toto onemocnění projevit například ve chvíli, kdy při zánětu vedlejších nosních dutin dostatečně neodpočívají a místo toho jsou přehnaně aktivní. Mezi další příčiny patří například změna tlaku vzduchu při potápění či létání nebo také onemocnění zubů, mandlí a hrtanu.

Prevence zánětu středního ucha

Aby se nedostavil opakovaný zánět středního ucha, lékaři doporučují hned několik preventivních opatření. Důležité je například zvyšování odolnosti organismu, postupné otužování i předcházení rýmám a dalším zánětům. Pokud se rýma přeci jen dostaví, dbejte na důkladné smrkání a případně také aplikaci nosního spreje. U mladších dětí můžete rýmu odsávat pomocí účinné odsávačky.

Na druhou stranu byste ale měli chránit dětská ouška před přílišným průvanem a vodou a nezatěžovat jejich organismus pobytem v přetopených místnostech nebo v zakouřeném prostředí. U miminek se doporučuje co nejdelší kojení mateřským mlékem, starší děti by zase měly dbát na vyváženou životosprávu. Kromě toho existuje také očkování, které chrání proti pneumokokům a může tak snížit riziko vzniku zánětu středního ucha.

5 comments

 • Na pomáhá Infalin duo. Jsou to dvoulůžkové kapičky do ucha.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   u dětských pacientů při bolesti ucha vždy vyžaduji ORL vyšetření.

 • Dobrý den,
  potřebovala bych prosím poradit. Dnes dopoledne syn absolvoval propíchnutí uší.
  Máme vyplachovat borovou vodou, ale nepamatuju si, kdy mám dát borovku poprvé. Jestli můžu teď odpoledne? V papírech to není přesně napsané a nevím jestli Dr. rikala, byla jsem dost mimo… moc dekuji za odpocedn

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   doba aplikace je bez časového omezení ale pozor, určitě nezapomeňte borovou vodu ohřát na tělesnou teplotu, aby nevznikla závrať!

 • Tomáš Palacka /

  Pěkný text přeje Tomáš Palacka ❤️♥️❤️

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top