Řím - Zde se drůbež většinou chová v domácích hospodářstvích bez pravidelné kontroly, konstatovala agentura Spojených národů.
„Nepředpokládáme, že bychom virus H5N1 vymýtili v případných zdrojích infekce mezi divokými ptáky. Ale můžeme ho zcela vymýtit v chovu drůbeže, což je nejlepší záruka, že nebude mutovat a nezmění se ve virus přenosný na člověka,“ usoudil šéf veterinárního odboru FAO Joseph Domenech.
Od roku 2002 připravil virus ve světě o život 140 lidí, z toho loni 41 a letos 63, uvedla FAO. Ve stejném období zemřelo na ptačí chřipku nebo bylo preventivně vybito 220 milionů ptáků.
Smrtelný virus se dále šíří v Asii, zejména v Indonésii, kde ptačí chřipce podlehlo již 45 osob, v Thajsku a v Laosu. Pokud jde o Afriku, působí virus problémy v Pobřeží slonoviny a v Nigérii.
FAO zdůraznila, že proti nebezpečnému viru je třeba bojovat dlouhodobě a že tento boj je třeba vést na místní, regionální i mezinárodní úrovni, což vyžaduje dlouhodobé financování.
Agentura OSN, která se především zabývá zlepšováním veterinárních služeb ve světě, dosud získala na boj proti ptačí chřipce 67,6 milionu dolarů.
ČTK