Podpora laktace: kdy je potřeba?
Pro novopečené maminky je velmi běžné, že se nich objeví obavy, zda vytváří pro svého potomka dostatek mléka. Pokud dítě dobře přibírá na váze, pravděpodobně se nízké zásoby mléka obávat nemusíte. To zjistíte podle toho, že vašeho kojence zvážíte vždy před kojením a po kojení.
Pokud ovšem máte pocit, že přísun vašeho mateřského mléka je nízký, existuje několik způsobů, jak tento problém vyřešit. Množství mateřského mléka se vytváří na základě toho, jak často a jaké množství mléka se z prsu odstraňuje. To jsou hlavní faktory, které určují, kolik mléka se vytvoří. Jinými slovy, čím častěji kojíte nebo odsáváte, tím více mléka prsa následně vyprodukují.
Co způsobuje snížený přísun mléka?
Aby matka produkovala méně mléka, než její dítě potřebuje, není zcela běžné, nicméně existuje mnoho různých důvodů, proč k tomu dochází. Nejčastějšími příčinami jsou:
- Zpoždění kojení po porodu nebo odloučení matky a dítěte
- Špatné přilnutí k prsu, které může být způsobeno například plochými nebo vpáčenými bradavkami
- Špatný pocit kvůli problémům, jako je mastitida nebo velká ztráta krve po narození dítěte
- Plánované nebo načasované krmení (místo krmení dítěte na vyžádání)
- Užívání perorální antikoncepční pilulky, která obsahuje estrogen
- Vynechání kojení a zařazení umělé výživy, ale neodsávání mateřského mléka v té době, aby bylo zajištěno, že nabídka bude i nadále uspokojovat potřebu dítěte
- Dlouhodobé používání chráničů bradavek
- Kouření
Jak spustit laktaci?
Laktace po porodu se někdy může zpozdit, je však důležité pravidelně přikládat miminko k prsu, abyste podpořily tvorbu prolaktinu a aktivovaly mléčné žlázy. Přibližně první tři dny po porodu budou vaše prsa produkovat hustou žlutou látku zvanou kolostrum neboli mlezivo. Tato látka je bohatá na protilátky a je velmi výživná, proto je zásadní pro novorozencův zdravý vývoj.
Při prvním pokusu je důležité správné přisátí dítěte k prsu. S tím novopečeným maminkám zpravidla pomáhá zdravotnický personál v porodnici. To, že se miminko správně přisálo, poznáte podle toho, že má otevřená ústa a jeho nos i brada se dotýkají vašeho prsu.
Jak nastartovat laktaci v dalších hodinách? Je velmi důležité, aby matka a její potomek byli co nejvíce spolu, jelikož blízký kontakt pomáhá tvorbě důležitých hormonů, jako je prolaktin a oxytocin.
Jak podpořit laktaci častým kojením?
Ujistěte se, že kojíte nebo odsáváte pomocí odsávačky alespoň osmkrát denně. Mějte vždy po ruce tužku a papír, abyste si mohly vést přehled o časech kojení i odsávání a mohly jste vše pečlivě kontrolovat. Stejně tak se vždy přesvědčte o tom, že jste prsa dostatečně vyprázdnily a stimulovaly je tak k produkci nových zásob.
Zapisovat si můžete také další důležité informace, které vám pomohou vytvořit celkový přehled, například o tom, jaké množství mléka vaše ratolest vypila nebo kolik mléka jste odsály. Nezapomeňte, že byste měly kojit i odsávat mléko z obou prsou. To vám opět pomůže zvýšit laktaci. Odsáté mléko následně můžete uchovávat v lednici nebo mrazáku.
Zvýšení laktace kombinací kojení a odsávání
Někdy se vaše prsa nemusí po kojení úplně vyprázdnit, proto začněte odsávat hned poté, co vaše dítě skončí s jídlem. Úplné vyprázdnění povzbudí vaše tělo, aby produkovalo o něco více mléka a začal se postupně zvyšovat jeho přísun. Každá kapka navíc se totiž počítá.
Jak zvýšit laktaci a cítit se lépe?
Důsledná péče o sebe může také ovlivnit vaši zásobu mateřského mléka a potenciálně zvýšit jeho tvorbu. Zkuste si pravidelně připravovat zdravé svačiny a láhve s vodou, které na vás budou čekat na stolku nebo u křesla či pohovky, kde nejčastěji kojíte.
Najděte si čas na odpočinek a soustřeďte se na sebe. Vykoupejte se, odpočiňte si nebo si přečtěte knihu. Může se zdát skoro nemožné najít si na tyto činnosti čas. Ale tím, že se staráte o sebe a uvolníte se, pečujete i o své dítě. Další tipy, kterými můžete zvýšit produkci mléka, jsou:
- Konzumace „laktogenních“ potravin, jako je len, oves či kvasnice
- Horká sprcha
Homeopatika na podporu laktace
Homeopatika se často používají ke zvýšení tvorby mateřského mléka. Tyto formy léků zpravidla mívají zanedbatelné vedlejší účinky, a proto mohou být vhodné pro novopečené maminky. Před jejich použitím se však raději vždy poraďte se svým lékařem. Mezi nejvíce doporučované homeopatické léky pro zvýšení množství mateřského mléka patří následující:
- Koniklec: Účinný homeopatický lék předepisovaný v případech, kdy tok mléka v mateřském prsu zcela chybí nebo je slabý. Matka si také může stěžovat na oteklá prsa, která jsou bolestivá na dotek. Může také trpět depresemi a často mít nutkání plakat.
- Ricinus communis: Toto homeopatikum pomáhá zvýšit tvorbu a tok mateřského mléka u kojících žen. Pro tento stav je obvykle předepisován s nízkou účinností.
- Jestřabina lékařská neboli Galega officinalis: Název samotného homeopatického léku je odvozen od slova „gala“, což znamená mléko. V nízkém dávkování lze tento lék použít ke zvýšení tvorby a toku mateřského mléka.
- Kulčiba hořká: je často předepisována k léčbě žen, které mohou po porodu zažívat šok nebo dokonce smutek. Toto homeopatikum pomáhá regulovat laktaci a zvyšuje tok mateřského mléka.
- Fosforečnan vápenatý: Nízkou tvorbu mateřského mléka doprovázenou častými bolestmi hlavy, pálením žáhy a revmatickými bolestmi lze léčit těmito homeopatiky. Pomáhají také vypořádat se s šokem, který může být způsoben porodem.
Rozhodly jste se pro zastavení laktace?
Pokud máte opačný problém a z nějakého důvodu jste se rozhodly přestat kojit, existuje několik možností, jak zastavit laktaci. Proces zastavení produkce mléka může trvat dny až týdny a liší se od člověka k člověku. V tomto článku se navíc můžete dočíst, jak dlouho je vhodné kojit a proč je mateřské mléko vlastně tak důležité.
Rozhodnutí o odstavení dítěte je pouze na vás a vaší konkrétní situaci. Může ovšem pomoci probrat načasování s laktační poradkyní nebo se svým lékařem. Jakmile se rozhodnete přestat kojit, můžete si rozmyslet, jaký přístup zvolíte. Na výběr máte z více možností.
Jak dlouho trvá ukončení laktace?
Délka času bude záviset nejvíce na tom, jak dlouho vaše tělo produkovalo mléko. Obecně platí, že čím déle kojíte, tím déle vám bude trvat mléko zastavit. Některé matky mohou být schopny odsát malé množství mateřského mléka i dlouho poté, co přestaly kojit.
Některé ženy se rozhodnou zvolit přirozenější přístup a počkají, až mléčné žlázy přestanou samy produkovat mléko. Jiné používají léky, které jim pomáhají zastavit tvorbu mléka rychleji. Vyberte si metodu, která vám nejlépe vyhovuje, ale ujistěte se, že se zeptáte svého lékaře, než začnete užívat jakékoli léky nebo bylinky.
Jak zastavit laktaci bez léků?
Ať už jste své dítě kojily, nebo jste mléko odsávaly, bude pro vás pomalé snižování kojení nebo odsávání představovat nejmenší bolest. Pokud jste neodsávaly mateřské mléko, nyní s ním nezačínejte a vyhněte se jakékoli stimulaci bradavek, a to včetně sexuální stimulace.
Při kojení nebo odsávání mléka se nesnažte vyprázdnit veškerý obsah, jelikož tím podpoříte opětovnou tvorbu mléka. Nezapomínejte, že čím méně mléka vaše miminko vypije, tím více umělé výživy nebo příkrmů bude potřebovat, aby bylo nejen syté, ale také zdravé a vyvíjelo se tak, jak má.
Některé ženy zjišťují, že horká sprcha může vyvolat reflex spouštění mléka. Pokuste se tedy prsa neoplachovat příliš teplou vodou. Některé potraviny mohou také způsobit, že vaše tělo produkuje více mateřského mléka. Pokud se snažíte vyprázdnit zásoby mateřského mléka, vyhněte se konzumaci laktogenních potravin, kam patří oves, len a pivovarské kvasnice.
Homeopatika na zastavení laktace
Pokud hledáte přirozenější přístup k zastavení tvorby mléka, existují různé bylinky, které mnohé kultury používají již po celá staletí. Pamatujte však, že bylinky mohou působit podobně jako léky, což znamená, že mají také svá rizika a vedlejší účinky. Je důležité promluvit si tedy se svým lékařem, než vyzkoušíte jakýkoli bylinný doplněk nebo lék. Mezi doporučované bylinky se řadí především:
- Máta peprná
- Šalvěj
- Drmek obecný
- Petržel
- Jasmín
Prášek na zastavení laktace
Prvním lékem, kterým mohou maminky zkusit zastavit své mléko, je kombinovaná antikoncepční pilulka. Tato možnost vyžaduje předpis. Kombinované pilulky obsahují estrogen a progestin. Estrogen obsažený v pilulce je tou látkou, která zabraňuje produkci mléka.
Další možností léků, které se někdy doporučují ke snížení tvorby mateřského mléka, jsou kapky do nosu obsahující pseudoefedrin. Tyto léky se obvykle používají při nachlazení, ale možným vedlejším účinkem je právě snížená produkce mateřského mléka.
Zdroje: healthline.com, babyweb.cz, nutriklub.cz, maminka.cz, myoclinic.com