Pohyby miminka se prvně objeví kolem 20. týdne těhotenství. Jak je poznáte?

11. 2. 2021 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce

Jedním z nejzajímavějších zážitků v těhotenství je chvíle, kdy poprvé pocítíte, že se vaše dítě hýbe. Najednou se vše stane skutečným a vy si uvědomíte, že tam uvnitř je nový život. Ačkoli je každé dítě jiné a existuje široká škála toho, co je normální, nahlédnutí do světa vašeho dítěte vám pomůže v tom, abyste lépe pochopily, co se tam uvnitř děje a co lze a kdy očekávat.

První pohyby miminka

Cítit, jak se vaše dítě v břiše otáčí, kroutí či kope, je bez pochyby jedním z největších vzrušení v období těhotenství. Tyto pohyby jsou zároveň znamením, že vaše dítě je plné života a dobře se vyvíjí. Pohyby plodu během těhotenství stejně tak mohou vést nastávající matky k mnohým pochybnostem či otázkám typu „Kdy ucítím pohyby miminka?“ či  „Nekope příliš často nebo příliš málo?“.

Snažte se však neporovnávat pohyby vašeho dítěte s pohyby ostatních. Těhotenství vaší nejlepší kamarádky nikdy nebude stejné jako to vaše. Stejně tak je nesrovnávejte s vašimi předchozími dětmi, pokud již nějaké máte. I u nich se mohou pohyby výrazně lišit. Rovněž se nestresujte, pokud se vaše dítě zdá nadměrně aktivní. Neznamená to, že budete mít později hyperaktivní dítě.

Kdy jsou cítit pohyby miminka?

První pohyby miminka v břiše můžete začít vnímat již v 16. týdnu těhotenství, ale většina žen je obvykle cítí až někdy mezi 18. a 24. týdnem. Pokud jde o vaše první těhotenství, pohybů dítěte si klidně nemusíte všimnout až do 20. týdne. Jestliže byste ani do 24. týdne nepocítily, že se vaše dítě hýbe, řekněte to svému lékaři či porodní asistentce. Ti zkontrolují srdeční rytmus vašeho dítěte.

Radost z pocitu, že se vaše dítě různě otáčí, bývá umocněna tehdy, když ji můžete sdílet se svým partnerem nebo členy rodiny. Zatímco vy dítě nosíte a přirozeně si všimnete pohybů dříve než ostatní, ve většině případů by měl být váš partner schopen je také detekovat již od 20. týdne těhotenství nebo pár týdnů po vás.

Kdy jsou vidět pohyby miminka?

Když se vaše dítě zvětší a zesílí, váš partner i ostatní, kterým to dovolíte, budou moci nejen kroucení a kopání cítit, ale také vidět. Vaše dítě může dokonce začít reagovat na známé hlasy kolem 25. týdne, takže mluvení s vaším dítětem by mohlo kopání rovněž vyvolat. Pohyby miminka bývají nejznatelnější v průběhu třetího trimestru, kdy dítě nejvíce naroste a prostor v děloze se zmenšuje.

Jak poznat pohyby miminka?

Typ pohybů, které ucítíte, je nejen těžké popsat, ale i rozpoznat. Bude také záviset na tom, co vaše dítě dělá, a na jeho stádiu růstu a vývoje. Každé dítě je jiné. Některé jsou aktivnější více a některé méně. První pohyby, které pocítíte, mohou připomínat třepetání (jako „motýli v břiše“), šustění, převracení nebo mírné kopnutí.

Jak vaše těhotenství postupuje, pohyby se obvykle stávají výraznějšími a častějšími. Když vaše dítě povyroste a jeho pokožka přilne těsněji na vaši dělohu, vše rázem ucítíte snáze. Ke konci těhotenství vás občas kopnutí do žeber může i zabolet.

Kdy je cítit pohyb miminka nejčastěji?

Vaše dítě může být ráno aktivnější a odpoledne a večer klidnější, nebo klidně úplně naopak. Ve skutečnosti to záleží na jeho spánkovém cyklu. Během dne může navíc pohyb vašeho vlastního těla uklidnit dítě ke spánku, zatímco vy se soustředíte na spoustu jiných věcí. Pravděpodobně ale zjistíte, že dítě je aktivnější v tyto okamžiky:

  • Než jdete spát. Když jste uvolněné a více naladěné na své tělo, je také pravděpodobnější, že si budete více vědomy toho, co dítě dělá.
  • Poté, co se najíte. Nárůst hladiny cukru v krvi může dát vašemu dítěti příval energie a způsobit, že bude více aktivní.
  • Když jste nervózní. Adrenalin a kortizol mohou mít podobný účinek jako cukr a také vašemu dítěti dodají energii.

Jak časté bývají pohyby plodu?

To, že se vaše dítě začne pohybovat ve druhém trimestru, ještě neznamená, že tomu tak bude i v následujících dnech. Ve skutečnosti je v tomto trimestru nekonzistentní pohyb naprosto normální. Takže i když jednoho dne nepocítíte žádný pohyb, nezačínejte hned panikařit.

Pamatujte, že vaše dítě je stále malé. Je nepravděpodobné, že ucítíte každé otočení nebo jiný pohyb. Teprve až se vaše dítě zvětší, začnete každý den něco cítit. Můžete pak dokonce začít zaznamenávat pravidelné vzorce pohybu.

Pohyby miminka jsou v posledním trimestru častější

Na začátku těhotenství můžete občas cítit jen mírná chvění. Ale jak vaše dítě roste, obvykle koncem druhého trimestru, pohyby by měly zesílit a objevovat se častěji. Mějte ovšem na paměti, že každé dítě je jedinečné, a rytmus nebo pravidelnost jejich činnosti se budou lišit.

Kdy jste poprvé zaznamenali pohyb miminka?

Jak vyvolat pohyby miminka?

Pokud již pravidelně zaznamenáváte kopání vašeho miminka a najednou nic necítíte, je pochopitelné, že můžete být trochu nervózní. Chcete-li tedy své dítě popohnat, aby se pohnulo a dopřálo vám tak více klidu, můžete vyzkoušet několik jednoduchých strategií.

Pokud se ani po vyzkoušení následujících tipů neobjeví pohyb, kontaktujte vašeho lékaře, který zkontroluje srdeční rytmus dítěte.

  • Najezte se nebo se napijte něčeho sladkého
  • Vstaňte a pohybujte se
  • Zkuste na své dítě mluvit
  • Jemně stlačujte prsty po povrchu břicha, kde můžete cítit své dítě

Silné pohyby miminka na konci těhotenství

V určitém okamžiku posledního trimestru těhotenství si můžete začít všímat některých změn pohybů vašeho dítěte. Ty se mohou zdát větší a energičtější a občas na ně můžete i reagovat zvuky jako „uf“, obzvláště po znatelném kopnutí nebo úderu. Někdy dokonce můžete spatřit, jak se vaše miminko pohybuje pod kůží.

V téhle době těhotenství již vašemu dítěti začíná docházet prostor v děloze, a tak se v ní kroutí čím dál více. Intenzivní pohyby miminka na konci těhotenství jsou tedy dobrým signálem. Znamenají totiž, že dítě přibírá na váze, zesiluje a nabírá i důležitý dětský tuk.

Fakt, že se vaše nenarozené miminko mačká v malém prostoru, může ale naopak vést i k tomu, že se nemusí hýbat tak, jak byste čekaly. To je případ, kdy vám lékař může navrhnout počítat četnost kopnutí.

Zdroje: healthline.com, babyonline.cz, jaknamaterstvi.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?