Poliklinika se specializuje na mamografický skrínink

17. 5. 2002 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Radiologické pracoviště Ústecké polikliniky usiluje o získání Osvědčení o způsobilosti k provádění mamárního skríninku, tedy vyšetření, které má předcházet rakovině prsu. Primář oddělení MUDr. Petr Váša je...


Ústí nad Labem - v této souvislosti optimistou. Navíc zdravotnické zařízení plánuje zakoupení dalšího mamografu, který stejně jako stávající přístroj vyhovuje atomovému zákonu, a je „šitý na míru pro skrínink“.

K čemu je akreditace oddělení nutná?

„Je podkladem pro zdravotní pojišťovny. Do dubna nebyla uzákoněná prevence rakoviny prsu, a pokud ženy přišly cíleně na prevenci nebo na vlastní žádost, musely si vyšetření zaplatit. To nyní, s doporučením gynekologa či praktického lékaře, odpadá. V Česku nejde o organizovaný skrínink jako třeba ve Švédsku či Velké Británii, ale „živelný“ skrínink založený na kampani v médiích i samotného pracoviště, aby si udržovalo počty „skríninkových“ pacientek. Další požadavky, nutné pro udělení osvědčení, se týkají přístrojového vybavení i v souvislosti s atomovým zákonem, včetně pravidelných zkoušek mamografu - část doplňkových přístrojů jsme koupili, další služby jsou nasmlouvány. Chybí nám přístroj pro cílené zaměření nehmatných ložisek v prsu, což je přídavné zařízení k mamografu, ale toto vyšetření máme nasmlouvané u jiného zdravotnického zařízení. Navíc jeho pořízení za řádově milióny korun by se, stejně jako další ekonomicky neúnosné přístroje, třeba magnetická rezonance, nevyplatily. Podstatou této prevence je najít nehmatná ložiska a pak je lokalizovat.“

Jakou působnost má vaše oddělení, případně kolik pacientek denně vyšetří?

„Loni jsme zde měli asi 8,5 tisíce žen z Ústecka a přilehlých okresů. Minimální počet pacientek, požadovaný pro akreditaci, je třetinový. I když třeba v Děčíně byla nyní otevřena dvě taková pracoviště, jedno nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou a stejně jako druhé nebude žádat o akreditaci. Teplická a litoměřická nemocnice o toto osvědčení rovněž nežádají. Ze všech těchto okresů k nám již dnes jezdí pacientky, protože ty nemocnice mají jiné priority a nevěnují se tak úzce jako my jednomu oboru. Navíc je v nich nutné, narozdíl od našeho oddělení, se k vyšteření na mamografu objednávat. Přesto vyšetříme třikrát víc pacientek, než v těchto zdravotnických zařízeních, tedy asi třicet.“

TOMÁŠ PRCHAL, Ústecký deník, 17.5.2002

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?