Co jsou popáleniny?
Co se dozvíte v článku
Popáleniny vznikají působením tepla, elektrického proudu nebo chemikálií na lidské tkáně, což vede k poškození až ztrátě kožního krytu. Popáleniny mohou být drobné a představovat pouze lehký zdravotní problém, ale také někdy bývají závažné a představují život ohrožující stav. Existují pak různé stupně popálenin, které se rozlišují na základě hloubky postižené tkáně.
Popáleniny mohou být velmi bolestivé, a pokud nejsou včas léčeny, mohou vést také k infekci. Spáleniny od slunce a malé opařeniny většinou postačí léčit doma, zatímco hluboké nebo rozsáhlé spáleniny vyžadují okamžitou lékařskou péči. Léčba popálenin se pak liší v závislosti na příčině a na závažnosti. Zásadní je především udržovat popáleniny čisté, aby se předešlo infekci. [1, 2, 3]
Popáleniny a stupně: příznaky
Příznaky popálenin se liší podle toho, jak hluboké je poškození kůže. Míra bolesti, kterou pociťujete, ovšem nemusí vždy souviset s tím, jak závažná je popálenina. I velmi vážné popáleniny mohou být relativně bezbolestné a naopak. Obvykle však popáleniny bývají velmi nepříjemné a mohou způsobit:
- červenou nebo olupující se kůži,
- puchýře,
- otok,
- bílou nebo spálenou kůži.
Popáleniny 1. stupně
Popáleniny prvního stupně jsou mírné a vznikají nejčastěji od slunce. Zasažena je pouze vrchní vrstva kůže (epidermis), která je červená a pálí nebo bolí. Obvykle se nedělají puchýře. Dlouhodobé poškození tkáně je vzácné a typicky zahrnuje pouze zvýšení nebo snížení barvy kůže.
Popáleniny 2. stupně
Popáleniny druhého stupně postihují jak povrchovou část kůže (epidermis), tak i druhou vrstvu kůže (dermis). Mohou způsobit otoky a červenou, bílou nebo skvrnitou kůži. Kromě toho se objevují také puchýře a bolest může být velmi silná. Hlubší popáleniny druhého stupně, například od oleje, horké vody, ohně a podobně pak mohou způsobit zjizvení.
Popáleniny 3. stupně
Třetí stupeň popálenin ovlivňuje všechny tři vrstvy kůže: epidermis, dermis a tukovou vrstvu. Tyto spáleniny rovněž poškozují vlasové folikuly, potní žlázy a dokonce i nervová zakončení. To je také důvodem, proč lidé nemusí při závažném popálení pociťovat bolest v místě postižení. Spálená kůže může být červená, bílá nebo hnědočerná.
Popáleniny 4. stupně
Spáleniny mohou poškodit dokonce i kosti, svaly a šlachy, což bývá označováno jako popáleniny čtvrtého stupně. Zde již dochází k nekróze kůže, která je na pohled černá. [4, 5, 6, 7]
Co může způsobit popáleniny?
Popáleniny mohou vzniknout z mnoha důvodů. Nejčastějším viníkem bývají různé zdroje tepla, a to včetně ohně, horké kapaliny, páry nebo horkých povrchů (například kovů). Tepelné popáleniny, které jsou způsobené různými zdroji tepla, zvyšují teplotu kůže a ničí tkáňové buňky. Dalšími zdroji popálenin pak mohou být:
- sluneční záření, ultrafialové nebo UV,
- chemikálie, jako jsou kyseliny, rozpouštědla nebo detergenty,
- elektřina, stejnosměrným nebo střídavým elektrickým proudem,
- jiné záření, například rentgenové. [8, 9, 10]
Měli jste někdy popáleniny?
Co na popáleniny prvního stupně?
Popáleniny prvního stupně obvykle nevyžadují návštěvu lékaře a postačí domácí léčba. Na popáleniny nikdy nepřikládejte led, jelikož ten může poškození kůže ještě zhoršit. Také nepoužívejte vatové tampony, neboť malá vlákna se mohou přichytit k poranění a zvýšit riziko infekce. Dobu hojení můžete urychlit tím, že popáleniny co nejdříve ochladíte. Jak ošetřit popáleniny prvního stupně:
- Namočte ránu co nejdříve po úrazu do studené vody alespoň na pět minut.
- Aplikujte lidokain (anestetický krém) s gelem s aloe vera ke zklidnění pokožky.
- Poté naneste antiseptickou mast na popáleniny (například Betadine) a následně použijte gázu nebo náplast na popáleniny k ochraně poškozené oblasti.
Abyste urychlili hojení, je důležité udržovat popáleniny čisté a pravidelně je mazat krémem nebo mastí na popáleniny, která urychlí hojení. Existují také spreje na spáleniny, které mohou pomoci s hojením popálenin zejména od slunce. [11, 12, 13]
Jak na popáleniny druhého stupně?
Léčba popálenin druhého stupně je velmi podobná jako u popálenin prvního stupně. Váš lékař vám ale může předepsat silnější antibiotický krém, který obsahuje stříbro, aby eliminoval veškeré bakterie a riziko infekce. Vzhledem k jemné povaze těchto ran je nutné udržovat oblast čistou a pravidelně ji obvazovat, aby se zabránilo infekci. To zároveň napomáhá rychlejšímu hojení popálenin. [14, 15, 16]
Jak léčit popáleniny třetího a čtvrtého stupně?
Popáleniny třetího a čtvrtého stupně se nikdy nepokoušejte léčit sami a okamžitě zavolejte záchranou službu nebo vyhledejte pohotovostní péči. Ujistěte se také, že k popálenině není přilepený žádný kus oděvu.
Pokud dojde k závažnému úrazu druhé osoby, poraněnému poskytněte co nejrychleji první pomoc a zavolejte záchranou službu. Popáleniny třetího stupně obvykle vyžadují chirurgický zákrok a transplantaci kůže. Bez transplantace kůže zpravidla zůstanou po popáleninách viditelné jizvy.
Závažné popáleniny a první pomoc
Při vzniku úrazu byste měli vždy postupovat následujícím způsobem:
- Okamžitě zastavte působení tepla nebo průchod elektrického proudu, chemikálii ihned opláchněte.
- Co nejdříve spáleninu ochlaďte studenou vodou po dobu 10 až 20 minut.
- Postiženému zajistěte klid a vitální funkce.
- Uvolněte dýchací cesty.
- Sterilně zakryjte postižené plochy.
- Použijte alufólii.
- Nepodávejte nic k pití.
- Při popáleninách končetin zajistěte jejich znehybnění.
- Zavolejte záchranku na telefonním čísle 155. [17, 18, 19]
Jak dlouho se hojí popálenina?
Délka hojení závisí především na tom, jak závažné je popálení, jak rychle zahájíte léčbu a zda o popálenou oblast pravidelně pečujete. Vzhledem k tomu, že popálenina prvního stupně postihuje vrchní vrstvu kůže, příznaky zmizí, jakmile se kožní buňky obnoví. Popáleniny prvního stupně se obvykle hojí za sedm až deset dnů bez jizev.
Některé popáleniny druhého stupně se hojí déle než tři týdny, ale většina během dvou až tří týdnů bez jizev, často však s pigmentovými změnami na kůži. Čím horší jsou puchýře, tím déle se bude popálenina hojit.
V některých závažných případech je k nápravě poškození nutná kožní transplantace, kdy se odebere zdravá kůže z jiné oblasti těla a přesune se na místo spáleniny. U popálenin třetího a čtvrtého stupně ovšem není stanovena žádná časová osa pro úplné spontánní zhojení.
Jak pečovat o jizvy po popálení
Jizvy z popálenin byste měli mazat dvakrát až třikrát denně změkčujícím krémem, mastí nebo pleťovým mlékem (například Unquentum Leniens, Excipial, modrá Indulona). Tím se zmírní svraštění a svědění jizev. Na mytí pak používejte sprchové gely s mírně kyselým pH, ideálně 5,5, které seženete například v lékárnách. Péče o jizvy dále zahrnuje:
- tlakové masáže – tlaková masáž trvající asi 10 sekund střídá stejně dlouhé uvolnění
- elastické kompresní návleky – speciální návleky působí příznivě na jizvy díky trvalému tlaku
- rehabilitace nebo individuální cvičení k obnově rozsahu pohybu postižených kloubů
- silikonový gel, jenž přispívá k prevenci vzniku hypertrofických jizev
- biostimulační laser, který se aplikuje po zahojení zjizvených ploch, přičemž prospěšné mohou být i lymfodrenáže,
- dlahování, jež zabraňuje svrašťování jizev. [20, 21, 22, 23]
Zdroje: nzip.cz, ppp.zshk.cz, sancedetem.cz, who.int, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, hopkinsmedicine.org, healthline.com, nhs.com
Na hojenie popáleniny doma a rovnako tak na škrabance mám veľmi rada živicovú masť Repolar Abilar je to šikovná pomocníčka na hojenie rán doma