Co znamená porod koncem pánevním?
Přibližně u 3 až 4 % všech těhotenství se stane, že se miminko neotočí hlavou směrem k porodním cestám. Pozice koncem pánevním tedy znamená, že je dítě umístěno hlavou nahoru v děloze ženy, takže jeho nohy směřují k porodním cestám.
V běžném těhotenství se dítě v děloze automaticky otočí do polohy hlavou dolů, aby se na svůj příchod na svět připravilo. Porod koncem pánevním představuje pro matku i dítě několik různých problémů a možných komplikací, proto je označován za rizikový. Lékaři tedy většinou raději přistupují k porodu císařským řezem.
V jaké pozici může dítě být?
Existují tři různé typy pozice koncem pánevním v závislosti na poloze dítěte v děloze. U všech těchto typů těhotenství je dítě polohováno zadečkem směrem k porodním cestám místo hlavičky. Třemi typy pozic koncem pánevním jsou:
- Přímý konec: Hýždě jsou umístěny takovým způsobem, aby během porodu vyšly ven jako první. Nohy jsou vzpřímené před tělem, s chodidly blízko hlavy. Toto je nejběžnější typ obrácené polohy.
- Úplný závěr: Hýždě jsou dole blízko porodních cest. Kolena jsou ohnutá a chodidla blízko hýždí.
- Nicotný závěr: Jedna noha nebo obě nohy jsou nataženy pod hýžděmi. Noha nebo nohy jsou na místě, aby se během porodu vysunuly jako první.
Proč k porodu koncem pánevním dochází?
Lékaři nedokážou přesně říci, proč k těhotenství koncem pánevním dochází, ale existuje mnoho možných důvodů, proč by dítě mohlo být v děloze otočené nesprávným způsobem, mezi něž patří:
- Abnormality dělohy. Můžete mít abnormalitu od narození nebo se u vás mohla vyvinout později v důsledku jizvy po operaci, a to včetně císařského řezu, myomů nebo těžké děložní infekce. Výsledkem je, že vaše dítě nemusí mít dostatek místa na převrácení a výstup hlavou dolů.
- Umístění placenty. Pokud je vaše placenta položená nízko (placenta praevia), pokrývá děložní hrdlo nebo se nachází v horní části stěny dělohy, ale blokuje prostor poblíž hlavičky vašeho dítěte, nemusí být schopno sklouznout do polohy dolů.
- Objem plodové vody. Příliš málo nebo příliš mnoho plodové vody může také způsobit polohu koncem pánevním. Nedostatek tekutin ztěžuje vašemu dítěti pohyb, zatímco přílišné množství vody znamená, že má mnoho místa a může se více otáčet.
- Vícečetné těhotenství. Pokud jste těhotná s vícerčaty, jedno nebo více dětí nemusí být schopno dostat se do polohy hlavou dolů, protože je zde méně prostoru pro pohyb.
- Předchozí porod koncem pánevním. Jestliže jste měly předchozí miminko koncem pánevním, máte o něco vyšší šanci, že i další miminka projdou stejným způsobem.
- Předčasný porod. Čím dříve se vaše dítě narodí, tím vyšší je pravděpodobnost, že se nestihne otočit hlavičkou k porodním cestám. Asi 25 % dětí narozených koncem pánevním přišlo na svět předčasně.
- Abnormality plodu či abnormálně krátká pupeční šňůra může také omezit pohyb vašeho dítěte.
- Kouření. Údaje ukazují, že kouření během těhotenství může zvýšit riziko narození dítěte koncem pánevním.
Jak postupovat, když je dítě obráceně?
Pokud lékař během ultrazvuku po 36. týdnu těhotenství zjistí, že se dítě stále neotočilo hlavičkou dolů, může doporučit manuální otočení dítěte. To však může vést ke komplikacím a není vždy možné, proto je nutné jej provádět v nemocnici. Jestliže lze dítě před začátkem porodu otočit hlavičkou k porodním cestám, můžete podstoupit přirozený vaginální porod.
Můžete také požádat svého lékaře, zda byste mohla doma vyzkoušet určité polohy, které vaše dítě pomohou otočit. Tomu se říká posturální management. Neexistuje ale žádný výzkum, který by prokázal, že to funguje. Zároveň to ale není ani škodlivé.
Bez ohledu na to, v jaké poloze se dítě nachází, je každý porod jiný. I když vy a váš lékař máte připravený porodní plán, okolnosti se vždy mohou změnit. Pokud se stane něco neočekávaného, váš lékař možná bude muset učinit nějaká rychlá rozhodnutí, aby vás a vaše dítě ochránil.
Co můžete vyzkoušet doma?
Pokud je vaše dítě po 36. týdnu stále otočené zadečkem k porodním cestám, můžete se pokusit jej navést k otočení se do správné polohy pomocí níže uvedených domácích metod. Bohužel není prokázáno, že fungují, ale nezpůsobí žádnou škodu, takže možná stojí za vyzkoušení:
- Jemně se pohupujte na rukou a kolenou, hýždě mějte umístěné výše než hlavu.
- Zkuste náklony pánve vřed a vzad po dobu pěti minut několikrát denně.
- Seďte vzpřímeně na cvičebním míči, který může pomoci otevřít oblast pánve a usnadnit vašemu dítěti pohyb.
- Pusťte si hudbu nebo nechte svého partnera mluvit v blízkosti spodní části vašeho břicha a počkejte, zda vaše dítě bude následovat melodii.
Jaká představuje porod koncem pánevním rizika?
Obecně platí, že pozice koncem pánevním není pro dítě nijak nebezpečná, dokud nenastane čas porodu. U porodů koncem pánevním je ale vyšší riziko, že dítě uvízne v porodních cestách a že se přeruší přívod kyslíku přes pupeční šňůru.
V minulosti, kdy porody císařským řezem nebyly běžné, se lékaři i porodní asistentky učili, jak bezpečně zacházet s dětmi při porodu koncem pánevním. Porody, při kterých nejde miminko hlavou napřed, totiž mají riziko větších komplikací.
Je normální obávat se porodu koncem pánevním, zvláště pokud se lékař pokusil otočit dítě bez úspěchu. Ale většina miminek tento typ porodu zvládne a po narození zdravotní problémy nemají. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte obavy o zdraví svého dítěte.
Porod koncem pánevním, nebo císařský řez?
Ve většině případů je pro miminko nejbezpečnější variantou porod císařským řezem. Pokud je váš plod blízko termínu porodu stále v poloze hlavičkou k vašemu hrudníku, lékař vám pravděpodobně naplánuje císařský řez.
Ve vzácných případech nemusí být porod císařským řezem doporučen nebo dokonce možný. Pokud například porod koncem pánevním postupuje příliš rychle, může být jedinou možností vaginální porod.
Během porodu dvojčat, kdy je první dvojče hlavou dolů a druhé dvojče koncem pánevním, mohou být obě děti porozeny vaginálně. V případě dvojčat se ovšem také doporučuje raději císařský řez.
Míra úmrtí kojenců a komplikací je v současnosti významně nižší u plánovaných císařských řezů než u dětí otočených koncem pánevním. Míra komplikací u matek je však přibližně stejná jak u císařských, tak vaginálních porodů. Císařský řez je velký chirurgický zákrok, který by mohl být příčinou možných komplikací pro matky.
Zdroje: happybaby.cz, porodnice.cz, whattoexpect.com, pregnancybirthbaby.org