Před 100 lety byla mediček desetina, dnes absolvují dvě třetiny

14. 8. 2018 7:48
přidejte názor
Autor: Redakce
Před 100 lety byla mezi studenty medicíny žen přibližně desetina, více jich bylo na české než na německé lékařské fakultě. V rozhovoru s ČTK to řekl vedoucí Ústavu dějin lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlova Karel Černý. Dnes jsou žen jich mezi absolventy všeobecného lékařství dvě třetiny. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka podíl žen lékařek neustále roste, v roce 1995 jich bylo asi 53,7 procenta, loni 58,9 procenta. Mezi lékaři do 30 let jich je 70 procent.


Jako vůbec první studující žena usedla do lavice pražské, byť německé, lékařské fakulty v roce 1900 Alena Honzáková, jejích předchůdkyně studovaly v zahraničí nebo jen navštěvovaly přednášky bez možnosti skládat zkoušky. Odpůrci vysokoškolského studia dívek např. argumentovali tím, že „žena má přece lehčí mozek a méně krvinek“.“ Dcera úspěšného lékaře promovala v roce 1902, její zkouška byla veřejností považovaná za atrakci, popisuje historii web 1. lékařské fakulty. Její jméno nesla symbolicky od roku 2008 i jedna z pražských sanitek.

V roce 1918 studovalo už přibližně 11,5 procenta žen na české a osm procent na německé lékařské fakultě. „Škola byla v té době otevřenější než na počátku století, ale zároveň stále přetrvávaly předsudky. Česká společnost nedosáhla genederové rovnosti ani v roce 2018, takže se není čemu divit,“ řekl ČTK Černý.

Oficiálně neměly ženy vymezené obory, například v chirurgii byla ale proti nim větší rezistence, která se podle něj zdůvodňovala fyzickou silou. První lékařsky často směřovaly do oblasti gynekologie a porodnictví.

Na české lékařské fakultě v době vzniku Česloslovenska studovalo asi 578 osob různých národností. Na Karlo-Ferdinandově univerzitě studovali tehdy kromě Čechu a Moravanů také studenti od Štýrska, přes Korutany po slovanské oblasti na Balkánu a Halič. Loni bylo mezi 31.042 studenty lékařských, zdravotnických a farmaceutických fakult asi 8000 cizinců. V ČLK bylo loni 3000 lékařů cizinců, nejvíc jich je ze Slovenska, stovky i z Ukrajiny nebo Ruska.

„Jeden z velkých kroků, který Československo záhy po vzniku udělalo, bylo, že zakložilo k dosavadním dvěma lékařským fakultám další v Brně a Bratislavě,“ dodal Černý. V roce 1930 už studovalo na české univerzitě přes 900 mediček.

Nejen medicínu za první republiky připomene 1. lékařská fakulta 15. září na Festivalu První republika. K vidění bude na Vyšehradě polní nemocnice, historická vozidla, dobové rekvizity, návštěvníky čeká také prvorepubliková tančírna nebo koncert The Tap Tap či Support Lesbians.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?