Za objev tohoto vitamínu, který je obsažen například v listové zelenině, rajčatech či v některých rostlinných olejích, dostal Dam spolu s americkým biochemikem Edwardem Doisym v roce 1943 Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii.
Dam se narodil v Kodani v rodině lékárníka. Vystudoval chemii v dánské metropoli, kde se stal později profesorem. Studijní a vědecké pobyty absolvoval mimo jiné ve Freiburgu a v Kanadě a USA, kde rovněž přednášel. Vitamín K objevil v roce 1935. A zatímco Doisy prozkoumal chemické složení tohoto vitamínu, Dam popsal především jeho biologické vlastnosti. Akademické uznání si Dam získal i za vědecké práce o vitamínu E a tucích. Zemřel v roce 1976.
Objev fungování vitamínu K pomohl zejména chirurgům, kteří do té doby marně hledali prostředek, jímž by regulovali srážení krve. Vitamín K se proto předepisuje před operacemi, aby se eliminovalo pooperační krvácení. Tento vitamín je potřebný také pro správnou činnost jater, působí preventivně proti vzniku rakoviny, podporuje srdeční funkce, ledviny a snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi.