Za letních veder často slýcháme varování pro kardiaky, ale z pohledu zátěže pro nemocné srdce je pro ně ve skutečnosti horší studené počasí. Statistiky jednoznačně prokazují, že nejvíc infarktů je od listopadu do února. Lékaři zatím nezjistili přesně důvody, ale pravděpodobně důležitou negativní roli tu hraje řada rychle se střídajících poklesů tlaku. Objektivně jsou pro nemocné srdce výkyvy teploty a tlaku namáhavé.
Pasivní kouření a krevní chuchvalce
Pobyt v místnosti, kde někdo jiný kouří, tzv. pasivní kuřáctví, má důsledky nejen pro dýchací ústrojí. Kvalitu naší krve může negativně ovlivnit i malé množství kouře z tabáku v ovzduší, které dýcháme. Do třiceti minut po vystavení kouři totiž krev zhoustne a začnou vznikat krevní chuchvalce, které mohou vést i k infarktu.
Zákaz kouření se vyplácí
Ve Velké Británii se od 1. července 2007 nesmí kouřit v žádné veřejné místnosti. Podle studie uveřejněné v prestižním lékařském časopise British Medical Journal zákaz vedl k dosud největšímu poklesu kouření v této zemi. Jenom za první rok tam přestalo kouřit 400 000 lidí a vědci vypočítali, že v následujících 10 letech pravděpodobně zemře o 40 000 lidí méně na rakovinu plic a srdeční choroby. Zavedení zákazu kouření ve veřejných místnostech už v Británii vedlo k uvolnění řady tisíc z lůžek tzv. urgentní medicíny. Zároveň pokles infarktů za tu dobu ušetřil částku rovnající se nákladům na 1600 operací na výměnu kyčelního kloubu.
Zvláštní okno do srdce
Změny ve funkčnosti penisu by měly zajímat nejen urology a sexuology, ale i kardiology. Funkčnost tohoto orgánu je totiž úzce spojena s tím, jak muži funguje srdce a cévy.
Právě penis tak může být prvním vnějším signálem vnitřních chorob, jakými jsou diabetes a srdeční choroby. Profesor Wittert z University of Adelaide (Austrálie) dokonce tvrdí, že krevní cévy v penisu jsou stejné jako ty v srdci a pokud muži trpí nějakou poruchou erekce, mají podle něj asi subklinickou chorobu koronárních cév srdce.