Výzkumníci mají nové vědecké důkazy, které vysvětlují, proč jsou muži mnohem náchylnější ke vzniku agresivních forem rakoviny kůže než ženy. Výsledky studie vědců z UCD Conway Institute of Biomolecular & Biomedical Research otiskl časopis Carcinogenesis.
Cílem studie bylo identifikovat potencionální biologické markery, které by mohly signalizovat agresivní formy melanomu. Incidence melanomu totiž prudce vzrůstá a přibývá případů, které jsou rezistentní vůči klasické chemoterpii.
S použitím nejmodernější technologie genových čipů se výzkum soustředil na funkčnost 66 genů, které procházejí změnami tím, jak se melanom přeměňuje z neagresivního stavu ve stav agresivní.
Dr. Gallagher a jeho tým zjistili, že společným rysem u velkého procenta těchto genů je jejich chemická změna methylací DNA.
Gen TSPY, který je tímto procesem ovlivněn, je lokalizován pouze na mužských chromozomech Y. Tento fakt poprvé vysvětluje, proč jsou muži podstatně náchylnější vzniku melanomu a proč tato forma melanomu je agresivnější.
Více informací o studiiZDE |
Článek v časopise Carcinogenesis dále uvádí, že se podařilo zpomalit růst tumoru tím, že buňky zasažené karcinomem kůže byly vystaveny působení látky zvané DAC (2'-deoxy-5-azacytidine), která dokázala navrátit funkčnost genu TSPY.
„DAC je nyní předmětem zkoumání několika klinických studií po celém světě. Ukazuje se, že gen TSPY je možná užitečný biomerker léčby pacientů,“ uvedl šéf výzkumného týmu Dr. Gallagher.
ZDROJ: www.medicalnewstoday.com
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz