Nevyvážený jídelníček vysvětlovalo 28,4 procenta lidí tím, že stravovat se zdravě je drahé, pro 21,9 procenta je to časově náročné a 17,3 procenta chybí k výběru vůle. „Stravovat se zdravě nemusí být nutně dražší. Nevhodně sestavený jídelníček vede k přejídání, a proto nás stojí často více peněz než pestrý jídelníček s vyváženým poměrem živin,“ upozornil specialista na výživu Petr Havlíček.
Podle průzkumu přetrvávají mezi lidmi o výživě mýty. Podle 24,5 procenta by se po 17:00 nemělo jíst, podle 29,2 procenta jsou margaríny zdrojem škodlivých trans nenasycených mastných kyselin a podle 39,2 procenta je slunečnicový olej vhodnější než řepkový.
Průzkum potvrdil, že obecné poučky lidé dobře znají - 46 procent dává přednost méně tučnému masu nebo vybírá méně sladké nápoje. Více než třetina ale nedokázala určit tuky, které škodí zdraví.
„Lidé vnímají výživová doporučení výběrově, často mají strach z přídatných látek, šizených potravin, v lepším případě hledí jen na přijatou energii. Celkové nutriční složení potravin ale sleduje málokdo,“ doplnila dietoložka Karolína Hlavatá a připomněla, že nevhodně sestavený jídelníček je příčinou řady onemocnění, jako jsou nemoci srdce a cév, cukrovka, nadváha či obezita.
Chybou je podle odborníků například přílišné solení, 56 procent dotázaných prý omezuje vědomě spotřebu soli, ve skutečnosti však Češi solí třikrát víc, než je vhodné. S 13 až 14 gramy soli denně se řadí v Evropě hned za Maďary. Polovina Čechů nemá představu o doporučené denní dávce soli, která by u dospělého neměla překročit pět až šest gramů.
Problémem jsou také tuky, oproti doporučením mají dvě třetiny Čechů ve stravě více živočišných než rostlinných tuků, nebo o zdrojích tuku ve svém jídelníčku nepřemýšlejí, a 44,5 procenta neví, že nejvíc škodí zdraví ztužené tuky, které jsou například v trvanlivém pečivu, levných cukrovinkách, náhražkách čokolády a některých polevách.