Kde se nejčastěji objevuje karcinom kůže?
Co se dozvíte v článku
Rakovina kůže (karcinom kůže, nádor kůže) se často vyskytuje u starších lidí, nevyhýbá se ovšem ani mladším ročníkům či dětem. Nejvíce ohrožená jsou místa, která pravidelně vystavujeme slunci. Jedná se tedy například o záda, ramena, nohy a hrudník. Nejpočetnější nádory vznikají ze struktur pokožky (epidermis), což je nejsvrchnější kožní vrstva.
Druhy kožních nádorů
Bazaliom – Jedná se o nejčastější a nejlépe léčitelnou formu rakoviny kůže. Většinou se šíří poměrně pomalu a vyskytuje se hlavně u dospělých pacientů. Běžně se projeví na kůži hlavy a krku nebo na rtu. Vypadá jako nebolestivý hrbolek, který není nijak zabarvený, později se může propadnout a vytvořit vřed. Bazaliom nepatří mezi smrtelná onemocnění, může však být velmi agresivní a ničit tkáně i kosti ve svém okolí.
Spinocelulární karcinom (spinaliom) – Tento druh kožního nádoru obvykle vypadá jako pevný červený uzlík, který může být šupinatý, krvácí nebo se chová jako nepříjemný opar. Nejčastěji se vyskytuje na nose, čele, uších, na spodním rtu, ale také na pohlavních orgánech. Roste rychleji než začínající bazaliom a v 5 – 10 % vytváří metastázy.
Melanom – Jde o nejagresivnější kožní nádor, protože metastázuje do kůže, lymfatických uzlin i do vnitřních orgánů. Zpočátku může vypadat pouze jako neobvyklá skvrna na kůži a někdy se rozvine také z mateřského znaménka. Je však barevně a tvarově nepravidelný, může se zvětšovat a krvácet. Pokud ho pacient neodhalí včas a léčbu zahájí pozdě, v některých případech je rakovina kůže smrtelná.
Další (méně obvyklé) druhy kožních nádorů:
- Kaposiho sarkom – nádorové onemocnění, které způsobuje lidský herpesvir HHV-8
- Merkelův karcinom – nádor neuroendokrinního charakteru, který vychází z Merkelových buněk
Příčiny a rizikové faktory
Lékaři se domnívají, že zvýšený výskyt rakoviny kůže je spojený se změnou životního stylu, s častým opalováním a návštěvami solária. Až 80 % kožních nádorů je totiž vyvoláno působením škodlivého UV záření. Cestování do teplých krajů je mezi Evropany stále více populární a počet případů onemocnění rakovinou kůže tak neustále roste.
Mezi ohrožené skupiny patří:
- Lidé se světlou kůží a světlýma očima
- Lidé s velkým množstvím znamének, která mají nepravidelný tvar
- Lidé, kteří se opakovaně spálí na slunci
- Lidé, kteří dlouhodobě pobývají ve vysokých nadmořských výškách
- Lidé, kteří mají diagnózu rakoviny kůže v rodině
- Lidé, kteří rakovinu kůže již prodělali
Velkou roli může hrát i dědičnost, genetické dispozice jsou však bohužel neovlivnitelné. Někdy se na vzniku rakoviny podílí také oslabený imunitní systém nebo radiační léčba.
Jak poznat rakovinu kůže?
Příznaky rakoviny kůže mohou mít mnoho podob. Zhoubným nádorům často předcházejí různé změny na kůži, mezi které patří například začervenání, výrůstky, pigmentové znaménko a podobně. Právě z toho důvodu se můžete někdy setkat s označením rakovina znaménka. Tyto změny se přitom objevují na různých částech těla jako je hlava, krk a horní i dolní končetiny, výjimkou však není ani rakovina kůže ve vlasech.
Pozor byste si měli dát především na tyto projevy:
- Kožní výrůstek připomínající roh – Na místě, kde vyrůstá, se může vytvořit spinocelulární karcinom.
- Solární keratózy – Malé šupinaté skvrny na hlavě, krku, uších, nosu nebo rukou.
- Solární cheilitis – Zánět rtu, který se projevuje otokem, šupinatými nerovnostmi a ztrátou ostrého ohraničení mezi rty a kůží.
- Mateřská znaménka – Většinou se na kůži objevují v mládí nebo v rané dospělosti, ale mohou se změnit ve zhoubný nádor.
- Atypická znaménka – Taková znaménka je nutné chránit před slunečním zářením, nebo si je nechat odstranit.
Pokud vás zajímá, jaké má rakovina kůže příznaky a podle čeho tento zdravotní problém co nejrychleji odhalit, mějte na paměti, že pro včasné rozpoznání rakoviny kůže slouží tzv. ABCDE test. Každé písmeno této klasifikace odpovídá jednomu faktoru, na který je třeba dávat pozor při prohlížení podezřelého mateřského znaménka nebo pihy.
- A = Asymetrie (Asymmetry) – Normální znaménka jsou symetrická, zde ovšem jedna polovina neodpovídá druhé polovině.
- B = Ohraničení (Border) – Okraje znaménka jsou kostrbaté, rozpité a nepravidelné.
- C = Barevnost (Colour) – Normální znaménka mají pouze jeden odstín. Pokud se v něm míchá více barev (hnědá, červená, bílé fleky na kůži…), něco je špatně.
- D = Průměr (Diameter) – Znaménko by nemělo být větší než velikost gumy na tužce.
- E = Vývoj (Evolution) – Podezřelé jsou všechny změny jako zvětšování, zmenšování, svědění, ztvrdnutí či krvácení znaménka.
Benigní kožní nádory (tedy způsob, jak se projevuje rakovina kůže) pro člověka znamenají pouze nepříjemný kosmetický problém. Ne všechny změny na kůži totiž nutně odkazují k tomu, že člověk trpí rakovinou. Neměli byste je ovšem podceňovat, protože se z nich toto onemocnění později může vyvinout.
Diagnostika rakoviny kůže
Jelikož jsou nádory kůže u pacienta často dobře pozorovatelné pouhým okem, mohlo by se zdát, že ve většině případů se rakovinu kůže podaří odhalit včas. Bohužel je to často obráceně. Lidé totiž obvykle nepovažují kožní změny za důležité nebo si nejsou jistí, jak vypadá rakovina kůže, otálejí s návštěvou lékaře a pak může být příliš pozdě.
Pokud zpozorujete na kůži podezřelé znaménko či jiné změny, ihned vyhledejte kožního lékaře. Ten provede vyšetření pohledem, nebo zvolí některou z pomocných metod. Může se jednat o vyšetření povrchu kůže s názvem dermatoskopie, lékař ovšem může přistoupit také k biopsii. V tom případě odebere vzorek postižené tkáně, a díky následnému rozboru určí, zda se jedná o zhoubný nádor.
Léčba rakoviny kůže
Pacienty většinou nejvíce zajímá, jakou má rakovina kůže léčbu. Pokud se potvrdí podezření lékařů, že se jedná o zhoubný nádor, základem terapie je chirurgické odstranění nádoru. Hlavním cílem je zbavit tělo veškerých škodlivých buněk, proto se kromě nádoru samotného odstraní také zdravá kůže a veškeré mízní uzliny v jeho okolí, aby se zabránilo dalšímu šíření.
Existují ovšem i další způsoby, jak se léčí rakovina kůže, mezi které patří ozařování, chemoterapie, biologická léčba nebo imunoterapie. Záleží vždy na parametrech jednotlivých nádorů, jako je například jejich tloušťka nebo přítomnost metastáz. Ozařování a chemoterapie se většinou provádí u těch lidí, kteří z nějakého důvodu nemohou podstoupit chirurgický zákrok.
Imunoterapie je určená především pro pacienty se zhoubným melanomem. Ke zničení nádoru využívá vlastní imunitní systém člověka, podporuje ho, aby ničil zhoubné buňky, a zabírá i v pokročilejších případech. V průběhu této biologické léčby se pacientům podává interferon alfa, což je látka, která zvyšuje obranyschopnost.
Rakovina kůže a prevence
Kožnímu karcinomu se na rozdíl od jiných typů rakoviny můžete účinně bránit. Základem primární prevence je chránit svou pokožku před UV zářením. Důležité je nevystavovat se přímému působení slunce zejména mezi 11. a 14. hodinou. Vhodné jsou také přípravky s ochranným UVB a UVA filtrem.
Abyste rakovinu kůže odhalili včas, můžete pravidelně provádět samovyšetření své pokožky. Stačí k tomu zrcadlo či malé zrcátko pro nepřístupná místa a dobré osvětlení. V ideálním případě byste si měli také zhruba jednou ročně nechat zkontrolovat svá znaménka u dermatologa.
Rakovina kůže u dětí
Maligní melanom patří u mladé generace (pacienti do 20 let) mezi poměrně vzácné nádory. Jeho výskyt ovšem postupně narůstá, přičemž v raném dětství se pojí hlavně s genetickými faktory, ale později hraje svou roli především vystavení slunečnímu záření. Že se opravdu jedná o zhoubné znaménko, je u dětí ale bohužel těžké poznat, jelikož diagnostiku komplikují jiné pigmentové kožní léze či absence typických rizikových faktorů. Důležitá je pak hlavně prevence, ale i včasná léčba.