Revmatická horečka může trvale poškodit srdce. Léčí se pomocí antibiotik a protizánětlivých léků

27. 7. 2023 7:30
přidejte názor
revmatická horečka
Autor: Depositphotos
revmatická horečka

Revmatická horečka vzniká v důsledku neléčené streptokokové infekce horních cest dýchacích. Bakterie streptokoka způsobí, že imunitní systém začne poškozovat vlastní zdravé tkáně, což vede k zánětům, které postihují kůži, klouby a někdy také srdce. I když je onemocnění častější u dětí, v současné době je už poměrně ojedinělé díky včasné léčbě antibiotiky.

Co je revmatická horečka?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je revmatická horečka?
  2. Jak vzniká revmatická horečka?
  3. Jaké má revmatická horečka příznaky?
  4. Možné komplikace revmatické horečky
  5. Diagnostika
  6. Léčba

Revmatická horečka je systémové zánětlivé onemocnění způsobené beta-hemolytickým streptokokem sérologické skupiny A. Typicky se rozvíjí jako reakce na nedoléčenou streptokokovou infekci horních cest dýchacích a projevuje se horečkou a postižením kůže, kloubů a srdce.

Tato nemoc se velmi podobá revmatoidní artritidě, kvůli čemuž získala své pojmenování, přestože se jedná o dvě odlišná onemocnění. Lékaři ji někdy nazývají také akutní revmatická horečka. Choroba postihuje zejména děti v mladším školním věku, nicméně dnes už se vyskytuje spíše jen ojediněle. [1, 2, 34]

Jak vzniká revmatická horečka?

Revmatická horečka nastává, když imunitní systém přehnaně reaguje na neléčenou streptokokovu infekci tím, že napadá vlastní tkáně. Akutnímu stádiu revmatické horečky tedy vždy předchází streptokokové onemocnění, jako je angína, spála, zánět nosohltanu a další.

Pokud vy nebo vaše dítě nezahájíte patřičnou léčbu těchto onemocnění antibiotiky, bakterie streptokoka v podstatě oklamou imunitní systém, aby napadl zdravé tkáně. Tato chybná reakce organismu má za následek rozvoj otoků a zánětů, které mohou ovlivnit klouby, krevní cévy a srdce. [5, 6, 78]

Jaké má revmatická horečka příznaky?

Příznaky revmatické horečky vznikají obvykle dva až čtyři týdny po infekci způsobené streptokoky v souvislosti s otoky a záněty kloubů, cév nebo srdce. Revmatická horečka u dětí je častější než revmatická horečka u dospělých. Díky léčbě antibiotiky už dnes ovšem není tak běžná jako v minulosti.

Onemocnění může proběhnout různými způsoby, a to konkrétně s postižením, nebo bez postižení srdce. Vše závisí na několika faktorech, kam patří genetické predispozice nebo to, jak moc je imunitní systém oslabován bacily z dlouhodobého hlediska.

Onemocnění může mít celou řadu projevů, ty mohou být celkové (provázející imunologickou reakci těla), nebo místní, které souvisejí s poškozením jednotlivých orgánů. Revmatická horečka se tak může projevovat těmito příznaky:

  • horečka,
  • únava,
  • bolest břicha,
  • krvácení z nosu,
  • dušnost,
  • nevolnost a zvracení,
  • malé nebolestivé uzliny pod kůží,
  • bolestivé a citlivé klouby, nejčastěji v kolenou, kotnících, loktech a zápěstích,
  • bolest v jednom kloubu, která migruje do jiného kloubu,
  • červené, horké nebo oteklé klouby,
  • bolest na hrudi,
  • plochá nebo mírně vyvýšená, nesvědivá a nebolestivá kožní vyrážka,
  • srdeční šelest,
  • trhavé, nekontrolovatelné pohyby těla, a to nejčastěji v rukou, nohou a obličeji,
  • malé nebolestivé hrbolky pod kůží,
  • výbuchy pláče nebo nevhodný smích. [9, 10, 11, 12]

Možné komplikace revmatické horečky

Akutní revmatická horečka může přejít do chronického stádia, které se projevuje zjizvením, zúžením a zkrácením srdeční chlopně (aortální stenóza) nebo poškozením myokardu, endokardu či perikardu. To vede k srdeční nedostatečnosti a snížení funkcí levé komory, která funguje jako pumpa krve.

Závažnou komplikací revmatické horečky je tedy trvalé poškození srdce, což se označuje jako revmatické srdeční onemocnění. Revmatické onemocnění srdce se obvykle objevuje roky až desetiletí po původním onemocnění. [13, 14, 15]

Reaktivní artritida vzniká jako reakce na bakteriální infekci. Postihuje klouby, zrak a močové ústrojí
Přečtěte si také:

Reaktivní artritida vzniká jako reakce na bakteriální infekci. Postihuje klouby, zrak a močové ústrojí

Diagnostika

Diagnostika revmatické horečky se opírá o anamnézu prodělání streptokokové infekce a příznaky charakteristické pro tuto nemoc. Aby mohla být správná diagnostika prokázána, provádí se také laboratorní vyšetření krve.

V krvi se zjišťuje přítomnost tzv. ASLO (antistreptolysin O), což je protilátka proti streptokokům, která se zde nachází po prodělání infekce. Kromě toho bývá nezbytné provést srdeční testy ke kontrole funkce srdce, tedy elektrokardiogram (EKG) nebo echokardiogram (ECHO). [16, 17, 18, 19]

Léčba

Léčba revmatické horečky vždy náleží do rukou lékaře. V první řadě se zpravidla podávají antibiotika (typicky penicilin) s cílem zničit zbytek streptokoků v těle. Na samotnou revmatickou horečku však nemají žádný další vliv.

Léčba spočívá především v klidovém režimu a zastavení zánětu protizánětlivými léky, jako je ibuprofen a podobně, které snižují i další doprovodné příznaky onemocnění včetně bolesti kloubů. Pokud jsou příznaky závažnější, může lékař vám nebo vašemu dítěti předepsat silnější léčiva, jako jsou kortikosteroidy, které tlumí reakci imunitního systému.

Dojde-li k poškození srdečního svalu nebo chlopně, je vyžadována speciální léčba, která může zahrnovat katetrizační nebo kardiochirurgický zákrok. V závislosti na závažnosti potíží může být nutná léčba i po mnoho let. [20, 21, 22, 23]

Zdroje: stefajir.cz, homolka.cz, nzip.cz, celostnimedicina.cz, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, healthline.com, medlineplus.gov

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?