ale nejde o extrémní nárůst pacientů. Řádově jde spíše o jedince, než o desítky lidí.
„Přes den ošetřujeme poměrně dost opilců, kteří horké dny nezvládají. Pak zkolabují a upadají i do bezvědomí,“ uvedl lékař. Starší lidé podle něj podceňují pitný režim, a jsou ohroženi kolapsy z dehydratace.
„Kardiaci nyní tolik problémů ani nemají, lidi spíš hůř snášejí změny tlaku,“
doplnil MUDr. Syrovátka. SÚZS zajišťuje lékařskou pohotovost pro ústecký okres, její letecká část pak zastřešuje Ústecký kraj i okolní regiony.
V nynějších parných dnech, které mají podle předpovědí trvat až do poloviny srpna, by měli lidé pít nejméně tři litry tekutin denně. Podle lékařů je také vhodné omezit pracovní i sportovní aktivitu, stejně jako se oblékat do lehkých a vzdušných oděvů.
Primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení MUDr. Daniel Nalos včera uvedl, že na jeho oddělení žádný pacient, který by zkolaboval kvůli vedru či dehydrataci, neleží. I on ale doporučuje v horkých dnech dostatečný přísun tekutin.
Psychiatr MUDr. Petr Žižkovský naopak včera potvrdil zvýšené počty lidí, kteří vyhledávají v těchto dnech odbornou pomoc.
„Přitom nemusí jít o psychickou poruchu, ale je u nich znatelné určité napětí a předráždění. Většinou přitom nejde o nové, ale třeba jen zhoršené případy,“
vysvětlil psychiatr. Jak dodal, jsou lidé, kteří mají zvýšenou odezvu organismu na jakékoliv změny počasí. Většinou jde o starší ročníky s psychickými či chronickými zdravotními problémy, jejichž stav se právě v tomto počasí často horší.
„Staří lidé obecně velmi málo pijí, v horku ještě méně. Proto je pro ně nynější počasí nejvíce nebezpečné,“ doplnil lékař. Někteří ze seniorů jsou dehydratovaní, což posléze může vést i k psychickým poruchám nebo ke zmatenosti či bloudění pacienta.
„K nárůstu hospitalizovaných pacientů dochází v souvislosti s vedrem i v Masarykově nemocnici,“ uvedla včera bez bližšího upřesnění mluvčí nemocnice Kamila Němcová.
TOMÁŠ PRCHAL, Ústecký deník, 1.8.2001