Doktor Peng Chiong Tan a jeho kolegové v lékařském časopise Obstetrics and Gynecology uvádějí, že se všeobecně věří, že soulož kontrakce vyvolává, ale výzkumů potvrzujících tuto teorii bylo publikováno velmi málo.
Peng Chiong Tan z malajsijské univerzity v Kuala Lumpur a jeho kolegové pracovali na studii, jejímž hlavním zdrojem byly deníky sexuálních aktivit 200 zdravých, vdaných žen bez komplikací v těhotenství.
Sexuální deníky
Tyto záznamy byly vedeny od počátku 36. týdne těhotenství. Zmírnění porodních bolestí nebylo provedeno ženám, které rodily po ukončení 41. týdne těhotenství.
Deníky prokázaly, že 116 (58 procent) žen mělo průměrně čtyřikrát pohlavní styk v pozdním stadiu těhotenství. Zmírnění porodních bolestí požadovalo následkem prodlouženého těhotenství 25 žen.
Podle výsledků studie 6,9 procent sexuálně aktivních žen nerodilo po 41. týdnu ve srovnání s 29,8 procent pasivních žen.
I když vědci vzali v úvahu faktory, jako jsou etnikum, vzdělání, povolání, vnímání bezpečného sexu a věk manžela, studie prokázala, že 90 procent žen mělo pohlavní styk během pozdního stadia těhotenství a většina z nich rodila do 41. týdne těhotenství.
Téměř 100 procent sexuálně aktivních žen v porovnání s ženami, které sex nepraktikovaly, nepožadovalo zmírnění porodních bolestí.
Ačkoli lékaři pohlavní styk doporučují jako přirozený prostředek pro zmírnění porodních bolestí, připomínají, že v těhotenství je nutná opatrnost, protože účinek pohlavního styku a orgasmu je podobný účinku zátěžového oxytocinového testu.
Aktuálně.cz