ÚSTÍ NAD LABEM - kdy pacient dlouhodobě marodí s průduškovým astmatem či chronickou bronchitidou,“ vysvětlila primářka Fišerová.
Stejné vyšetření provádějí lékaři před nástupem do zaměstnání v rizikovém prostředí. Jde například o hasiče či zaměstnance, kteří se budou pohybovat ve vysokých teplotách či prašném prostředí.
Dalším okruhem, na který se oddělení funkčního vyšetřování především soustředí, je komplexní vyšetřování plicních funkcí v souvislosti s průduškovým astmatem.
„Tyto kontroly jsou stejně důležité, jako třeba kontrola tlaku nebu cukru u diabetiků. Měly by být prováděny pravidelně i u pacientů, kteří jsou léčeni praktickými lékaři,“ upozorňuje MUDr. Fišerová. V této souvislosti připomíná i rostoucí počet nemocných s plicní fibrózou, což jsou tuhé a nepružné plíce, které přinášejí pacientovi problémy s dýcháním.
„Provádíme ale také předoperační vyšetření, abychom stanovili možné riziko při zákroku. Týká se to hlavně lidí s nemocným srdcem či před operací plic,“ uvedla lékařka.
Novinkou v nabídce oddělení jsou zátěžové testy, které zdravotníci nabízejí odpoledne za úplatu manažerům a sportovcům.
Oddělení funkčního vyšetřování je díky svému komplexnímu zaměření jedním z pěti v celém Česku. Jeho spádovost zahrnuje kromě Ústeckého kraje i část Liberecka a ročně jím projde přes 25 tisíc pacientů.
TOMÁŠ PRCHAL, Ústecký deník, 20.7.2001