Některá česká a slovenská jména mají stejnou podobu. Slováci mají rádi také cizí a exoticky znějící jména

3. 1. 2025 7:30
přidejte názor
Autor: Freepik.com/rawpixel.com

Zatímco některá slovenská jména se naprosto shodují s českými, jiná mají svou specifickou podobu – jako třeba Karol, Peter a Mária. U mladých rodičů ale hodně bodují celosvětově rozšířená jména typu Oliver, Mia a Olívia. Jiní se zase spíše přiklánějí k tradičním a biblickým jménům, takže svým dětem dávají jména Eliška, Sára, Samuel, Šimon a Adam.

Jakub, Adam, Tomáš, Eliška a Viktória (Viktorie). Tato křestní jména se shodovala v seznamech neoblíbenějších jmen pro děti v Česku a na Slovensku. Rodiče na Slovensku ale dávají svým potomkům často také biblická jména Sára, Samuel, Ester či Rebeka. Existují samozřejmě i ryze slovenská jména, jako jsou Belo, Fedor či Božidara. Velké oblibě mezi mladými lidmi se ale příliš netěší.

Co se dozvíte v článku
  1. Česká vs. slovenská křestní jména
  2. Slovenská jména pro holky
  3. Slovenská jména pro kluky

Česká vs. slovenská křestní jména

Čeština a slovenština sdílí mnoho společných rysů. I po více než třiceti letech samostatné existence obou států mají Česko i Slovensko mnoho společného. Sdílíme podobný demografický vývoj, závislost na průmyslu i jiné faktory. Podobnosti lze nalézat i v jazycích, protože čeština a slovenština představují dva blízce příbuzné slovanské jazyky.

Můžeme tedy pozorovat, že Slováci dostávají často stejná nebo hodně podobná křestní jména jako Češi. Podobné jsou i vývoje popularity u některých osobních jmen. Konkrétně se to týká jmen Eliška a Jakub. Tato dvě jména vévodí českým žebříčkům již několik let. Jakub se v roce 2023 umístil na prvním místě i na Slovensku. Velký pokrok lze zaznamenat právě i u Elišky, která obsadila druhou příčku. Na druhou stranu nelze opomíjet také návrat biblických jmen a větší rozmach tradičních jmen, jako jsou Mária, Juraj a Jozef.

Podobně jako v Česku se i na Slovensku stará o evidenci křestních jmen Ministerstvo vnitra. Také platí pravidlo, že statistiky za uplynulý rok zveřejňuje až v lednu roku nadcházejícího. K dispozici proto máme zatím jen seznamy nejoblíbenějších jmen za rok 2023. [1, 2, 34]

Slovenská jména pro holky

Podobně jako v tuzemsku je možné i u Slováků pozorovat rostoucí oblibu cizích jmen, která jsou trendy v anglicky mluvících i jiných zemích. U dívek se jedná třeba o Sofiu, Viktóriu, Emu s jedním písmenem M, Olíviu a Miu. Shodou okolností najdete Sofii, Viktorii a Emu také mezi deseti nejoblíbenějšími jmény pro dívky v Česku.

Dalším zajímavým trendem je návrat ke starším a biblickým jménům. Děvčátka na Slovensku proto často dostávají jména Eliška, Sára, Rebeka a Ester. Za hezká a hodně oblíbená jména platí ještě Nina a Nela. Zatímco Nelu najdeme v českém žebříčku na 12. místě, Nina u nás není až tolik oblíbená. Na Slovensku se naopak pravidelně umisťovala i v minulých letech na předních příčkách a v roce 2021 byla dokonce v čele žebříčku. [5, 6, 78]

Nejoblíbenější slovenská jména pro dívky 2023

  1. Sofia,
  2. Eliška,
  3. Viktória,
  4. Nina,
  5. Natália,
  6. Ema,
  7. Sára,
  8. Nela,
  9. Olívia,
  10. Mia.

Na dalších příčkách se nachází jména Hana, Diana, Laura, Tamara, Anna, Emma, Timea, Karolína, Júlia a Kristína. I zde můžeme pozorovat určitou podobnost s českými jmény – Annu, Emmu, Karolínu a Júliu (Julii) máme také v první dvacítce. Na druhou stranu jména Diana, Tamara a Timea u nás tak populární nejsou.

Mají vaši potomci cizí, nebo česká jména?

Významy oblíbených ženských slovenských jmen

  • Sofia: elegantní jméno italského původu, které se u nás používá ve variantě Sofie. Sofia znamená v překladu do češtiny „moudrost“. Z italské Sofie byla později odvozena ruská Soňa.
  • Eliška: původně hebrejské jméno vychází ze slova „elišava“, což znamená doslova „Bůh je má přísaha (věřím)“.
  • Viktória: dívčí jméno Viktória, u nás používané ve formě Viktorie, má kořeny v latině. Victoria je totiž latinské slovo pro „vítězství“. Kromě toho je Viktorie i římská bohyně vítězství.
  • Nina: u tohoto ženského jména je původ hodně nejasný. Zatímco podle některých zdrojů bylo odvozeno od perského vládce, který se jmenoval Ninos, podle jiných mohlo vzniknout ze španělského slova „ninos“, což znamená „dítě“.
  • Natália: jméno Natália se v Česku používá ve formě Natálie. Vychází z latinského slovního spojení „natale domini“, což znamená „narozená v den zrození Krista“ či „dítě Vánoc“. Ze jména Natálie vychází ruská varianta Nataša. [9, 10, 11, 12]

Slovenská jména pro kluky

Chlapci narození na území Slovenska dostávají poměrně často podobná jména jako u nás v Česku. Žebříčku oblíbenosti vévodí Jakub, který se ve stejné podobě používá i u nás. Na druhém místě figuruje Samuel, což je pěkné hebrejské jméno reflektující zvyšující se oblibu biblických jmen. Dále je možné v první desítce nejoblíbenějších jmen za rok 2023 najít Adama, Tomáše, Filipa a Mateje (Matěje), kteří se těší podobné oblibě i v Čechách. Zaujme určitě i moderně znějící Oliver, který získal šestou příčku.

Nejoblíbenější slovenská jména pro kluky 2023

  1. Jakub,
  2. Samuel,
  3. Adam,
  4. Šimon,
  5. Michal,
  6. Oliver,
  7. Tomáš,
  8. Filip,
  9. Matej,
  10. Martin.

Významy oblíbených mužských slovenských jmen

  • Jakub: jde o jméno hebrejského původu vycházející z „Ja'akob“. Toto jméno se doslovně vykládá jako „ten, kdo se drží za patu“, případně jako „druhorozený“. Podle biblického příběhu se totiž hebrejský patriarcha Jákob držel při porodu svého bratra Ezaua za patu.
  • Samuel: opět se jedná o hebrejské mužské jméno, jehož význam lze vykládat jako „vyslyšel Bůh“ či „jméno Boží“. Zdrobněle se mu říká Sam, Samko či Samík. 
  • Adam: popularitu biblických jmen na Slovensku potvrzuje Adam, který se v hebrejštině využíval jako slovo označující člověka obecně.
  • Šimon: význam hebrejského jména Šimon lze vyložit jako „naslouchající“. V některých zemích se používají varianty Simon a Simeon.
  • Michal: původně hebrejské jméno Michael nese v Bibli jeden z andělů (podle křesťanů archanděl Michael). Toto jméno znamená „kdo je jako Bůh?“ či „Bohu podobný“. [13, 14, 15, 16, 17]

Zdroje: nameberry.com, parents.com, babynamesinfo.com, momjunction.com, minv.sk, spectator.sme.sk, svatky.centrum.cz, csu.gov.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?