Chrápete a budíte se s pocitem sucha v ústech? Pozor na syndrom spánkové apnoe

13. 11. 2019 9:00
16 nových názorů

Syndrom spánkové apnoe je vážná porucha spánku, v jejímž důsledku pacient opakovaně přestává dýchat. Onemocnění tedy narušuje přísun kyslíku do těla a má vliv na zdraví pacienta a kvalitu jeho spánku. Vlivem zástav dechu totiž dochází k opakovanému mikroprobuzení, a to až stokrát za hodinu. Kvůli tomu, že pacient není schopný přejít do hluboké fáze spánku, se pak cítí unavený i po dlouhém odpočinku. Syndrom spánkové apnoe je závažné onemocnění, které je charakteristické dýchacími pauzami, ke kterým dochází během spánku. Kvůli zástavám dechu je tělo pacienta nedostatečně okysličováno, což vede ke zdravotním problémům. Negativní vliv má nemoc i na kvalitu spánku. V momentě, kdy nemocný přestane dýchat, vyšle totiž mozek signál, že je třeba organismus probudit, a to až stokrát během jedné hodiny. Pacient, kterým je až čtyřikrát častěji muž ve věku 40 až 60 let, tak mnohdy není vůbec schopný přejít do hluboké fáze spánku.Typy spánkové apnoe

Obstrukční spánková apnoe

Vzniká v momentě, kdy se v zadní části krku uvolní svaly podporující měkké tkáně, jako je patro, čípek, mandle či boční stěny hrtanu. Relaxace svalů způsobí, že se tkáně zúží nebo uzavřou, čímž se vytvoří překážka dýchání. Tělo má pak nedostatek kyslíku a v plicích se vytváří nepříjemný tlak. Mozek, který rozezná nebezpečí, nemocného krátce vzbudí, čímž obnoví průchodnost dýchacích cest. Toto mikroprobuzení je zpravidla tak krátké, že si ho dotyčný ani nepamatuje. Vzorec se tak může opakovat celou noc, a to až stokrát za hodinu, aniž by si to nemocný vůbec uvědomoval.

Centrální spánková apnoe

Tato forma nemoci je podstatně vzácnější, a i během ní dochází k přerušení dýchání. Děje se tak proto, že mozek nevysílá dostatečné signály do dýchacích svalů, což vede k chvilkové ztrátě dýchacího úsilí. U některých pacientů pak nastává kombinace obstrukčního i centrálního typu.

Příznaky spánkové apnoe

Kromě hlasitého chrápání a přerušovaného dýchání, které jako první zpravidla zpozoruje jiná osoba, provází syndrom spánkové apnoe celá řada dalších příznaků. Mezi ty nejčastější patří:

 • Náhlé probuzení doprovázené dušností
 • Probouzení se suchými ústy a bolestí v krku
 • Ranní bolesti hlavy
 • Časté probouzení
 • Velká ospalost během dne
 • Problémy s pozorností
 • Podrážděnost

Jak poznat, že je čas navštívit lékaře? Pokud vás někdo upozornil, že chrápete, věnujte pozornost intenzitě chrápání, dušení či lapání po dechu, které vás probouzí, a nadměrné denní ospalosti. Pokud se u vás tyto symptomy vyskytují, neváhejte a obraťte se na odborníka.

Rizikové faktory

Obecně je známo, že až čtyřikrát větší riziko obstrukční spánkové apnoe mají lidé s obezitou, kdy k rozvoji onemocnění přispívají tukové usazeniny v horních dýchacích cestách. S problémy pak souvisí i kouření, které způsobuje zánětlivé procesy v krku a zadržuje vodu v horních dýchacích cestách. Za uvolněnými svaly krku pak stojí třeba alkohol, drogy a sedativa. Mezi další rizika patří:

 • Větší obvod krku
 • Zúžení dýchacích cest
 • Věk
 • Dědičnost
 • Ucpaný nos

Co se týče centrální spánkové apnoe, kdy je na vině nervová soustava, má negativní vliv věk, onemocnění srdce a užívání opiátů. Potíže se mohou vyskytnout i po prodělané mozkové mrtvici.

Diagnostika a léčba spánkové apnoe

Lámete si hlavu s tím, na koho se v případě problémů obrátit? Diagnostikou spánkové apnoe se u nás zabývají speciální spánková centra. Vyšetření spočívá ve sledování dýchání a dalších tělesných funkcí přes noc, přičemž testování může probíhat přímo na pracovišti či doma prostřednictvím zapůjčeného přístroje. Lékař může doporučit také vyšetření na ORL, neurologii či alergologii, a to z toho důvodu, aby se objasnily příčiny vzniku problémů a určila se adekvátní léčba.

Ta je v lehčích případech řešena pouze změnou životního stylu, například omezením kouření a redukcí váhy. U těžších případů se přistupuje ke komplexnějším řešením, jejichž základem jsou speciální přístroje, které mají za úkol pomoci pacientovi přes noc dýchat. Vzhledem k tomu, že léčba přístroji vyžaduje spaní se speciální maskou, může být spánek zpočátku nekomfortní. V některých případech představuje řešení také operace.

Kromě zdravého životního stylu, jehož základem je pravidelná a vyvážená strava a pohyb, může lidem od spánkové apnoe pomoci například i kvalitní polštář.

Šárka (neregistrovaný)

Dobrý den, mám středně těžké perzistující astma kompenzované užíváním Montelukast, Cezery a dýcháním Symbicortu. Ve spánkové laboratoři mi zjistili nízkou saturaci kyslíkem: T90 15 % doby spánku, v průběhu noci klesala až na 75, na ORL špatnou průchodnost HCD, prodělala jsem uvulopalatola­ryngoplastiku, hodnoty po ní: T90 10 % doby spánku a stále hodně rozšířený kořen jazyka. Následovalo operativní zúžení kořene jazyka, třetí vyšetření ve spánkové laboratoři ukázalo T90 48 %, tedy významné zhoršení, průměrný počet apnoí za hodinu 13,8, průměrná saturace za noc pod 90. Mezi 2. a 3. vyšetřením jsem prodělala covid 19 s oboustranným zápalem plic. Je možné, že došlo k postižení plicní tkáně, které lze odhalit jinak než běžnou spirometrií? (Z ORL hlediska je problém již vyřešen.) Bylo mi řečeno, že pro zápůjčku domácího koncentrátoru kyslíku na pojišťovnu je jediným kritériem průměrný počet apnoí za hodinu (od 15, což nesplňuji), k saturaci se nepřihlíží, ani mi nebyla doporučena další léčba. Je možné tento stav nějak zlepšit? Jsem aktivní řidička, dojíždím do práce, vstávám v půl 8. po 20 minutách intenzivního buzení několika budíky a přítelem – ve stavu, jako by mě exhumovali, otloukám se o futra a nábytek, vyjet jsem schopna nejdříve po hodině a půl. Díky za odpověď.

Dobrý den,
pokud by Covid na vašich plicích zanechal nějaké větší “stopy”, určitě by se to na spirometrickém vyšetření ukázalo.
Jinak jak celkově předejít spánkové apnoe….
Důležitá jsou režimová opatření:
- pokud jste obézní/máte nadváhu - snížení tělesné hmotnosti (hraje velkou roli!)
- pokud jste kuřák, přestat kouřit
- před spaním nepít alkohol (až 5h před)
- pravidelný pohyb - alespoň 30 min chůze denně
- doporučuje se spát na boku.
- mít pravidelný denní režim - chodit spát a vstávat ve stejnou dobu

Ssantiana (neregistrovaný)

Mam tezkou versi apnoea a nemuzu pouzivat mask jelikoz mam dalsi nemoce vcetne chronicky ucpaneho nosu a refluxu, takze kdykoli mi masina do dutin, neco mi zaskoci v krku a dusim se (kaslu,natahuju) dlouho pri plnem vedomi. Nikomu nepreju pocit jakoby se topil. Me uz asi neni pomoci ze?

Dobrý den,
byla jste vyšetřena komplexně? Reflux - gastroenterologie, ucpaný nos - ORL, příp. ještě alergologie?
Chronicky ucpaný nos u vás nejspíše bude souviset s refluxem, to bych případně doporučovala řešit jako první.

 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?